Sumer és Egyiptom ősi kultúrája között lehetett folyamatos kapcsolat már az ókor kezdetétől (Kr.e.3000), vagy akár még régebbi időktől fogva?
Sumerek a mai Irak területén éltek, ami csak két Magyarországnyi távolság, valamint egy időben éltek, ismerték egymást. Sőt az ókori Mezopotámiában kereskedelem folyt Európával is, sőt Észak-Európával is. Az ókori görögök is ismerték az egyiptomiakat és jó kapcsolatuk is volt velük, a szellemi feljlődésüknek is az egyik alapját képezte.
2-es ez hasznos válasz! Sok ilyen van egyébként. Kérdező itt egy szerencsére hosszabb, bővebb wiki cikk pont erről. Nem idézek belőle, olvasgassad át. Láthatóan van erről infónk és a wiki cikk mégcsak nem is teljes a kérdésben.
Itt egy jó írás, Valerie Hansen történelem professzortól, ami ma a minimumot jelenti a témában és nagyon célirányos megfogalmazású cím. Rövid idézet tőle.
"A globalizáció már 1000 -ben kezdődött, a Yale történész a könyvben vitat
Közel 500 évvel azelőtt, hogy Christopher Columbus elindult az Amerikába, a világ nagy részét már kereskedelem, feltárás és kulturális csere útján is összekapcsolták. Valójában Yale Valerie Hansen, a Stanley Woodward történelem professzora szerint a globalizációt a 11. századig lehet nyomon követni a 11. századig.
Legutóbbi könyvében, az „1000 év: amikor a felfedezők összekapcsolták a világot - és megkezdődött a globalizáció” (Scribner), Hansen elutasítja azt a népszerű nézetet, miszerint a globalizáció a Columbus útja idején kezdődött..."
Haaretz cikkéből:
"A román szívben lévő sírokban importált ékszerek az antikvitásban rengeteg Skandináviával és Mezopotámiával való élénk kereskedelmet mutatnak, de miért kerültek ezek a drágakövek a barlangokba?"
"A Románia, Hollandia és Dánia kutatói tanulmánya megerősíti, hogy a távoli északról Közép -Európától Mezopotámiáig (Szíria és Irak) 3300 évvel ezelőtt a Távol -északi és a Mezopotámiaig terjedő kereskedelmi útvonalak léteznek, és a selyem útvonalat 1100 évvel megelőzve."
Journal of Field Archaeology:
"Az obszidián tárgyak ritka leletek Izrael őskori helyszínein. Az anyag szűkössége és az obszidián források hiánya Izraelben különösen fontos az ilyen tárgyak az ősi csere -minták megértéséhez. Izraelben található obszidián legközelebbi forrásai a cikladikus szigeteken vannak"
Science Direct - publikáció:
"A távolsági kereskedelem, amelyet a bronz előállításához szükséges réz és ón iránti kereslet, a halotti rituálék kidolgozása, valamint a státusban, a hatalomban és a vagyonban tapasztalható örökletes különbségek megjelenése jellemzi a Kr.e. 2500 és 800 közötti időszakra."
Az Indus–Mezopotámia kapcsolatok wiki cikk is Szintén jó hosszú és amit érdemes a kérdésben átovasni, és szintén ez sem teljes anyag. Nem idézek túl sokat, mert ott a link alul. Már a tartalomjegyzéke is hosszabb lenne.
"Mezopotámia már legalább i.e. 3200 óta közvetítő volt az indiai szubkontinens és Egyiptom közötti lapis lazuli kereskedelmében, az Egyiptom-Mezopotámia kapcsolatok összefüggésében."
Egypt–Mesopotamia relations
Indus–Mesopotamia relations
Nature:
Egyiptomi civilizáció: sumér eredete és valódi kronológiája, valamint az egyiptomi hieroglifák sumér eredete
A kiterjedtebb földrajzi területeket a kérdés golbálisabb és nagyobb átlátásához írtam, tudom, hogy a kérdés a sumer / egyiptomi kapcsolatokra vonatkozott. Gondolom így kiterjesztve és átlátva jobb képet kapsz a kérdéskörről és, hogy a távolságok megtétele már nagyon régen sem jelentett akkora áthidalhatatlan nehézséget. Rengeteg ilyen tanulmány van, talán még egyet egyet... :)
Journal of Archaeological Science:
"Mezopotámiai üveg a késő bronzkori Egyiptomból, Romániából, Németországból és Dániából"
"Absztrakt
Ez a cikk új bizonyítékokat mutat be a mezopotámiai üveg széles körű elterjedésére, ie 1400–1100 között. Az egyiptomi Amarnából származó üveganyag kémiai elemzései azt mutatják, hogy a mezopotámiai eredetű üveg eljut Egyiptomba. A nemrég beszerzett tárgyi bizonyítékok alátámasztják az Amarna-levelek szavait, amelyek Szíria és Egyiptom közötti üvegkereskedelemre utalnak. Továbbá a Romániából, Észak-Németországból és Dániából származó üveggyöngyök kémiai elemzései azt mutatják, hogy mezopotámiai üvegből készültek. Az itt bemutatott jelenlegi eredmények hozzájárulnak ahhoz, hogy megértsük a Földközi-tenger és az északi bronzkori kultúrák közötti távolsági cserehálózatokat."
National Museums Scotland:
"Kőkori jáde az Alpokból"
"Ezeket a Skóciában talált gyönyörű fejszefejeket több mint 6000 évvel ezelőtt, magasan az olasz Alpokban készítették. Most, egy francia vezetésű projektnek köszönhetően a National Museums Scotland – Projet Jade részvételével – elmesélhetjük lenyűgöző történetüket."
Skócia és az Alpok közötti távolság az kürülbelül 1400 km és itt is ie. 4000-ben vagyunk. És elég szép kis darabok:
Jajj na még egy a Natureból :)
/megj. a szöveghez: ka = kilo annum = ezer év/
Itt egy még régebbi nagy távolságú kereskedelmi kapcsolat, ami ie. 50-30 ezerben volt és 3000 km-es távot fog át.
Nature:
"A strucc tojáshéj gyöngyök 50 000 éves közösségi hálózatot fednek fel Afrikában
"Absztrakt"
"Itt összehasonlítjuk a strucc tojáshéj gyöngy variációit a Kelet és Dél -Afrika között, hogy feltárjuk a populáció dinamikáját az elmúlt 50 000 évben. Megállapítottuk, hogy a strucc tojáshéj -gyöngy technológia valószínűleg Kelet -Afrikából származik, és körülbelül 50–33 ka dél felé terjedt egy regionális hálózaton keresztül. Ez a kapcsolat körülbelül 33 ka -t bont le, a populációk pedig izolálódnak, amíg a pásztorok 2 ka után belépnek Dél -Afrikába. Ennek a leválasztásnak az időzítése nagyjából megegyezik az intertropikus konvergencia zóna déli irányába, amely a Zambezi folyó vízgyűjtőjének időszakos elárasztását okozta (egy olyan terület, amely összeköti a Kelet- és Dél -Afrikát). Ez arra utal, hogy az éghajlat némi befolyást gyakorolt az emberi társadalmi kapcsolat kialakítására. Tanulmányunk egy későbbi regionális eltérést jelent, mint a genetikai elemzések, körülbelül 3000 kilométeres stilisztikai kapcsolatot azonosítanak, és fontos új betekintést nyújtanak az ősi interakciók társadalmi dimenziójába."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!