Az indián technológia mennyivel volt fejletlenebb az európainál?
Tudom, hogy az indián kifejezés egy gyűjtő fogalom, ami az egész amerikai kontinens őslakosait jelöli (maják, aztékok, inkak, inuitok, stb.), ezért pontosítanék, hogy én Amerika technológiailag legfejlettebb részére vagyok kíváncsi.
Azzal tisztában vagyok, hogy dél-Amerikában fejlett birodalmak voltak mezőgazdasággal, állattenyésztéssel, magas matematikai és csillagászati ismeretekkel rendelkeztek, és az építészeti tudásuk is fejlett volt, sőt saját írásrendszert fejlesztették ki, de az európaiak Amerikába való érkezésükkor (1492, Kolombusz), fejlettebb fegyverekkel, hajókkal, eszközökkel érkeztek, úgy tudom, hogy a 15. század végén az európaiak fejletebbek voltak, az indiánoknál (bár lehet, csak másban voltak jók).
Egyáltalán az amerikai fejlett civilizációk valóban fejletlenebbek voltak technológiailag, vagy csak máskban voltak jók? Lehet ezt tudni azután, hogy az európai hódítók rengeteg történelmi emléket megsemmisítették vallási okokból?
Alapvetően az észak-amerikai törzsek nagy része az európai neolitikum szintjén álltak. Állandó településeket hoztak létre, volt kerámiaművességük és több kultúra művelt földet is. De mellettük természetesen voltak paleolit-mezolit jellegű közösségek.
Elszórtan ugyan, de vannak adataink az észak-amerikai kultúrák között a fémmegmunkálásra is. Pl. a Mississipi környékén virángzó Mound Culture előkelő/főnöki sírjaiban találtak már rézeszközöket, tehát elérték azt a szintet, amit a hazai régészet rézkornak nevez (Európa nagy részén a kutatók nem külön korszaknak, hanem a neolitikum utolsó fázisának mondják).
Számomra az az érdekes, hogy egyik társadalomnak sem voltak olyan fejlett eszközei, mint itt Eurázsiában. Azt értem, hogy a melegben az ember jól érzi magát, ezért nem erölködik. Az is mondható, hogy mondjuk az eszkimók a hidegben nem tudtak növényt termeszteni. De mondjuk észak-Amerikában van olyan terület, ahol az eurázsiaihoz hasonló éghajlat van, négy évszakkal. Az ott élő emberek vajon miért nem tudtak hasonlóan fejlett eszközökig eljutni, mint az itteniek? Talán az afroeurázsiai társadalmak után az indián civilizációk voltak a legfejlettebbek, de ahogy UlfOrmson írta kb. a bronzkorig jutottak, amit az itteni emberek, már régen elhagytak, mire Amerikába érték.
Értem, hogy a fejlettség nem ennyire egyszerűen meghatározható, de vajon mi késztethette őseinket, hogy ennyivel gyorsabban fejlődjenek a többi társadalomhoz képest?
Néhány Strauss idézet:
Jared Diamond: A háborúk, technikák, járványokban is a te kérdéseddel foglalkozik.
Másrészt viszont van egy kis árnyalat a jelen fejlődésében: jelenleg nem a tudásért iparkodunk annyira, hanem az idejétmúlt kapitalista versenyben a lemaradástól való félelem miatt. A tudásszociológia is foglalkozik ezzel. Fehér Márta egyszer elmondta, hogy régen is voltak ilyen technikai feltalálások, de ezeknek nem tulajdonítottak különösebb értéket, sőt, egyes korokban le is nézték, mint ami nem elég szellemi.
Lehet hogy az én gondolatmenetem rossz, de Marci71 válasza alapján ("Az Amerikai kontinens később települt be. Ezért az ottani népesség később jutott el mondjuk az újkőkori szintre. És innen aztán minden lépésben párezer év késés én voltak."), az indiánok Bering-szoroson való átkelése előtt egy ideig együtt éltek legalább az ázsiaiakkal, hiszen Afrikából Ázsián keresztül lehetett eljutni a Bering-szorosig, és ott átkelni Amerikába. Vagyis nem utánunk néhány ezer évvel kerültek oda a semmiből, hanem ők is az emberi evolúció részei, valószínűleg tudást is vittek át. Az viszont valóban lehetséges hogy ezt a tudást elfelejtették.
Köszönöm a válaszokat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!