Toldi Miklós vagy Kinizsi Pál volt a keményebb harcos?
Ugyan élt Toldi Miklós nevű nemes vitéz, de sokat nem tudni róla, azt leszámítva, hogy harcolt Nagy Lajos seregében, többek közt Itáliában is. Az alakjának felemelését és a köré szőt történetet Aranynak köszönhetjük. Valóságtartalma a nullához konvergál. A legkorábbi írásos feljegyzés róla több száz év távlatából történt.
Kinizsi már életében egy híresség volt és fogalom. Csatái fel lettek jegyezve. Híres katona és hadvezér volt. Az ő tettei tények.
Szóval van egy olyan ember, akiről nem tudjuk, miket tett, csak azt, hogy valószínűleg kiemelkedő katona volt. És van egy olyan, akinek részletesen ismerjük a csatáinak listáját, élet útját, stb.
Nem tisztem dönteni, de én arra szavaznék, aki biztos komoly harcos és hadvezér volt, és nem csak egy népi monda alanya.
Toldiról valójában nem sokat tudunk, sokáig teljesen fiktív személynek gondolták.
Mostanra kiderült, hogy valóban élt egy ilyen nevű ember és Váradi Miklós esztergomi érsek környezetéhez tartozott, majd több vármegye ispánja volt különböző időkben.
Alakját néphagyomány őrizte meg, vagyis népmesék a róla szóló történetek, amely először Ilosvait ihlette meg, aki kétszáz év távlatából írt róla éneket, majd ez pedig Aranyt, aki megírta a trilógiát, amelyben ötvözte a meséket és Ilosvai munkáját a saját fantáziájával kiegészítve.
Kinizsi élete jobban dokumentált, de nem nélkülöz mondai elemeket. Aligha molnárlegény volt, Nemesi család sarjaként Magyar Balázs hadvezér veje lett, így katonai pályafutása biztosítva volt, de megállta a helyét, részt vett a Kenyérmezői, Szendrői csatában, hadjáratokat vezetett Szerbiába a törökök ellen és sosem szenvedett vereséget.
Előfordult, hogy tizenkét megye tartozott alá, meg az egész déli végvárrendszer főkapitánya lett, így főnemessé avanzsált.
Az biztos, hogy remek szervező és nagyszerű hadvezér volt.
Nagy erejéről Bonfini tudósít, de lehet, hogy költői túlzásokba ragadtatta magát.
Annyi valószínű, hogy kiváló kardforgató és vitéz, ráadásul eszes ember volt.
Azonban mindkét személy esetében bizony előfordulhat, hogy az extrém nagy erő csak legenda.
"Az alakjának felemelését és a köré szőt történetet Aranynak köszönhetjük."
Ez már így nem igaz. Persze ma már mindenki Arany művéből ismeri, de valójában Ilosvai Selymes Péter írt először Toldiról ("Az híres neves Tholdi Miklósnak jeles cselekedeteiről és bajnokoskodásáról való historia"), neki köszönhetően maradt fenn Toldi Miklós neve.
N5 vagyok.
A fentiek alapján én Todira voksolnék.
Ugyanis a róla szóló történetek szerves része, mondhatnám alapja a nagy erő és pályafutása messze nem olyan magas, vagy különleges, mint Kinizsié és hát valami igazságnak kell lennie a történetekben, mert miért pont róla születtek ezek?
Ellenben Kinizsi inkább másról híres, hadjáratok vezetéséhez, országrészek igazgatásához nem feltétlenül szükséges a nagy erő, ahhoz ész kell, taktikai, meg stratégiai érzék és komoly főúrként politikai aktivitás, bár lehet, hogy mellette ráadásul még roppant erős és kemény ember is volt, ám a tevékenységeihez, ami biztosan ismert róla, az erő nem különösebben fontos, mondhatnám mellékes, így nagyobb eséllyel csupán hozzácsapták alakjához kissé eltúlozva valódi fizikai erejét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!