A kávé és tea elterjedése előtt milyen élénkítőszerek voltak használatban?
A puszták népe mennyire egy jó könyv! Nem is értem, miért nem kötelező.
"A két folyónak egy ágya van, hatalmas, termékeny, széles, mondhatnám családi kettős ágya. Kétoldalt enyhe lankák és szelíd dombok díszével, melynek látképe, mintha festve volna, ugyancsak egy békés, derűs otthon falára. Fent Sárrét, lent Sárköz – ahol majdnem minden falu neve Sár-ral kezdődik –, ez az én vidékem. Hátam mögött, de csak karnyújtásnyira az édes Völgységgel, ahol „az ifjúság képét öltözve magára, ábrándozva bolyong” – bolyongott egy életen át Vörösmarty lelke, „hordva szelíd kötelét az elomló szőke hajaknak”. "
Imádom.
A kérdésre válaszolva:
Kávé azért elég régóta van Magyarországon a török hódoltság végett, nyilván nem a puszták népének, de a városokban szerintem hozzá-hozzá lehetett jutni.
Ami az alkoholt illeti, amikor bort vagy sört vagy bármit emlegetnek ókori, középkori szövegekben, valójában nem a mi, ami értelemben vett borát jelzik, hanem kutyultak mindent össze-vissza.
A mézbort/mézsört, az erjesztett szőlőt, a sört gyakran összeöntögették, és gyakran mindenféle gyógynövénnyel, fűvel fával ízesítették, nem egynek hallucinogén hatása is lett emiatt.
Sokkal jobban ismerték a gyógynövényeket, a borsmentát, citromfüvet, kamillát használták például, igaz annak inkább nyugtató hatása van.
A pszichedelikus bolondgombát, a hegyes badarkát is elég nagy előszeretettel fogyasztották, erre elég sok néprajzos forrás van Magyarországról is, de egy olyan teória is van, hogy a légyölő galócának köze van ahhoz, hogy miért piros-fehér a Mikulás....
Általánosságban semmilyen (kivéve, ahol megelőzte őket a dohány), hacsak az alkoholt nem tekintjük annak – könnyű vele elnyomni a fáradtságérzetet (főleg rendszeres fogyasztóknak), illetve kcalban mérhető energiát és eufóriát is adhat, de azért nem élénkítőszer. Persze, voltak pszichoaktív növények is, de ilyen mindennapi serkentő szerepére nem igazán voltak alkalmasak; a dohány és a kávé/tea voltak az elsők, amik beváltak erre.
Az persze nem igaz, hogy mindig sötétedéstől reggelig aludtak (hacsak nem nyáron), hanem a megfizethető világítás (gáz, petróleum) kora előtt sokfelé kétszer aludtak, és az éjszaka közepén 1-2 órán át olyasmit csináltak, amit sötétben vagy félhomályban is lehetett (max. egy szál faggyúgyertya mellett, mert drága is volt, meg büdös is.) Társasági élet, házasélet, stb.
De alvási szokásoktól függetlenül, a legtöbb egészséges ember csak akkor fáradt koffein nélkül, hogyha már rászokott.
#2 a nagyszüleid idejében már volt kávé és tea is. Az, hogy mikor keltek- feküdtek, több mindentől függ, és nem feltétlenül tükrözi az akkori általános szokásokat.
Kérdező, a kávé és a tea is ismert volt rég óta Ázsiában, majd a XVII, század elején került Európába. Azelőtt legfeljebb gyógynövény "teát" (Menta, rozmaring stb.) használhattak.
Valószínűleg a többség nem használt semmit.
Lehet, hogy ez hihetetlen, de például én sem élek semmi ilyesmivel, pedig az életem delén már jócskán túl vagyok, ennek ellenére napi 4-5 órát alszok csak (ez egészen biztosan így van, mert évek óta CPAP készüléket használok és például az aktuális 30 napos átlagom 4:24 a gép szerint). Ugyanakkor látom, hogy például aki hozzászokik a kávéhoz, annak elég nehéz anélkül elkezdeni a napot. De ez általánosan igaz minden szenvedélybetegségre.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!