Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A pénzérmék bevezetése anno...

A pénzérmék bevezetése anno akkora újítás volt, mint a manapság egyre elterjedtebb digitális fizetés?

Figyelt kérdés

2022. júl. 19. 19:26
 1/4 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem a pénzérmékkel leginkább szabványosították, egyszerűsítették az addigra megszokott arannyal történő fizetést. Nem kellett méricskélni, hanem egyértelmű lett, hogy az mennyi arany, mennyít ér.
2022. júl. 19. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Kezdetben volt az árucsere (pl. amikor a fazekas csinált egy csuprot, azt oda adta a cipésznek, aki egy pár cipőt adott cserébe). Aztán rájöttek, hogy a kereslet és a kínlat nehézkesen találkozik, akkor kerestek olyan dolgokat, amire kb. mindenkinek szüksége volt. Ekkor jött létre az úgynevezett árupénz. Ezek általános dolgok voltak, mint például hús, só, vagy éppen fűszerek. Később a nemesfémek töltötték be ezt a szerepet. Amikor a nemesfémek, mint fizetőeszköz általánosan elfogadottá váltak, igény mutatkozott az egységesítésére. Ekkor jelentek meg az első pénzérmék, majd egyre inkább elfogadottabbá váltak és elterjedtek a könnyű szállíthatósága és értékállósága miatt, valamint egyértelmű értéket képviseltek. Úgyhogy én azt mondanám, hogy a pénzérmék (és később a papírpénz) megjelenése forradalmi, de elkerülhetetlen találmány volt, a digitális fizetés pedig ennek a találmánynak a leegyszerűsítése.
2022. júl. 19. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
61%

Nem világos, mit értesz "digitális fizetés" alatt. Például a banki átutalásokat vagy a kártyahasználatot? Esetleg a kriptovalutákat?


- Tranzakciók:

A pénzügyi tranzakciók számítógépesítése előtt is lehetett pl. fizetni készpénz nélkül, régóta létezik pl. csekktömb. Bankok közötti átutalások is voltak már a XIX. században is. A digitális csak egy technikai kifejezés, nem annyira pénzügyi.


- Kriptovaluták:

Hasonló jellegű a készpénz bevezetésével, legalábbis amikor elkezdtek vas és réz érméket verni. Korábban főleg valamilyen fizikálisan, anyagában értékkel bíró dologgal fizettek, például szárított hús, só, arany, ezüst. Ez még közel állt a cserekereskedelmhez. Utána jött az a fajta pénz, ami csak azért volt értékes, mert az uralkodó azt mondta, hogy az. A mai készpénz is hasonló, bár már régóta lézetik pl. csekk, hitelpénz és a pénz egyéb formái, amik gyakran csak számok egy papíron.

A mai pénznek jellemzően van fedezete, például arany, vagy az országban megtermelt javak összessége. A kriptovalutáknak nincs ilyen fedezete, csak az emberek közötti megegyezés és bizalom kérdése. A bizalom például arra vonatkozik, hogy megőrzi a névértékét (tehát a nevemen lévő x BC az számszerűleg később is x BC), nehéz hamisítani, ellopni. (Nem lehetetlen, csak nehéz.) Szerintem ez egy hasonló jellegű ugrás. Az más kérdés, hogy gazdaságilag hosszútávon mennyire életképes.

2022. júl. 20. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Phoney ***** válasza:

A pénzérmében semmi "találmány" nem volt, mivel eredetileg nem névleges értékű volt, hanem konkrétan a nemesfémmel fizettél (arany, ezüst, váltópénznek réz), aminek lényegében csak a méretét és formáját rendezték hatóságilag.


Az igazi "találmány", amire te gondolsz, az a bankjegy volt, az önmagában értéktelen pénz, ami mögött fedezet van, és a bankjegyek után készültek először értéktelen pénzérmék is. (Bár jelenleg az 5 Ft-os fémtartalma értékesebb 5 Ft-nál ;)

nov. 8. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!