Szerintetek mivé változtatta a posztmodern feminizmus a nőket és a kapcsolatokat?
Menj el egy igényes prostihoz, és dugjál végre egy jót.
Hidd el, jót tesz majd.
Szabadabbakká változtatta.
A szűkagyú, buta kisfiúkat meg incelekké a saját nyomoruk.
A patriarchális elnyomás nem akkor észrevehető, amikor minden szép és jó, hanem amikor megromlik a kapcsolat, és anyunak nincs hova mennie, mert egy rohadt fillérnyi pénze sincs, hiszen apu szerepe a házasságban a pénzkereset.
Amennyiben gyerektartás mellett az asszonytartás fogalmát is ismerné a magyar jog (mint mondjuk Svájcban), úgy az egész dolog másképp nézne ki. De anélkül egy háztartásbeli nő (vagy akár férfi is, csak olyanról még nem hallottam) extrém kiszolgáltatott helyzetben van.
A nők 95%-a szarik a kortárs "posztmodern radfem mozgalmakra", a férfiak meg még annál is inkább, így lényegi társadalmi hatása sincs. Arra jó, hogy borzongjon néha egyet az ember, ha a 444 vagy telex szemléz valami agyament vitát vagy eseményt. De leginkább egyébként is a jobbos sajtó szereti velük ijesztgetni az olvasótáborát.
Ha nem egy amerikai egyetemi campuson vagy berlini feminista szubkultúrában élsz, gyakorlatilag semmi hatása nincs az életedre.
"ami arról árul el sokat, hogy egyáltalán nem érdekelnek a társadalomban zajló folyamatok"
De, érdekelnek. Csak felbosszantanak az incel nyomorékok, akik ide járnak terjeszteni a hülye feminista összeesküvés elméleteiket, kérdésnek álcázva.
A kérdés megválaszolása rendkívüli nehézségekbe ütközik. Ugyanis a válasz megértéséhez előbb rengetegfogalmat kellene a helyére tenni a női és a férfi mivolttól a feminizmusig, a társadalom működéséig és a döntési helyzetekig. Vagyis kéne egy hosszabb társadalomszemléleti, társadalomszerkezeti ismertetés, egy hosszabb pszichológiai felkészítés az emberi viselkedésről, és után jöhetne a válasz.
Ha a fentiek elmaradnának, akkor a válasz jobb esetben érthetetlen lesz, rosszabb esetben félreértődik, és követi egy végeérhetetlen, vitának látszó egymás melletti elbeszélés. Ebben nem tudok partner lenni.
Viszont nem tudom megállni, hogy egy mondatot ki ne emeljek, mert az talán szemlélteti a hatalmas űrt. "Hiszen a "háziasszonysággal" kapcsolatban szinte már csak negatív asszociációi vannak a társadalomnak." - fogalmazzunk pontosan: annak a szegmensnek, akiket te ismersz és társadalomnak vélsz. A többiek véleményéről halovány fogalmad sincs, és azt sem érted, miért nincs. Ezen felül a mondat és környezete világosan mutatja, a "háziasszonyság" fogalmának nem ismeretét, pontosabban erről valami zavaros fantazmagóriát. Tapasztalataim szerint akinek erről van fogalma, akár férfi akár nő, semmiféle problémája nincs, sőt, elsőre meg se érti, mi is itt a gond. Aztán persze másodjára leesik neki...
Itt a témában megintcsak egy történelmi közhiedelmről is szó van. Meg a kérdés eszmefuttatásához ejtenék pár szót. :)
A háziasszonyság negatív értelmezése valamennyire valóban létezik, de nem teljesen általános ám! Van, de csak részben. Sőt újra reneszánszát éli a háziasszonykodás felé való törtkvés nyugaton. Ahol a férfiak jól keresnek ott újra divat lett a háziasszonyi munka. Keress rá. Nyilván korlátozott mértékben kivitelezhető. Az eltartott háziasszonyság esetén meg gyakoribb a negatív megítélés bár könnyen lehet, hogy sok nő inkább szeretné mintsem elítéli. Összességében az lényeges, hogy ez sem egy mindenki által képviselt negatív megítélés - kérdés egyáltalán a valós aránya vajon mennyi is lehet. Csak, hogy ne legyen szélsőségesen általánosítva.
A feminizmushoz szerintem sincs közvetlen köze és túlzás lenne mindenért a feminizmust okolni, hanem inkább a társadalom és gazdaság össz működésének következménye, amiben valahol a feminizmus is ott van.
A csak negatív asszociációk erős túlzás azért. A bántalmazással azonosítás sem lehet túl gyakori elképzelés, előfordulhat. A háziasszonykodás vagy eltartottság az valóban nem azonos a bántalmazással, ez nyilvánvaló. Szerintem ha olvastál is valamit, ahol így félreértelmezik az ritka egy oldal lehet. :)
Történelmileg viszont érdemes kicsit megnézni, hogyan is volt a nők munkája a történelem során, mert bizony sok a neten terjedő zavaros elgondolást tisztázhat.
A nők valójában mindig is ugyanúgy dolgoztak mint a férfiak. :) Nem csak otthon főztek és mostak - leegyszerűsítve. 1800 környékén lett részben divat a háziasszonyi munka, részben a nemesek másolása, részben egy gazdagabb felsőbb réteg pedig megengedhette magának. Részben a házaknál a szolgálói állás kereteiben is végeztek azonos munkát a nők. Ez valahogy megmaradt a közhiedelemben, hogy ez a legrégebbi valamiféle alaptevékenységük a nőknek, valami ősi ami mindig is volt. Közben pedig ez konkrétan nem igaz. A nők is dolgoztak.
