Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Sumer és Egyiptom ősi kultúráj...

Sumer és Egyiptom ősi kultúrája között lehetett folyamatos kapcsolat már az ókor kezdetétől (Kr.e.3000), vagy akár még régebbi időktől fogva?

Figyelt kérdés

2022. júl. 1. 18:36
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg volt valami kapcsolat két ilyen közeli és ilyen erős hatalom között...
2022. júl. 1. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Még akár korábban is, és távolabbi területekkel is... Az Indiából származó uborka például kereskedelem útján már az írott történelem előtt elterjedt az akkori világban.
2022. júl. 2. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 TappancsMancs ***** válasza:
90%

Sumerek a mai Irak területén éltek, ami csak két Magyarországnyi távolság, valamint egy időben éltek, ismerték egymást. Sőt az ókori Mezopotámiában kereskedelem folyt Európával is, sőt Észak-Európával is. Az ókori görögök is ismerték az egyiptomiakat és jó kapcsolatuk is volt velük, a szellemi feljlődésüknek is az egyik alapját képezte.


2-es ez hasznos válasz! Sok ilyen van egyébként. Kérdező itt egy szerencsére hosszabb, bővebb wiki cikk pont erről. Nem idézek belőle, olvasgassad át. Láthatóan van erről infónk és a wiki cikk mégcsak nem is teljes a kérdésben.


Itt egy jó írás, Valerie Hansen történelem professzortól, ami ma a minimumot jelenti a témában és nagyon célirányos megfogalmazású cím. Rövid idézet tőle.

"A globalizáció már 1000 -ben kezdődött, a Yale történész a könyvben vitat

Közel 500 évvel azelőtt, hogy Christopher Columbus elindult az Amerikába, a világ nagy részét már kereskedelem, feltárás és kulturális csere útján is összekapcsolták. Valójában Yale Valerie Hansen, a Stanley Woodward történelem professzora szerint a globalizációt a 11. századig lehet nyomon követni a 11. századig.

Legutóbbi könyvében, az „1000 év: amikor a felfedezők összekapcsolták a világot - és megkezdődött a globalizáció” (Scribner), Hansen elutasítja azt a népszerű nézetet, miszerint a globalizáció a Columbus útja idején kezdődött..."


Haaretz cikkéből:

"A román szívben lévő sírokban importált ékszerek az antikvitásban rengeteg Skandináviával és Mezopotámiával való élénk kereskedelmet mutatnak, de miért kerültek ezek a drágakövek a barlangokba?"

"A Románia, Hollandia és Dánia kutatói tanulmánya megerősíti, hogy a távoli északról Közép -Európától Mezopotámiáig (Szíria és Irak) 3300 évvel ezelőtt a Távol -északi és a Mezopotámiaig terjedő kereskedelmi útvonalak léteznek, és a selyem útvonalat 1100 évvel megelőzve."


Journal of Field Archaeology:

"Az obszidián tárgyak ritka leletek Izrael őskori helyszínein. Az anyag szűkössége és az obszidián források hiánya Izraelben különösen fontos az ilyen tárgyak az ősi csere -minták megértéséhez. Izraelben található obszidián legközelebbi forrásai a cikladikus szigeteken vannak"


Science Direct - publikáció:

"A távolsági kereskedelem, amelyet a bronz előállításához szükséges réz és ón iránti kereslet, a halotti rituálék kidolgozása, valamint a státusban, a hatalomban és a vagyonban tapasztalható örökletes különbségek megjelenése jellemzi a Kr.e. 2500 és 800 közötti időszakra."


Az Indus–Mezopotámia kapcsolatok wiki cikk is Szintén jó hosszú és amit érdemes a kérdésben átovasni, és szintén ez sem teljes anyag. Nem idézek túl sokat, mert ott a link alul. Már a tartalomjegyzéke is hosszabb lenne.

"Mezopotámia már legalább i.e. 3200 óta közvetítő volt az indiai szubkontinens és Egyiptom közötti lapis lazuli kereskedelmében, az Egyiptom-Mezopotámia kapcsolatok összefüggésében."


