Mi az oka a nagy ellentétnek Oroszország és az USA (nyugat) között ?
Hisz ma már mindkét oldal kapitalista, tehát ideológiai különbség nincs.
Minden ország gazdaságilag függ a másiktól.
Az orosz emberek használják, szeretik az amerikai (nyugati) termékeket, élvezik a nyugati életstílust (utazás, autók .....)
Arról már nem is beszélek, hogy egy bolygót pusztítunk. Innen nincs menekvés egyik oldalnak sem.
Vagy ez csak egy ex KGB-s paranoiája, aki a régi rendszerben szocializálódott ?
Én laikusként a gazdasági versenyt hibáztatom. Az "elavult nézet", mely szerint a gazdaságnak folyamatosan növekedni kell, minden szinten versenyhelyzet alakul ki a világ gazdasági szereplői között. S minden alkalmat meg kell ragadni a növekedésre, mert különben sok gazdasági szereplő a csődöt kockáztatja. Ezért lemondunk sok más érdekünkről, etikai normáinkról. A háború is ennek egyik eszköze, sok más mellett. De ez csak spekuláció részemről, mindenesetre:
Lietaer: Pénz és fenntarthatóság.
Szerintem főleg belpolitikai oka vannak annak, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát. Putyin népszerűségét a grúz háború és a Krím 2014-es megszállása is fellendítette, gondolom most is azt gondolta, hogy kell egy boost a támogtottságának, egy újabb háború biztos jó lesz. (Nyilván olyan csekélységek nem érdeklik ezt az ex-KGB-s diktátort, hogy emberek szenvednek, esetleg halnak meg...)
Emellett több nyugati elemző írta, hogy könnyen lehet, hogy Putyin annyira tolta az ideológiát, hogy kicsit már maga is elhitte (például hogy az ukrán nem is önálló nép, vagy hogy a hadseregük nagyon gyenge). Persze lehet, hogy nem igaz, de elég gyanús, hogy nem úgy alakul ez a háború, ahogy eltervezte.
Persze érv még, hogy Ukrajna elkezdett felfegyverkezni. Ez könnyen lehet, hogy nem tetszett a Putyinéknek, de ha ez a helyzet, épp saját magukat sikerült lábon lőniük a Krím 2014-es megszállásával, illetve a kelet-ukrajnai polgárháború szításával, hiszen az ukránok épp ennek hatására kezdtek fegyverkezni, illetve még inkább közeledni a nyugati tömbhöz.
Gazdaságilag nem hiszem, hogy lenne racionalitása a háborúnak. (Gazdaságilag egyik félnek sem jó. Látszik az is, hogy Putyin készült is a gazdasági szankciókra.)
#3
" az amerikaiakba bele lett nevelve a hidegháború alatt, hogy a Szovjetunió/Oroszország a sátán, és így is kell viszonyulni hozzá."
Szóval az amcsikba bele lett nevelve, hogy Oroszország a sátán, ezért a ruszkik tök illegálisan, és brutális módon lerohanják Ukrajnát? 🤔 Ez valami Pygmalion-effektus logika akar lenni???
Putyin rájött miről szólt a két év. A cionisták vs szabadkőművesek, jezsuiták harca ez. Meggyőződésem, hogy USA és Kína között a balhék pl. kém:huawei és szankciók. Mivel már USA kizsákmányolta közelkeletet és Kína jött fel, USA süllyedt, már nem tud rablóháborúkat indítani... tehát a wuhank vírusnak biztos köze van a gazdaságuk tudatos tönkretételének. "Ha én nem hízom, sorvadjon el az egész világ" és megszüntek a munkahelyek, leállt a gazdaság a vírus miatt. Rengeteg ember vesztette el a megélhetését... Tudatosan felnagyították a problémát, hogy gazdasági világválságot okozzanak, amit most a világháború lehetőségével koronáznak meg. Miközben a háttérben már sokkal pusztítóbb vírusról (HIV) beszélnek és a WHO elakarja érni, hogy átvegye az országok felett az egészségügyi normákat, amely nem ajánlás (maszk,oltás,kijárási tilalom) hanem kötelező az egész világon. Bil beszél arról szükség van egy egység felállítására, amely (fema katonák?) Világszínten intézkedik a lázadók ellen. A kamionos tűntetést is elhallgatják, a háborútól zajos a média.