A társadalmakban az élelem megszerzésében mindkét nem részt vett, szükség is volt rá. Ez a mezőgazdaságra és állattenyésztésre is igaz, valamint az egyéb dolgok előállítására is. Mint a fonal készítés, a textil szövés amik jellemzően női kézműves mesterségek voltak. Az élelmiszer tartósítások, ruhák készítése, víz hordás, stb, szintén ugyanúgy lényeges és elvégzendő munkák voltak. Sőt a régészek meglepődtek, hogy az őskorban nők is vadásztak! Találtak olyan női temetkezést, ahol fegyverekkel volt a nő eltemetve.
Téves az a besorolás is, hogy a ruhák készítése nem annyira munka, mint más jellemzően nehéz férfi munkák. Ma is külön munka a ruhakészítés, a textil készítés, stb, csak ma gyárakban készülnek és varrógépen. Ezek munkák voltak régen és ma is azok. A gépesítés a különbség.
Az ipari forradalom gépesítette a mezőgazdaságot és kevesebb emberre volt szükség a mezőgazdaságokban, a nők és férfiak is a városi gyárakba áramlottak a munka miatt. Ezt valahol úgy állítják be, hogy előtte a nők nem dolgoztak, csak a házimunkát végezték.
A tényleges háziasszonykodás a jobb jövedelem mellett volt csak lehetőség és a jobb jövedelem az mindig csak a társadalom kisebb részét tette ki. Tehát általánosan a kizárólag otthoni főzés, mosás az nem is lehetett soha egy általános női munka. És ahogy még további nagyobb jövedelmek fel nézzük, ott még a háziasszony szerepben is a házicselédek végezték a tényleges tevékenységeket. Tehát igazából nagyon kevesen nem dolgoztak nőként, vagy végeztek kizárólag házimunkát.
A női "semmittevés" túlzása is még felmerül néhol, ami szintén egy tévképzet. A történelmi korokban a nőknek valamilyen formában mindig megvolt a maga munkája. A középkorban a földeken is ugyanúgy dolgoztak az asszonyok, mint a férfiak. A legtöbb földműves egyébként sem kapott fizetést! A saját vagy bérelt földjén dolgozott a családjával együtt. A parasztok és parasztasszonyok otthon is ugyanúgy dolgoztak és a földeken is. A munkák azért meg voltak osztva fizikailag könnyebb és nehezebb munkákra a nemek között. De bizony a fizikailag könnyű munkákat is el kellett végezni.
Azt a képet el is lehet felejteni, hogy régen a nők csak gyereket neveltek és főztek otthon, míg a férfiak kemény munkát végeztek a földeken.
A gazdagabb családok női még kereskedők is voltak, a középosztály vendéglátásban dolgozott vagy egy boltban. Vagy piacokon voltak eladók és dolgoztak a gazdagabb háztartásokban. Voltak kimondottan mosónők is és a sörfőzés is gyakran volt női munka. Egy 15. századi angol ballada (ismeretlen szerzőtől) például nagyra értékelte a parasztasszonyok munkáját a háztartásban, az élelmiszer készítésben és a textilkészítésben is.
Árnyalja a témát, hogy a kapitalizmusnak jó reklám volt, hogy a fizetett munkára helyezte a hangsúlyt a házimunkával szinte ellentétben. De ez is egy viszonylag új közhiedelem fennmaradása. A régi statisztikákban is a munka értelmezésétől függően alakult a munkát végzők aránya.
A társadalom össz munkavégzésében a nők is mindig részt vettek. Nehéz is lenne elképzelni a nők mindenkori semmittevését. Olyan nem volt. A puszta női eltartottság az sosem volt általános a történelemben, nem is volt rá lehetőség, ez egy fantázia csupán. Túlzó elképzelés az is, hogy a nők régen csak gyereket neveltek.
Az is igaz, hogy a háziasszony munka ma a modern gépesítés mellett már sokkal kevesebb munkával jár. A mosógép kora előtt órákig kellett mosni ugyanannyi ruhát kézzel. A főzéshez fát kellett hozni, a tüzet táplálni, vizet is kútról kellett hozni, stb. Nem keverhető a modern háziasszony a régi idők nőinek munkájával.
A háziasszonyi munka pedig nem is függést jelent, hanem családi közösséget.
A feminizmus az pedig onnan indult, hogy a nők nem rendelkeztek választójoggal és nem a házimunka / gyári munka / munka és eltartottság felől.
(szüfrazsett - francia: "suffrage" - latin: "suffragium" választójog).
Ezt ne keverjük. Nem munkajogról volt szó. Bizonyos munkákat magába foglalt a feminizmus, mint a hivatali munkák, stb. Az igaz, hogy a nőknek voltak hátrányosságaik a jog terén és erre reagált a feminizmus. A háziasszonyi munkákhoz nem volt köze.
Női vadász egy középkori ábrázoláson:
Johannes Vermeer, 1632-1675, holland festő:
A tejeslány - konkrétan háztartásban dolgozó nőt ábrázol (szép festmény)
Nők dolgoznak a földeken - 1400-as évek, festmény:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!