A távolabbi jövőben a most beszélt nyelvek többsége teljesen össze fog keveredni?
A normál folyamat az, hogy ahogy nő egy nyelvet beszélők száma és földrajzi kiterjedése, úgy lesz egyre több komolyabb eltérés a különböző dialektusok közt. És előbb utóbb külön nyelvekről beszélhetünk.
De, a globalizáció és a tömegmédia miatt ki nem zárható, hogy a jövőben másképp alakul. A könyvnyomtatással majd a rádió/tv sugárzással is sokkal sztenderdebbek lettek a nyelvek, mint előtte. Régebben sokkal durvább eltérés volt a magyarban is, ma már kinézik a tájszólást, mert a tv miatt mindenki a sztenderd közép magyarhoz igazodik.
A tendencia máris az, hogy a kisebb, kevésbé ismert nyelvek kihalnak. Néhány régimódi nyelvész még aggódni is szokott értük, kutatja hogy hátha még valaki beszéli az adott himalájai, őserdei vagy bennszülött amerikai törzsi dialektust... (Szvsz felesleges, ezzel csak egyszerűsödik a világ.)
Ez a folyamat pedig egyre gyorsul. Viszonylag egyre nagyobb nyelvek kerülnek abba a körbe, hogy a nagyobb (hivatalos) nyelvek mellett csak másodlagos szerep jut nekik, a családon belül még beszélik, az öregek még egymás közt használják, de a boltban, az iskolában már nem kell, stb.
Biztos vagyok benne, hogy a dialektusok, majd azokból kifejlődő különálló nyelvek ideje végképp leáldozott a tömegmédiával. Ilyen akkor volt, amikor számított, hogy az emberek földrajzilag el vannak egymástól szigetelve. Ma már nincs ilyen, hogy a szomszéd faluban más nyelvet beszélnek, és nem értjük, mert sose tévedünk át hozzájuk, bogyó-gyűjtéskor az erdőben.
Hanem az van, hogy pár kattintással nézhetünk a világ bármilyen műsorát, japán, koreai, ausztrál, brazil, nincs korlát. És minimum 2000 nyelven. Egyre nő az igény, hogy ezeket értsük is, így aztán egyrészt az emberek többen és többféle idegen nyelvet is hajlandóak lesznek megtanulni, másrészt ezzel is gyorsul az idegen szavaknak a saját nyelvben meghonosodása, (tehát a keveredés,) harmadrészt az újabb fogalmakra (amik még csak ezután fognak megszületni, új fajta szakmák, új fajta technológia stb) már nem is lesz minden nyelven külön új szó, mert minek, hanem meghonosodik egy-egy globálisan ismert kifejezés.
Két-három generáció, és mindenki beszélni fog egy új nyelvet, ami leginkább (és nyelvtanilag) egy egyszerűsített angol, de rendhagyások és bonyolult szabályok nélkül, és ami tele lesz japán, spanyol stb kifejezéssel, meg új szavakkal, és emellett egyre kevésbé lesz jelentősége a saját anyanyelveknek.
""egyre standardebb""
A standard maga is egyre inkább egy keverék lesz. Mint az itt látható példa is mutatja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!