Iphigénia feláldozását hogyan kell értelmezni? Tényleg megölik vagy papnőnek adják?
Sok formában és modern feldolgozásokban is simán csak megölik. Viszont más verziókban meg életben van és Artemisz papnője.
Az Artemisznek való feláldozás akkor azt jelenti, hogy megölik Artemisz kiengesztelésére vagy papnőnek adják Artemisz szolgálatára?
Ha megtörténetek hasonló események esetleg egy hipotetikus trójai háború során, akkor tényleg véráldozatot mutattak be vagy inkább elküldték valami templomba a feláldozott személyt?
Azt tudom, hogy Zeusz nem szerette az emberáldozatot és ezért meg is büntette Árkádia királyát, amikor az a fiát áldozta fel neki. Azt olvastam, hogy ez a történet megjeleníti azt, amit a görögök gondoltak az emberáldozatról.
Artemisz esetében más volt a helyzet vagy a mükénéieknek tényleg nem volt gond az emberek megölése ilyen célból? Erről esetleg van valami lelet, hogy ők áldoztak embereket vagy hasonló?
Melyik verziónak lehet történelmi alapja?
Én úgy gondolom, hogy z ókorban amikor feláldozásról beszél egy mű, akkor azt nem átvitt értelemben, hanem szó szerint kell értelmezni, történelmi alapja szerintem egyik verziónak sincs.
"Iphigeneia – mükénéi királylány, Agamemnón és Klütaimnésztra lánya. Amidőn a trójai háborúba induló görög hajóhad Auliszban vesztegelt szél híján, Agamemnón odahozatta ~ azon a hamis címen, hogy Akhilleuszhoz akarja nőül adni; valójában fel akarta áldozni, mert Kalkhasz jós megmondta, hogy csak akkor kapnak szelet, ha ily módon kiengesztelik Artemisz istennőt, akit a vezér megsértett volt. Megtudva a valót ~ először megrettent, és anyja is, aki vele jött, hevesen védelmére kelt; a sereg hangulatát megtapasztalva azonban a hőslelkű lány önként vállalta az áldozatot. A szertartást Kalkhasz végezte el; a szél feltámadt, s a had kihajózott. A monda igen elterjedt változata szerint ~ nem halt meg: az istennő egy szarvastehenet varázsolt helyébe az oltárra, őt magát pedig a szkitha tauroszok földjére (közkeletű tévedés szerint Tauriszba) ragadta, a mai Krím félszigeten állt Kherszonészosz városába. Itt, Thoasz2 király városában ~ Artemisz szentélyének papnője lett, s tiszte volt egyebek közt feláldozni az istennőnek a partjukra vetődött idegeneket. Amikor öccse, Oresztész itt Püladész kíséretében partra szállt, hogy egy jósda utasítására megszerezzék a szentélyből az istennő faszobrát, a tauroszok elfogták őket. A testvérek felismerték egymást, ~nak sikerült a királyt megtévesztenie, és a szoborral együtt mindhárman elmenekültek. Számos kaland során, amelyeket egyes későbbi írók a végletekig színeztek, a testvérek visszatértek görög földre. Utóbb ~ az attikai Braurónban lett papnője egy Artemisz-szentélynek. Egyesek szerint nem is halt meg, az istennő halhatatlanná tette; Hérodotosz szerint a tauroszok még hosszú idő múlva is mint istennőt imádták. – Euripidész Iphigeneia Auliszban és Iphigeneia a tauroszok között c. tragédiái a monda mindkét változatát ill. a történet mindkét fázisát felölelik; az előbbiben nagyobb a drámai feszültség és sokrétűbb a konfliktus."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!