Az emberek közti egyenlőtlenségeket csak tompítani lehet, eltörölni nem?
Két merőben eltérő dolog összemosásáról van szó. Egyfelől minden ember különböző, egyesek kevésbé, mások jobban. Nemcsak a külsőben, sokkal inkább a hagyományokban, szokásokban, kultúrában. Ezek nem jobbak vagy rosszabbak egymáshoz képest, hanem mások. Ebből következhet, hogy egyesek előnyben, mások hátrányban vannak, de ez a korábbi emberi cselekvések következménye (azaz a történelemé). Ebben az értelemben az egyenlőség nem is értelmezhető, itt a másság a jellemző, és ez minél inkább így van, annál nagyobb a fejlődés hatékonysága.
Másfelől a politikában és az életben az egyenlőség alapvető igény és nemcsak törekedni kell efelé, de kifejezetten ez a feltétele az általános emberi boldogságnak és jóllétnek. Enélkül csak egyes rétegek lehetnek jóllétben és boldogságban, de semmi garanciájuk, hogy úgy is maradnak. Ez az egyenlőség azt jelenti, hogy döntéseknél, elbíráláskor, vagy éppen előre jutáshoz, vagyonszerzéshez vannak előre meghatározott szabályok, és ezeket mindenkire egyformán kell alkalmazni. Olyan nem lehet, hogy valaki a semmi munkáért többet kap, mint más a komoly munkáért. Olyan nem lehet, hogy valakit meggyógyítanak, mást meg ugyanezzel a betegséggel nem, vagy késlekedve. Olyan nincs, hogy bíróságon ugyanazért a vétségért egy professzort kevéssé büntessenek, mint egy olyan embert, aki korábban rabolt. Azért már megkapta a büntetését. Röviden szólva tehát, az egyenlőség azt jelenti, hozunk törvényeket, amelyek nem kivételeznek, és ezek mindenkire egyformán vonatkoznak.
Lehet tompítani, de eltörölni nyilván nem. Ráadásul eleve sok különbség már genetikailag meghatározott. Aztán hozzájön a családi háttér, a neveltetés stb.
A többi már csak hab a tortán. Nyilván az állam bele tud nyúlni pl a közoktatásba, de ha a szüleid nem tanulnak veled, nem segítenek, nem fizetik a különórát, fejlesztést, akkor te hátrányban vagy azzal szemben, akinek igen. Ugyanez a felsőoktatásra is igaz.
Az olyan fajta egyenlőség amit a szocializmusban megálmodtak pedig nyilvánvalóan kártékony. Ahhoz hogy képezd magad és magas szinten végezd a munkád szükség van motivációra, ami lehet anyagi természrtű vagy társadalmi elismerés. Tehát ha egy sebész, kutató, professzor, stb fizetése és elismertsége egyenlő a bolti eladóéval, akkor megszűnik a motiváció.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!