Ha a Világ összes országának (globális konszenzus alapján) eltörölnék az államadósságát, akkor az soha nem látott világgazdasági megújulást és jólétet eredményezne?
TappancsMancs: gondolom, azt felfogod, hogy a bank azt a pénzt tudja kiadni, ami van neki.
Tudod, hogy mivel tud trükközni?
Azzal, hogy kiadja a betéteket. A sajátját, de akár más bankét is (csak ahhoz kölcsön kell kérnie).
Ez azért trükk, mert a betétes bemehet, és fel akarja venni a betétjét.
A banknak fel kell mérnie, hogy mennyit adhat ki - a nélkül, hogy csődbe menne.
A haszon pedig a kamat, amit szed - kivonva belőle azt a kamatot, amit fizet.
A kettő között jó nagy különbség lehet.
Ja, és ez nem bölcsészeti, hanem gazdasági kérdés.
"a bank azt a pénzt tudja kiadni, ami van neki"
Ez a kis pénzekre igaz is, azt még ki szokták venni készpénzben, de 10 milliókkal már nem futkosnak az emberek az utcán. Utalják egymásnak, utalják az építtetőnek, utalják az autó vásárlásnál, stb. Még a napi bevásárlásoknak is legalább a fele bankkártyával történik. Bár ez csak érinti a kérdést. Amúgy ott van leírva a tanulmányban, egy bank üzemtani professzor tanulmánya ha nem elég, akkor lehet menni bankárnak is. :)
A bankok egy átfutási átlag idővel tudnak számolni, ismerik mennyi a tényleges készpénz felvétel, annál valamivel többet tartanak és kész.
Matthew Johnston
"Miért nincs szüksége a bankoknak az Ön pénzére a hitelfelvételhez?"
"A töredéktartalék rendszerben a bank betéteinek csak töredékét kell készpénzben vagy a kereskedelmi bank jegybanknál vezetett betétszámláján tartani . Ennek a hányadnak a nagyságát a kötelező tartalék határozza meg , amelynek reciprokja a bankok által kihelyezhető tartalékok többszörösét jelzi. Ha a kötelező tartalék 10% (azaz 0,1), akkor a szorzó 10, ami azt jelenti, hogy a bankok a tartalékaiknál tízszer többet tudnak hitelezni."
A portfolio.hu cikke a témában (itt is dézem - ha kell ott a teljes cikk):
"Elmondjuk, hogy ki teremti a legtöbb pénzt Magyarországon"
"Új pénz a semmiből teremtődik, amikor például hitelt veszünk fel, és a semmivé lesz, amikor azt visszafizetjük. Ezért nem a "pénzügyi háttérhatalom", de még csak nem is a jegybankunk a felelős, hanem döntően az olyan kereskedelmi bankjaink, mint például az OTP vagy a K&H. Mindnyájan találkozunk ezzel a hétköznapi jelenséggel, mégis szinte teljesen hiányzik a köztudatból, hogy miként működik a pénzünk."
"Honnan jön a pénz? - "Minden egyes alkalommal, amikor kölcsönt veszel fel, a jövőbeli énedet rabolod ki" - mondta egyszer egy bizonyos Nathan Morris nevű úriember. Mi ezt a mondását úgy javítanánk ki, hogy amikor kölcsönt veszel fel, valójában új pénz teremtődik. A modern világban ugyanis így működik a pénzrendszer."
"Az egyik legelterjedtebb félremagyarázás úgy szól, hogy a bankok összegyűjtik az emberek pénzét betétek formájában, majd pedig azt hitelezik ki. ... A valóságban ez a folyamat egyáltalán nem teremt új pénzt, és nem eredményez több betétet."
(ezt nagybetűvel szedték)"A HELYES VÁLASZ UGYANIS A KÖVETKEZŐ: ÚJ PÉNZ DÖNTŐEN AKKOR JÖN LÉTRE, AMIKOR EGY KERESKEDELMI BANK JÓVÁHAGY SZÁMUNKRA EGY HITELT, ÉS ANNAK AZ ÖSSZEGÉT JÓVÁÍRJA A NÁLA VEZETETT SZÁMLÁNKON. EZ A PÉNZÜNK A SEMMIBŐL JÖN LÉTRE ÉS AZ ILYEN BETÉTEK TESZIK KI A PÉNZ TÁGAN VETT MENNYISÉGÉNEK A TÖBB MINT KILENCVEN SZÁZALÉKÁT."
"A gyakorlati életben a pénz döntően kereskedelmi banki számlapénz formájában van jelen, amit pedig maguk a kereskedelmi bankok hoznak létre, főként a hitelezésük eredményeképpen."
Cikk a mandiner.hu-n:
"Pár napja jelent meg az IMF tanulmánya, melynek címe: „Az igazság a bankokról”."
"A kutatás bemutatja, hogyan történik valójában a pénzteremtés: a bankok nem megtakarításokat, betéteket gyűjtenek és helyeznek ki hitelfelvevőknek, hanem a semmiből teremtenek pénzt, amikor hitelt nyújtanak."
És az IMF oldaláról: The Truth about Banks
"A bankok új pénzt hoznak létre, amikor hitelt adnak, ami beindíthatja és felerősítheti a pénzügyi ciklusokat"
"Először is, ha a bankok szabadon teremthetnek új pénzt, amikor hiteleket nyújtanak, ez – ha a bankok rosszul ítélik meg hitelfelvevőik visszafizetési képességét..."
"Konkrétan, gyakorlatilag az összes közelmúltbeli mainstream neoklasszikus közgazdasági kutatás a bankügy rendkívül félrevezető „kölcsönözhető alapok közvetítése” leírásán alapul, amely az 1950-es és 1960-as évekre, illetve a 19. századra nyúlik vissza. Ehelyett a „finanszírozás pénzteremtésen keresztül” leírása mellett érvelünk, amely összhangban van a chicagói iskolához kötődő közgazdászok 1930-as nézetével."
"a bank azt a pénzt tudja kiadni, ami van neki."
Ehhez még annyit, hogy ez a klasszikus hétköznapi elképzelés, amit hinni szoktak az emberek.
Hát pedig más pénzt nem adhat ki, csak létezőt.
Ha nem a sajátját, akkor kölcsönt lap.
Ugyanis ez a pénz nem marad számlán: ezt szépen kiveszik és elköltik.
Ez fizikailag megjelenik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!