Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A sztálingrádi csatában a...

A sztálingrádi csatában a szovjetek miért nem a légifölény megszerzésére törekedtek az emberek feláldozása helyett?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=wPaS-cs2N-4


Most nézem ezt a dokumentumfilmet amiben látható, hogy a stukák folyamatosan őrizték a légteret és többek között emiatt is hatalmas volt a veszteség aránya és iszonyat sok ember halt meg csak a Volgán való átkelés során (magáról a város bevételéről nem is beszélve) azért mert az égből folyamatosan jött az áldás.


Sztálint ennyire nem érdekelte a hadserege, hogy minimálisan se törekedett a légifölényre? De ez elmondható az egész keleti frontról is. Ja jól tudom talán csak 44-re volt jelentősége az Il-2-es csatarepülőgépeknek, de soha nem hallottam/olvastam róla, hogy a szovjetek milyen légi támogatást kaptak volna.



2022. jan. 1. 20:55
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Mert könnyebb volt a számokra bízni a dolgot és Embereket küldeni, mint gyorsan elegendő repülőt gyártani meg pilótát képezni. Szerintem.
2022. jan. 1. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
98%
A légifölény nem automatikus dolog. A keleti fronton az oroszoknak sem számban sem minőségben nem volt a némethez mért technológiája. Az IL-2 hozta meg a változást, később meg a németek már nem tudtak elég repülőt gyártani.
2022. jan. 1. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A háború első évében a szovjet légierő le lett radírozva, sok gépet a földön semmisítettek meg és tekintettel arra, hogy zömében elavultak voltak a szovjet repülők, a levegőben sem volt sok esélyük.

1942 elején Sztálin és a szovjet hadvezetés nem ismerte Hitler terveit, így a maradék légierő szét volt osztva a különböző frontokon és mivel a németek a repülőgépgyártó üzemeket nem érték el, a szovjet légierő lassan gyarapodott, ráadásul az új gépek már lényegesen jobbak voltak, megjelentek az első MIG-ek és Lavocskinok, amelyek már szembe tudtak szálni a Luftwaffe gépeivel.

Szevasztopol és Harkov (másodszori) bevétele elhúzódott, ezért a Dél hadseregcsoport csak július végén indulhatott rohamra Sztálingrád és a Kaukázus ellen, így a szovjet légierő csak mérsékelten volt jelen a térségben, ezért nem tudta a város lebombázását megakadályozni, ám folyamatosan erősödve kezdte a Luftwaffét felőrölni.

Azt is figyelembe kell venni, hogy a légi hadviselés nagyon függött az infrastruktúrától, a luftwaffe gépei folyamatosan koptak, amortizálódtak, akadozott mind az üzemanyag, mind az alkatrészellátás, így az egyre gyakoribb műszaki hibák több veszteséget okoztak eleinte, mint a légiharcok, ráadásul a szorosan egymás közelében harcoló felek légitámogatása lehetetlenné vált a saját csapatok veszélyeztetése miatt, így a légiharc lassan elvesztette jelentőségét és a szovjetek a repülőiket egyre jobban a térségbe irányították, más frontok rovására is, így az év végére sikeresen megszerezték a légifölényt. Ehhez nagy segítséget adtak a szövetségesek szállítmányai is, főleg az amerikai P39 Aircobrák, amelyből jelentős mennyiséget szállítottak az év végére, így a város körülzárására indított Uranusz hadművelet idején már tapasztalható volt egy részleges, ám jelentősen megnyilvánuló szovjet légifölény, ami 43 év elejére határozottan felerősödöt és ez hozzájárult a német légihíd tökéletlenségéhez, hogy egyre kevésbé tudták ellátni a katlanban rekedt német csapatokat.

Magyarán, nagyon is sok repülőt irányítottak az oroszok a térségbe, de ezt csak fokozatosan tudták megtenni, amikor már rendelkeztek velük.

A 43 év eleji szovjet offenzíva hátraszorította a németeket Sztálingrádtól és a közeli repülőterek is a szovjetek birtokába kerültek, így a németek egyre kevesebb repülőgépet tudtak a térségbe küldeni, csupán a nagyobb hatótávolságú gépeket és ezeket is vadászkíséret nélkül, így ez megpecsételte a városban rekedt német csapatok sorsát, teljessé vált az orosz légifölény.

2022. jan. 1. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 MDaniel98 ***** válasza:
Az eddigi hozzászólásokhoz csak annyit tennék hozzá, hogy az oroszokat eleve nem nagyon érdekelte, ha emberáldozatot kellett hozni egy sikerért, és emberük még mindig több volt mint repülőgépük.
2022. jan. 3. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!