Kínában azért nem terjedt el hamarabb a nyomtatott, széles körben hozzáférhető tudásanyag, mert túl sokféle kínai betű létezik?
15/ Átolvastam és jogos a megjegyzés, valóban olyan módon írtam és jó is, hogy jelezted. A költségek ettől még persze magasak és teljesen indokolatlanok, csak sok esetben csomagban van vásárolva. Összegezve ennyi érv hozható fel:
- drága, extra profit
- olyanért fizetnek ami közpénzből már ki lett fizetve (pl közvilágítás)
- állami pénzből keletkezett szakmai anyagokból magáncégek húznak hasznot
- a magán kutatók nem tudják megfizetni
- többszörösen van kifizetve, mindenki fizet érte
- a kutatók nem fiókba akarnak dolgozni, hanem a köz érdekében
- az érdeklődők sem tudják megfizetni és nekik is jár a közpénzből kifizetett szakanyag
- akadályozza a tudomány hozzáférhetőségét és így a fejlődését is
- a befolyt összegekből a kutatók kb semmit sem kapnak
Ez nem kevés érv.
Szívesen! És a felhozott érvek mindegyike nagyon nyomós még önmagában is. Bármelyike az.
Én is olvasgattam már rengeteg régészeti publikációt, és a tapasztalatom szerint kb a 95 %-a fizetős, és az sok. Ugyan ki fog fizetni egy 10-50 oldalas "cikkért" 10-40 $-t, ami most kb 3000-12000 Ft? És még egy kötött nyomtatott példányt sem postáznak ennyiért.
Teljesen ötletszerűen néhány könyv ára:
A Hidegháború és még 30 év - Gombos László
5 690 Ft - Oldalak száma: 264
A humanista Janus Pannonius és Mátyás könyvtára - Somos Zsuzsanna
2 640 Ft - Oldalak száma: 220
Az elveszett erdő - Avagy, hogy vannak a magyar erdők, ki vigyáz rájuk, van-e jövőjük? - Zelei Anna
3 416 Ft - Oldalak száma: 232
Magyarország globális története - Laczó Ferenc - Varga Bálint
3 992 Ft - Oldalak száma: 448
Összesen például ez a négy könyv úgy jön ki, hogy kapunk 15 738
Ft-ért 1164 oldalt, nyomtatva és kötve. Odatehető a polcra és később akár el is adható. 100 oldalanként 1352 Ft-ba kerülnek átlagosan. Közben egy publikációt csak letöltünk és ha akarja valaki a saját plusz költéségén nyomtatja ki.
Látható a különbség:
Nyomtatott könyvek - 100 oldal/1300Ft
Publikációk - 10 oldal/3000Ft (ami 100 oldalra vetítve 30 000 Ft)
Az sok és ez a publikációk árának alja volt. Elképesztő extra profit.
--------
A minta könyvek linkjei:
Igaz, hogy jóval hatékonyabb és kevesebb parazitikus veszteséggel működő rendszert is lehetne építeni, de nem vagyok meggyőződve, hogy az a kutatók érdekeit szolgálná. Az adófizetőkét biztosan :)
Első ránézésre érthetetlennek tűnhet, hogy miért tűr meg a tudományos társadalom olyan parazitikusan működő kiadókat, mint az Elsevier, de mint minden sikeres maffia, bizonyára ők is tudják, hogy milyen döntéshozókkal kell jóban lenni, hogy a bevételeik ne apadjanak el, és a szegény egyetemeknek és projekteknek mindig legyen miből felköhögni a publikálási díjakat, a kutatóik repülőjegyét, szállodáját és belépőjét a saját és vonzáskörzetük konferenciáira... Őszintén szólva én se szeretnék közelebbről auditálva lenni, hogy akkor most az X év alatt rám költött többszázezer eurónyi adófizetői pénzből pontosan mit is tettem le az asztalra, és hogy milyen megtérüléssel jártak a kellemes éghajlatú városokban rendezett konferencialátogatásaim.
Ennek ellenére persze van egyfajta mozgalom az Elsevier ellen, sokan bojkottálják a lapjaikat meggyőződésből vagy intézményileg. Hozzátenném, hogy én a nyugat-európai, minimális nyomás alatt dolgozó, versenyszféránál kevesebbet kereső, de nagyfokú szabadsággal rendelkező, viszonylag jól élő kutatók közé tartozom, tehát inkább cinkosnak érzem magam, mint kihasználtnak, és tudom hogy a hazai perspektíva egészen más.
Eleve azért kerestem vissza ezt a kérdést, mert a qubiten épp ma jelent meg egy cikk a kelet-európai kutatók nehéz sorsáról, ahol kitérnek arra, hogy a kiadók gyakorlatai nagyon is húsbavágóak számukra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!