Az Ibériai-félsziget (a mai Spanyolország és Portugália területe) 8. századi muszlim elözönlése végső soron kiemelkedő kulturális-, társadalmi-, gazdasági-, vallási-, művészeti és tudományos ugrást jelentett a térségnek és lakosainak?
Mivel a lakosság nagy részét miszlikbe kaszabolták, nem sokat gyönyörködhettek a kultúrában, a maradékot meg rabszolgának hurcolták el, ezért ők sem sokat élvezkedtek a mórok tudományából.
Az persze szintén roppant idilli volt, amikor Alfonz király halomra ölte a mórokat és akiket nem húzatott művészien karóba, mert volt eszük a nyakukba szedni a lábukat, szintén nem sokat értettek meg a kereszténység szépségeiből, valahogyan úgy, ahogy korábban a keresztények sem nagyon tudták az Iszlámot megcsodálni a nyakukon közéllel, de hát ez egy kis szépséghiba, attól a kérdés még lehet kiváló, legalább is elméletben.
#2: Közel sem rendeztek akkora nagy népírtásokat az Ibériai-félszigeten, semmiféle elnéptelenedésnek sincsen nyoma. A korábbi lakosság helyben maradt, sokan megtartották a keresztény vallásukat is némi többletadó fejében.
Északon Galícia, Asztúria, Baszkföld, Kantábria tájain a muszlim uralom nem is tudott megszilárdulni, innen indult a reconquista. Ahogyan a keresztény államok délre terjeszkedtek, sem írtottak ki mindenkit.
Az akkori keresztény világhoz képest a mórok sok tekintetben előrébb tartottak.
A kereszténység tett egy jelentős lépést hátra azzal, hogy a Bibliát tekintette minden tudás kiinduló pontjának, ezzel azt érték el, hogy az ókorban megszerzett tudások jelentős része elveszett.
A mohamedánoknál maradt fönt az ókorban szerzett tudás nagyobb része, és kapcsolatban álltak a távol-keleti népekkel, a ma használt írott számok arab számokként, közsmertek, holott azok eredete India, Európába a mórokon keresztül került, és a nulla használatával a negatív számok is értelmet nyertek (az ókorban, ha egy matematikai művelet eredménye mínusz lett, értelmetlennek tartották azt).
A mór építészetre olyan gazdagság volt jellemző, hogy azokat a mórok kiűzése után sem semmisítették meg, néhány még ma is áll.
Az orvostudományban is előrébb tartottak, mint a keresztények, náluk föntmaradt azon a területen is az ókorban megszerzett tudás.
Az egy másik kérdés, hogy a köznép mennyire volt iskolázott, a középkorban már az olvasni tudás felért egy diplomával, még a nemesek sem biztos, hogy tudtak írni, olvasni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!