Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy szól pontosan Platónnál...

Hogy szól pontosan Platónnál a híres barlanghasonlat?

Figyelt kérdés

2022. jan. 29. 15:31
 1/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Ez nem egy egy, meg nem is egy kétmondatos hasonlat. A szöveg magyar fordítását itt találod:

[link]

2022. jan. 29. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
2022. jan. 29. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 TappancsMancs ***** válasza:
87%

Van pontosabb, de az arcahikus nyelvből simán fordított azért nehezebben olvasható, úgyhogy 2*Sü linkje javasolhatóbb szerintem is.


Érdekes módon viszont angolul nem Állam a címe, hanem Köztársaság. Platón művének, az "Állam" címmel, eredetileg két görög címe volt: Politeia (Πολιτεία) és peri dikaiou (περi δικαίου). A politeia szó kormányzati rendszert, politikai rezsim formát, vagy tágabb értelemben alkotmányt jelent. A "Köztársaság" szó nem a görög szóból ered, hanem Cicero dialógusának címéből, a "Res publica" címéből, amelyet Platón művét utánozva írt. És végül de nem utolsó sorban maga Platón egyik párbeszédének sem adott címet, már amennyire ma tudják.


Platón Államja az 1. könyv / szakasz 327a-nál található, ami Perseus oldalán az eredeti görögből lett fordítva. A megtalálhatóság és a megszokás miatt persze Perseusnál is Republic (Köztársaság) címen lehet kiválasztani, mert hát valami megtalálhatóság az kellett neki. Viszont láthatóan nincs cím ott ahol kezdődik az 1. könyv / szakasz 327a-nál:

[link]


-------------

Marcus Tullius Cicero: De re publica

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. jan. 29. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 MDaniel98 ***** válasza:
100%

"Ha valamelyiküket föloldoznák és kényszerítenék, hogy álljon föl, tekergesse a nyakát, lépkedjen, pillantson a fénybe, mindezt kínlódva tenné, és a nagy sugárzástól képtelen volna észrevenni, aminek az árnyképét látta; … Szerinted nem volna zavarban, és nem azt hinné, hogy amit előbb látott, sokkal igazabb valóság, mint amit most mutatnak neki?

Először csak az árnyképeket látná, aztán emberek és más dolgok vízi tükörképét, később magukat a dolgokat; aztán már könnyebben szemlélhetné a csillagokat és az eget, persze csak éjjel, amikor a csillag és a Hold fényét pillantaná meg, mintha nappal nézné a Napot és annak fényét.[4]

Miután a felszabadított rab megismerkedett a barlangon-kívüli világgal, az őrök újra láncra verik és visszaviszik a barlangba. A visszatért rab el fogja mesélni a társainak, hogy mit látott, hogy a falon látott dolgok csupán csak árnyékok. A társai ki fogják nevetni és őrültnek fogják tartani, a visszatért rabnak pedig soha többet nem lesz nyugta a barlang mélyén, hanem vissza fog vágyni a fenti világba.


És ha ismét amaz árnyak böngészésében kellene versengenie az ottani örökös rabokkal, és vakoskodnék csak, míg a szeme meg nem szokná a sötétet – és ez az idő, míg megszokná, nem is volna rövid –, hát nem kacagnák ki, nem mondanák-e róla: úgy kell neki, miért ment fel, íme szeme világát vesztve jött vissza, hát lám, nem éri meg a felmenetel! És ha valaki eztán megpróbálná béklyóikat megoldani, és felvezetni őket, azt, ha nyakon csíphetnék és megölhetnék – vajon nem ölnék-e meg?"

2022. jan. 31. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!