A filozófia tudomány?

Figyelt kérdés
A kérdésem az lenne, hogy a filozófiára lehet azt mondani, hogy tudomány?

2022. ápr. 2. 20:10
A kérdező szavazást indított:
Tudomány
Nem tudomány
22 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem véleményezés kérdése.

A filozófia a bölcsészettudomány egyik ága.

Egyetemeken vannak filozófia tanszékek, filozófia professzorok.

Mi kellene még, hogy elfogadd?

2022. ápr. 2. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
41%
Mondani bármire lehet!
2022. ápr. 2. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Persze hogy az, hisz hogy másképp lehetne ép ésszel felfogni egy olyan gondolat igazságtartalmát mint:


Egy full-HD LCD képernyő csakis véges számú képet tud megjeleníteni. Az összes megjeleníthető képek számát jó megközelítéssel néhány perc alatt ki tudjuk számolni a műszaki paramétereiből és a kérdéses számot le tudjuk jegyezni ceruzával egy buszjegy hátuljára - bármilyen matekból érettségizett személy számára érthető módon!

2022. ápr. 2. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Mojjo ***** válasza:
100%

Tudomány, de nem természettudomány.

Itt a GYK-n - meg úgy egyáltalán a közbeszédben - tudomány alatt sokszor kifejezetten a természettudományt értik az emberek. Nem feltétlen hibásan, inkább csak pongyolán fogalmazva. Ez a szokás ilyenkor viszont bezavarhat, mert abba a kategóriába természetesen nem fér bele a filozófia. De máshová, a bölcsészettudományok közé igen.

2022. ápr. 2. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Amennyiben a tudományokat úgy kategorizáljuk, hogy a természettudomány az, ami a természettel foglalkozik, bölcsészettudomány pedig, mi az ember tevékenységével és természetével.

De talán jobb azt gondolni, amikor a természet (benne az ember) egy szeletét alaposan tanulmányozzuk, akkor sok egyéb mellett két dologra mindenképpen rá fogunk jönni. 1. Egy bizonyos mélység eléréséhez egyre inkább szükség lesz a többi tudomány eredményeire is. Mert minden mindennel összefügg, nincs teljesen zárt rendszer. 2. Ennek az interkapcsolatnak a működéséhez szükséges egy másik szint, amely a gondolkodással, fogalmakkal, megértéssel foglalkozik, vagyis azzal, hogyan érdemes gondolkodni tudományról, sőt, egyáltalán a világról.

És a filozófia éppen ezzel foglalkozik. A tudományt lehet területekre osztani, de van neki saját tulajdonságrendszere is: ellentmondásmentes és nyitott. Előbbi azt jelenti, egy új elem akkor kerülhet a többi közé, ha illeszkedik oda. Utóbbi pedig azt, hogy a tudomány a világ részeként fejlődik és ezért minden konkrét pillanathoz képest egy következőben alkotott új elem bővíti az ismereteket.


A filozófia kielégíti e két követelményt, tehát tudomány. Legfeljebb vannak, akik ezt nem hiszik el. De hát a világban sok minden van, amit egyesek nem hisznek el, pedig létező és igaz.

2022. ápr. 2. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
39%

Attól függ, mit tekintünk filozófiának.

A ismeretelmélet, a tudományfilozófia, a logika, az etika, a történelem, jog és politikafilozófia kétségtelenül tudomány, de a metafizika, vagy ami a transzcedenciával foglalkozik, mi◙t a vallásfilozófia, az ontológia ezen ága, a teológia már kérdéses, ezt csak a vallásosak tartják tudománynak.

2022. ápr. 3. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 LeonScottKennedy ***** válasza:

Hát, a GYIK nem veszi annak. "Társadalomtudományok ÉS bölcsészet." Tehát a GYIK szerint a bölcsészet nem társadalomtudomány.


Egyébként én sem veszem annak. Vannak társadalomtudományok, és van a filozófia. A "bölcsészettudomány" szó maga értelmetlen. A tudomány alapvetően azzal foglalkozik, ami mérhető, a filozófia pedig az absztrakttal, ami nem mérhető. Mi köze a tudományhoz annak, ha moralitásról filozofálgatunk? Fontos része ugyan a társadalmunknak, de tudományhoz köze nincs. Ha a filozófiát tudománynak vesszük, akkor annyiből belevehetnénk a vallást és az ezotériát is, hiszen azok is bizonyíték nélküli találgatásokról szólnak. Ha meg olyan dologról vitázunk, ami bizonyított, az már nem filozófia, hanem tudományos diskurzus.

2022. ápr. 3. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Mojjo ***** válasza:
100%
@7: Ez talán azért van, mert a bölcsészettudományok nem a társadalomtudományok alá tartoznak, hanem külön ágat képviselnek. És ahogy az egyes írta, ez nem vélemény kérdése. De ha gondolod, menj, és verd le az összes egyetem bölcsészettudományi karáról a tudomány szót, hogy segítsd a nyelvújítást...
2022. ápr. 3. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

#7 az a probléma, hogy ennek eldöntéséhez előbb a tudomány fogalmát kell definiálni. Utána a filozófiát. Ezután vizsgálható csak, hogy akkor most a filozófia tudomány vagy sem. Annyi bizonyos, ez nem találgatás és nem vélekedés kérdése.

És bizony mindkettőre van válasz, és abból következően az eredeti kérdésre is.

2022. ápr. 3. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 LeonScottKennedy ***** válasza:

#8:

Magyarország akkor ezzel is le van maradva.


"In sum, philosophy is not science. For it employs the rational tools of logical analysis and conceptual clarification instead of empirical measurement."


"Most colleges consider philosophy a humanities subject rather than a social science. Philosophy emphasizes foundational questions about reality, human nature, and the relationship between mind and matter."


Tényleg ráférne a magyar oktatásra már egy nyelvújítás is és fogalmak megfelelő definiálása, mert az, hogy a bölcsészetet tudománynak tekintjük, már tényleg abszurdum és egy vicc.

2022. ápr. 3. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!