Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A pillangóhatás elméletét...

A pillangóhatás elméletét elfogadva akár egyetlen 1 embernek az élete során hozott döntései és tettei is alakíthatják/más irányba terelhetik a világ sorsát-történelmét, függetlenül attól, hogy hol helyezkedik el a társadalmi ranglétrán/hierarchiában?

Figyelt kérdés

2022. febr. 3. 17:58
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
26 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
92%
Igen. Csak a valószínűségét is érdemes figyelembe venni. Ennek egy olyan szám a valószínűsége, ami rendkívül közel a nullához. Annyira, hogy a gyakorlatban nem is látható különbség, csak tudjuk hogy van.
2022. febr. 3. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%

Igen. Pl ha Hitler nem áll meg az utcán leköpni egy zsidót, akkor a következő percben elüti egy teherautó. Nem tör ki a 2. Világháború, nem hal meg 70 millió ember. Köztük az sem, aki feltalálta volna a rák ellenszerét, vagy a térhajtóművet, amivel már eljutottunk volna más távoli bolygókra letelepedni. Ezért egy hamarosan becsapódó aszteroidától nem pusztulna ki az emberiség.

De Hitler megállt, nem ütötte el a busz, volt háború, meghalt sok ember, nem lett térhajtómű, kihal az emberiség.

És ezt egy szegény koldus miatt.

Ez egy elég jó példa, hogy minden és mindenki megváltoztatja a történelmet. Folyamatosan.

2022. febr. 3. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon is, teszem azt Hitler picit arrébb mozdult volna az első világháború alkalmával a lövészárokban, amikor megsebesült, csupán annyira, hogy pont a szívét trafálja el a lövés, vagy mondjuk a lövész tartotta volna kicsit arrébb a fegyverét, akkor meglehetősen másképp alakult volna a történelem.

Vagy mondjuk toleránsabb lett volna az atya és Sztálint nem csapják ki a papneveldéből, akarom mondani Ioszip Dzsugasvilit és ez ugyanígy jelentőséget nyerhetett volna más esetekben is, ha valakit kicsapnak, vagy nem csapnak, vagy egy bizonyos Bonapartét nem neveznek ki mondjuk tüzérhadnagynak, esetleg egy Caesar nevezetű nem kel át a Rubikonon, vagy mondjuk gyermekkorában elhalálozik, mert meglátogatja egy még tünetmentes,de már diftériás szomszédja, aki még nem tud a betegségéről.

Leonardo, vagy Newton is kaphatott volna simán valakitől pestist, szóval a múlt is véletlenek sorozata, mert lehet, hogy IV. Béla sisakjáról lepattant a mongol nyíl, de nem volt az törvényszerű és könnyen eleshetett volna a muhi csatában, aztán ha II. Lajos átugrat a Csele patakon, akkor lehet, hogy a következő hónapban örököse született volna Habsburg Máriától, stb... lehet, hogy csak azért botlott meg a lova, mert valaki előtte felbukott.

2022. febr. 3. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 TappancsMancs ***** válasza:
85%

Szerintem nem. Bár érdekes az elmélet. Inkább illik egyetlen ember életére, mint az egész emberiségére együttesen (és még ez is kérdéses). Ha nem megy le a közértbe, akkor nem üti el az autó. Kb. (Talán.)


A dolgok összes mozgatói nem olyanok mint a hiányai bárminek, vagyis a történelmet például, nem az alakítja, hogy egy ember él vagy korán meghal-e. Előfordulhat ugyan, csak inkább sok ok tevődik össze és nem egy emberen múlik többnyire a történelem alakulása. Lehet meghal egy rossz uralkodó jelölt, de a társult hatalmak találnak mást aki majd háborúzik helyette. Például.


A történelem nem úgy alakul, mint ahogy a suliban oktatott szűk tananyagból vélhető lenne, hogy egy-egy ember csinálja a nagy dolgokat, és ha azok nem lennének akkor aztán... Ennél sokkal összetettebb azért. A hatalomra jutó emberek közegeiben mindig ott voltak sokan, és vagy az egyik jut hatalomra, vagy egy másik és a helyzetben még nem sok változás lesz. Például mi lett volna ha Columbus nem "fedezi fel" az amerikai kontinenset?


