Az ukrán és orosz "testvérnép" gondolata honnan ered (és van bármiféle alapja)?
"Csakhogy ez nem teljesen igaz, mert a lengyel-litván únió sem foglalta el soha a mai ukrán területeket teljesen"
Én nem is írtam sehol, hogy teljesen elfoglalta volna a mai Ukrajna minden területét, természetesen ezt úgy kell érteni, hogy a jelentős részét. Most az szerintem szőrszálhasogatás, hogy a Krím pl. a Krími Tatár Kánsághoz tartozott Nagy Katalin cárnő uralkodásáig. Egyébként - ahogy azt fentebb már kétszer is leírtam - az oroszoknak a térségben nem sok keresnivalójuk volt (tehát a Dnyeper két partja-menti kozák területeken egészen az 1648-as Bogdan Hmelnyickij kozák hetman által kirobbantott felkelésig, amikor a kozákok a hetmanátusuk területét felajánlották az orosz cárnak, ami a lengyel-orosz háborút okozta, aminek az lett a vége, hogy 1667-ben (ha jól emlékszem, de ebben az évszámban lehet, hogy most tévedek) ketté nem osztották Ukrajnát az oroszok a lengyelekkel a Dnyeper mentén, ahogy azt fentebb leírtam. Eddig az időpontig a mai Ukrajna legnagyobb, tetemes része a lengyel-litván unióhoz tartozott. Ezt nem tudom ennél érthetőbben leírni. :D
"például Halicsra még mi is pályáztunk"
A Kijevi Ruszt én nem keverném bele ebbe, mert az egy teljesen más történelmi szituáció. Az Árpád-korban sem ukránok, sem oroszok nem léteztek önálló népként.
"Bár a lengyelek a történelem folyamán mindig mindenkivel harcoltak, kelettel is, meg nyugattal is, meg még észak és déllel is és még egymással is, még amikor saját államuk volt is, annál zavarosabb történelme szinte senkinek nincs."
Attól, hogy neked zavaros, nem biztos, hogy másnak is az. A lényeg, hogy Bogdan Hmelnyickij felkeléséig a mai Ukrajna területének tetemes része ehhez az államalakulathoz tartozott.
"Manapság gyakorlatilag annyi a különbség az ukránok, meg az oroszok között, mint a magyarok és mondjuk a kunok között, akik a kunságban élnek, vagyis semmi, az egész egy mondvacsinált dolog."
Ezt én nem jelenteném ki így. Orosz szempontból valóban nincs különbség, ukrán szempontból viszont van. Azt azért nem lehet elvitatni az ukránoktól, hogy a 20. században minden történelmi szituációt felhasználtak arra, hogy az oroszoktól önálló államot hozzanak létre, ennek érdekében még a német offenzíva alatt harcba is keveredtek a németekkel és az oroszokkal is egyszerre a II. vh-ban. Később a németek oldalára álltak, majd velük is összevesztek, de a lényeg, hogy megpróbálták a zűrzavart az önállósodásra felhasználni.
Egyébként a Kijevi Rusz összeomlása után az orosz és az ukrán nép élete sok tekintetben eléggé különböző volt, a több évszázados lengyel uralom ugyanis éreztette a hatását kultúrálisan is az ukránokon, főleg azokon a területeken, amelyek a mai Ukrajna nyugatabbi részein vannak. Emellett Galícia is egy külön történet, ami pedig a Habsburg Monarchiához tartozott elég sokáig. Lemberg városa például (amit az ukránok Lviv-nek mondanak) egészen nyugatias, úgy néz ki kb. mint Budapest, azaz századfordulós, monarchiabeli építészeti stílusokat magán hordozó város, tele katolikus templomokkal (hiszen a város sokáig lengyel lakosságú volt, de éltek ott németek is szép számmal...). Ez a terület teljesen más kultúrálisan, mint Luhanszk, ami viszont el van oroszosodva, hiszen ezek a kelet-ukrajnai területek tartoztak legrégebb idők óta Oroszországhoz. Az ottani ukránok teljesen mások, mint a nyugatiak. Ez a különbség a mai napig megvan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!