Orbán Viktor mit mondott? " A vírusok évtizede jön. 2030 környékén átrendeződnek az erőviszonyok"
Meggyengül USA és Kína, Oroszország lesz a top.
Marad még valahol egy olajban gazdag ország ahol polgárháboút szítjat? Ukrajna egy nagyon-nagyon gazdag föld, értékes ásványkincsekkel, energiahordozókkal. Nagyon nem mindegy, hogy Putyin hagyja-e a cionisták kezére játszani.
A hidegháborúban két szuperhatalom hatalmi vetélkedése határozta meg a nemzetközi politikát. Ez a két szuperhatalom az USA és a SZU volt. Mindkét hatalomnak megvolt a maga érdekszférája a világban, azon belül Európában is. 1989-90-ben összeomlott a SZU és a keleti blokk, a SZU. Európában sok volt szocialista ország (Lengyelország, Magyarország, Románia stb.) a 90-es években a NATO tagja lett, azaz az USA blokkjába tértek át. Az a lényeg, hogy az USA egyedüli hatalomként maradt a világpolitika porondján, és egy ideig még Oroszország is (Jelcin idejében) elkezdett nyugatizálódni, az USA-val jó kapcsolatokat ápolni, viszont nagyon hamar rájöttek, hogy az egypólusú, USA irányította világ nem azt jelenti, hogy az USA baráti, partneri kapcsolatokat épít ki a másik felekkel, hanem azt, hogy a nagyhatalmi érdekeit érvényesíti rajtuk. Ezért Oroszország kénytelen volt újra önmagára találni, és Putyin politikájának az volt a lényege (és most is az), hogy Oroszország történelmi nagyhatalmi státuszát újra érvényesítse.
A történelmi nagyhatalmi státusz alatt itt nem csak a SZU-t értem, hanem akár a cári Oroszországot is, amely egy világhatalmi tényező volt a maga korában, úgy mint Nagy-Britannia, Franciaország stb. Viszont NBr. és Franciaország az USA érdekszférájában csak másodhegedús szereplők ma már, és Putyin nem ezt a sorsot szánta Oroszországnak. Ennek pedig csak egy módja van: ha Oroszország a Nyugat, vagyis az USA és a NATO-val szemben egy önálló, ezzel diszopnáló hatalomként lép fel. Egyébként a maga szempontjából igazolta is őket a történelem, hiszen a 21. századnak ez a harmadik évtizede már, és azt látjuk, hogy az USA hatalmi hegemóniája fokozatosan visszaszorul, és gazdasági és politikai értelemben is újabb hatalmak és tényezők emelkednek fel, ma már nem USA hegemónia van a világban, hanem újra különféle gazdasági-hatalmi érdekek sokfélesége uralkodik a világban, amelynek egy tényezője az USA, másik tényezője Oroszország, a harmadik Kína stb. Pl. a 2010-es évektől akár az arab tavasz, aztán később Tajvan helyzete, az Afganisztáni amerikai kudarc és most Ukrajna kapcsán a konfliktus mutatja, hogy már nem csak az van, amit az USA akar.
Ez Európa tekintetében azt jelenti, hogy ahogy az USA-nak is megvan a maga európai érdekszférája, úgy Oroszországnak is megvan ugyanez. Az oroszok azt még lenyelték, hogy Lengyelország, Magyarország, a Balti államok és stb. a NATO része lett, de a SZU volt területeire nézve ezt már soha nem fogadná el. Azaz Fehérororszország, Ukrajna (és szerintem Moldova is) esetén ha felmerülne az, hogy ezek a területek a NATO részei legyenek, akkor az oroszok arra fegyverrel reagálnának, ahogy azt teszik is.
De egyébként ha Oroszország építene ki egy saját szövetségi rendszert az USA hátában, pl. Mexikóval és oda kezdene el telepíteni támadó fegyvereket, akkor az USA is egyből fegyveresen támadna Mexikóra, és egy amerikabarát kormányt ültetne az ország élére. De ugyanezt bármelyik Dél-Amerikai országról is el lehet mondani szerintem!
Amit most látunk, szerintem arról szól, hogy az egyik nagyhatalom a másik nagyhatalom érdekszféráját sértette meg, amire a "sértett" hatalom fegyverrel reagál. Történt már ilyen a nap alatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!