Amikor GDP növekedést néznek akkor mindig eltér attól függően, hogy milyen valutában fejezik ki. Honnan tudják mekkora volt a valós növekedés?
Írt itt olyan hozzászóló akinek a hozzászólása konzisztens azzal a ténnyel mint aki Dunning–Kruger-hatás alatt van.
Én nem vagyok gazdaságtudományi szakember, de mivel kicsit értek hozzá ezért néhány dolgot leírok ezzel kapcsolatban.
Azt tisztázzuk hogy van a nominális GDP és van a reál GDP. A kettő közül az utóbbi az inflációval korrigált GDP, dehát az inflációs hatást próbálja kiküszöbölni és úgy meghatározni az adott értéket. A GDP valamifajta mérőszáma az adott ország gazdasági szintjének, de nagyon félrevezető lehet. Például egy földrengés is jelentősen növelheti, mert ezen kár okozta javítással, újjáépítéssel keletkező kiadásai a hazai össztermék gyarapodásaként jelentkeznek.
Az önkéntes munka eredménye nem számít bele a GDP-be, ha az adott munkát nem önkéntesen hanem pénzért és leszámlázva végzi el akkor beleszámít a GDP-be. Pénzért cserében, de nem leszámlázott munka sem számít bele a GDP-be ... stb.
A konkrét valututában kifejezett érték helyett, de méginkább mellett a volumenindex-eket is nézném, ha a valós növekedésre vagyok kíváncsi. A volumenindex is több féle van : bázis súlyozású (Laspeyres - formula), tárgyi súlyozású (Paashe - formula), e kettőből számítható ki egy harmadik is (Fischer - formula).
Továbbá a GDP mellett más mutatókat is néznék ilyen a GNI, HDI, HPI.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!