Olaszország hogyhogy nem lett akkora gyarmatosító a földrajzi felfedezések korában, mint pl. Spanyolország?
"Látom, hogy nehezedre eshet rájönni, hogy Olaszország alatt az akkori területeket (pl. Nápolyi Királyság) értem."
Valószínűleg azért, mert azt a területet Itáliának nevezik...
A Nápolyi Királyság például azért nem lett gyarmatosító ország (többek között), mert a Spanyol Királysághoz tartozott a 16-17. században.
A többi kis hercegség, fejedelemség, stb. meg még kisebb volt. Ahogy a 4. válaszoló írja, nem volt hatalmuk a gyarmatosításra.
Plusz csak a Giblaltári szoroson keresztül tudtak kijutni az Atlanti-óceánra, azt meg a spanyolok ellenőrizték, akik nyilván nem nagyon akartak konkurenciát.
"Spanyolország épp úgy felszabdalt volt ráadásul sokkal fejlettlenebb mint az italiai királyságok."
Spanyolország a kora újkorra jóval egységesebb volt, mint Itália. Eleve a 15. század közepére a nagy részén két nagy királyság osztozott: Kasztília és Aragónaia. 1474-től Kasztiliai Izabella és Aragóniai Ferdinánd házastársakként közösen irányították a két királyságot. Bár jogilag ekkor még nem egyesületk, innentől kezdve mindig közös uralkodjuk volt, külpolitikai szempontból egy egységnek tekinthető a két királyság.
1492-ben visszahódították Granadát is, ami az utolsó mór uralom alatt levő terület volt. Ezután a már csak a kis területű Navarrai Királyság maradt a mai spanyol területek közül egy darabig önálló. (Ez lényegében a bazsk területeket jelentette.)
Ezzel szemben Itália teljesen széttöredezett volt. A déli területek (Szicília, Szardínia, Nápoly) Aragónia uralma alatt voltak a 15. század második felében. A középső területeken a Pápai Állam volt. Északon meg apróbb hercegségek, grófságok voltak. Észak-Itália valóban elég fejlett volt, de a széttagolódás miatt nem volt nagyhatalom. Plusz a 15. század végétől egy hanyatlási periódus következett.
Jól írtad le igazából sokkal szőrszálhasogatóbban. Tudnám fokozni csak megsértődtem, hogy 0%-on van jelenleg a válaszom pedig nem írtam akkora hülyeséget.
Valaki írjon dolgokat az itáliából indult kereskedelmi rivalizálás és a török félelem okozta felfedezés vágy probalkozasairól is. És, hogy miért nem lett gyarmatosító nagyhatalom senki az itáliai félszigetről mert amiket írtam látszólag hibás lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!