Itt a történelem jobb ismeretéve is szükség van, hogy érthető legyen. Vagyis pontosabban az, hogy Európában már Columbus előtt is teljesen mindennapos volt a rabszolga kereskedelem. Itt vannak lent sima wiki idézetek, példák. És az is a helyzethez tartozik, hogy az amerikai kontinensre áthajózást is már fontolgatták és bár nem tanítják, de volt Columbusnak is egy kortársa, vetélytársa is. És ha ők nem hajóznak át, akkor mások megtették volna és ugyanaz lett volna belőle, vagyis ott IS folytatják a rabszolgák kereskedelmét, mint ahogy akkor Európában szokás volt. Vagyis amit a suliban nem tanítanak (ha jól írom, de javítsatok ha kell), szóval amit nem tanítanak, hogy a rabszolga kereskedelem Európában nem Columbus után indult be, az szokás volt már akkor is. Tehát áthajózott volna más, megismerteti a kontinenset más, és a többiek ugyanúgy rabszolgákkal kereskedtek volna.


Némi wiki idézet (nyilván ennél bővebb a téma, de ennyi talán ide elég):


"Közép-Európában, különösen a Nagy Károly frank/német/szent-római birodalmában, a keleti portyák és háborúk folyamatos rabszolga utánpótlást generáltak e régiók szláv foglyaiból. A gazdag észak-afrikai, spanyolországi és közel-keleti muszlim birodalmakban a rabszolgák iránti nagy kereslet miatt, különösen az európai származású rabszolgák iránt, gyorsan kialakult a piac ezeknek a rabszolgáknak. Ez a piac annyira jövedelmező volt, hogy gazdasági fellendülést indított el Közép- és Nyugat-Európában, amelyet ma Karoling reneszánszként ismernek."


"Franciaország

A korai középkorban Verdun városa volt a virágzó európai rabszolga-kereskedelem központja a fiatal fiúkkal, akiket eladtak Ibéria iszlám emírségeinek , ahol eunuchokként rabszolgasorba kerültek. A cremonai Liutprand olasz nagykövet a 10. század egyik példájaként négy eunuchból álló ajándékot adott át VII. Konstantin császárnak."


"Genova és Velence

A késő középkorban, 1100-tól 1500-ig az európai rabszolga-kereskedelem folytatódott, bár a mediterrán nyugati iszlám nemzetek középpontjából a keleti keresztény és muszlim államok felé tolódott el. Velence és Genova városállamok a 12. századtól a Földközi-tenger keleti részét, a 13. századtól pedig a Fekete-tengert irányították . Szláv és balti rabszolgákat, valamint grúzokat , törököket és más fekete-tengeri és kaukázusi etnikai csoportokat egyaránt eladtak. Az európai rabszolgák európaiak általi eladása lassan véget ért, mivel a szláv és balti etnikai csoportokat a késő középkor keresztyénné tette."


-----------

[link]

2022. febr. 3. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
73%

A pillangóhatás létezik, de egyáltalán nem olyan jelentős, mint ahogy gondolod.

Leginkább csak a káoszpontokon számít a működése.

2022. febr. 3. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
70%
Igen
2022. febr. 4. 03:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
74%
Igen, de az így bekövetkezett események valószínűleg nem fognak történni, csak máshogy pl.: a második világháború Hitler nélkül is megtörtént volna, vagy találnak a németek egy másik vezért, vagy pedig a szovjetek robbantják ki.
2022. febr. 4. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 MDaniel98 ***** válasza:
57%
Ha elfogadod ezt az elméletet akkor igen, de az biztos, hogy ahhoz, hogy ez megtörténhessen elég sok dolognak kell pont úgy alakulni ahogy, és ez azért elég valószínűtlen.
2022. febr. 8. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!