Egypt–Mesopotamia relations

[link]

Indus–Mesopotamia relations

[link]

Nature:

Egyiptomi civilizáció: sumér eredete és valódi kronológiája, valamint az egyiptomi hieroglifák sumér eredete

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. júl. 2. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 TappancsMancs ***** válasza:

A kiterjedtebb földrajzi területeket a kérdés golbálisabb és nagyobb átlátásához írtam, tudom, hogy a kérdés a sumer / egyiptomi kapcsolatokra vonatkozott. Gondolom így kiterjesztve és átlátva jobb képet kapsz a kérdéskörről és, hogy a távolságok megtétele már nagyon régen sem jelentett akkora áthidalhatatlan nehézséget. Rengeteg ilyen tanulmány van, talán még egyet egyet... :)


Journal of Archaeological Science:

"Mezopotámiai üveg a késő bronzkori Egyiptomból, Romániából, Németországból és Dániából"

"Absztrakt

Ez a cikk új bizonyítékokat mutat be a mezopotámiai üveg széles körű elterjedésére, ie 1400–1100 között. Az egyiptomi Amarnából származó üveganyag kémiai elemzései azt mutatják, hogy a mezopotámiai eredetű üveg eljut Egyiptomba. A nemrég beszerzett tárgyi bizonyítékok alátámasztják az Amarna-levelek szavait, amelyek Szíria és Egyiptom közötti üvegkereskedelemre utalnak. Továbbá a Romániából, Észak-Németországból és Dániából származó üveggyöngyök kémiai elemzései azt mutatják, hogy mezopotámiai üvegből készültek. Az itt bemutatott jelenlegi eredmények hozzájárulnak ahhoz, hogy megértsük a Földközi-tenger és az északi bronzkori kultúrák közötti távolsági cserehálózatokat."

[link]


National Museums Scotland:

"Kőkori jáde az Alpokból"

"Ezeket a Skóciában talált gyönyörű fejszefejeket több mint 6000 évvel ezelőtt, magasan az olasz Alpokban készítették. Most, egy francia vezetésű projektnek köszönhetően a National Museums Scotland – Projet Jade részvételével – elmesélhetjük lenyűgöző történetüket."

Skócia és az Alpok közötti távolság az kürülbelül 1400 km és itt is ie. 4000-ben vagyunk. És elég szép kis darabok:

[link]

[link]

[link]

2022. júl. 2. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 TappancsMancs ***** válasza:

Jajj na még egy a Natureból :)

/megj. a szöveghez: ka = kilo annum = ezer év/


Itt egy még régebbi nagy távolságú kereskedelmi kapcsolat, ami ie. 50-30 ezerben volt és 3000 km-es távot fog át.


Nature:

"A strucc tojáshéj gyöngyök 50 000 éves közösségi hálózatot fednek fel Afrikában

"Absztrakt"

"Itt összehasonlítjuk a strucc tojáshéj gyöngy variációit a Kelet és Dél -Afrika között, hogy feltárjuk a populáció dinamikáját az elmúlt 50 000 évben. Megállapítottuk, hogy a strucc tojáshéj -gyöngy technológia valószínűleg Kelet -Afrikából származik, és körülbelül 50–33 ka dél felé terjedt egy regionális hálózaton keresztül. Ez a kapcsolat körülbelül 33 ka -t bont le, a populációk pedig izolálódnak, amíg a pásztorok 2 ka után belépnek Dél -Afrikába. Ennek a leválasztásnak az időzítése nagyjából megegyezik az intertropikus konvergencia zóna déli irányába, amely a Zambezi folyó vízgyűjtőjének időszakos elárasztását okozta (egy olyan terület, amely összeköti a Kelet- és Dél -Afrikát). Ez arra utal, hogy az éghajlat némi befolyást gyakorolt ​​az emberi társadalmi kapcsolat kialakítására. Tanulmányunk egy későbbi regionális eltérést jelent, mint a genetikai elemzések, körülbelül 3000 kilométeres stilisztikai kapcsolatot azonosítanak, és fontos új betekintést nyújtanak az ősi interakciók társadalmi dimenziójába."

[link]

2022. júl. 2. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!