Az, hogy én nem vagyok kapzsi de az emberek 90%-a az, azt jelenti, hogy velem van a baj?
1
Pontosan. Ez a helyzet áll fenn!
3
Nem vagy hülye az én nézőpontom szerint, de a többség annak tart.
Ugyanaz a helyzet mint az én kérdésemmel.
"Az, hogy én nem vagyok kapzsi de az emberek 90%-a az,..."
Ez egy megalapozatlan, bizonyítatlan állítás.
Ami ezzel kapcsolatban igaz:
- Te azt gondoldod, hogy nem vagy kapzsi
- Te azt gondolod, hogy az emberek 90%-a kapzsi.
Ebből kiindulva már sokkal könnyebben megválaszolhatjuk a kérdésedet és eljuthatunk arra a következtetésre, hogy veled van a baj.
Nem definiálható meg az, hogy mikortól számít valaki kapzsinak. Egy skálát képzelj el, aminek az egyik végén az van, aki a lehető legkisebb lábon él, és minden további jövedelmét, eladományozza akár olyanoknak is, akik nála jobban élnek. A skála másik végén meg az, aki bár gazdag, de 100 Forintról sem lenne hajlandó lemondani, még akkor sem, ha azzal megoldaná a világ összes problémáját.
Utóbbi nyilván kimeríti a kapzsi fogalmát maradéktalanul, viszont az első meg saját maga ellensége és nem normális, nem értelmes és főleg nem elvárható hozzáállás.
Hogy a kettő közti normálisnak mondható tartományban hol húzod meg a határt, az egy önkényes dolog. Valószínűleg te egyszerűen csak túl alacsonyan húzod meg a határt, és igen könnyen lehet, hogy te már-már belecsúszol a "saját maga ellensége" kategóriába, de attól még nem ez lesz a normális.
"A pénz társadalmi tőke erodálásában betöltött szerepének második bizonyítéka a klinikai pszichológiából ered. Idegrendszeri képalkotási tanulmányok kimutatták, hogy a hagyományos pénznek már a puszta jelenléte is megváltoztatja a társas viselkedést. A kapzsiság és más negatív érzelmek, például a félelem, a harag, az intolerancia, a bűnbakkeresés és a pánik mind fokozottabbá válnak, valahányszor a pénz jelen van. Még az agy racionális döntések meghozatalára vonatkozó teljesítőképessége is mérhetően csökken.
Az idegtudomány felfedezései szerint ezek a folyamatok két egymással ellentétben álló agyterülettel függnek össze. Az egyik az ingerekre reagáló és azonnali jutalomra törekvő impulzív kör; a másik a prefrontális kéreg, mely a viselkedést igyekszik racionalizálni, szabályozni és előre érezni. Minden addiktív rendellenesség esetén ez az impulzív kör túlzottan tevékeny, és kimutatták, hogy ugyanez igaz a konvencionális pénzt tartalmazó pénzügyi ösztönzőknél is. A hagyományos pénzzel kapcsolatban fellépő aktivitás még erősebb is, mint amely a szex vagy bűnözés esetén fordul elő."
Lietaer: Pénz és fenntarthatóság 114-115. o.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!