Miért Julius Caesart tartják az első császárnak és császárság megalapítójának, mikor a csak 2. császár volt?
Augustus hozta létre a principátust, és lett az első princeps, miközben megtartotta a köztársasági struktúrát. Tehát továbbra is voltak consulok, procuratorok, censorok, néptribunusok, satöbbi. Úgyhogy a vezető réteg megnyugodhatott, megtarthatta jogait. A császárság első szakaszában tovább élt ez a rendszer. Ezért is lehetett ő az első császár.
Sulla dictator volt, és beavatkozott a kormányzati rendszerbe, minden tisztségviselőnek megnyirbálta a jogait. Fellázadtak ellene, megölték.
Julius Caesar is diktatúrát vezetett be. Sulla óta a diktatúra baljóslatú volt a köztársaságra nézve.
Ez a "császár" szó kicsit képzavart szül, Rómában konkrétan ilyen tisztség, pozíció sokáig nem létezett. Augustusra sem mondták azt, hogy császár, hanem azt, hogy imperator.
(Egyébként vannak is nyelvek, pl. a francia, ahol a császár szó nem Caesar nevéből ered, hanem az imperator tisztségből.)
Valójában az történt, hogy Augustus Antonius legyőzésével lezárta a polgárháborúkat, a köztársaság válságos időszakát, és formailag helyreállította teljes mértékben a köztársaság rendszerét. Vagyis újra ülésezett a szenátus, újra kinevezték a tisztségviselőket, a consulokat, praetorokat stb. Viszont a szenátusba Augustus a saját híveit ültette, illetve ha valaki mégis ellenkezett vele, akkor azt a katonái megölték. Maga Augustus is viselt tisztségeket, a legfontosabb tisztsége a princeps volt, azaz az "első polgár", vagyis az a senator, aki elsőként szavazott a szenátusban.
Csakhogy a régi köztársaság korában is voltak princepsek, voltak imperátorok, azaz ha valaki felületesen szemléli Augustus korát, akkor azt látja, hogy a régi köztársasághoz képest igazából semmi nem változott. Maga Augustus köztársasági tisztségeket viselt, semmilyen különleges "uralkodói" tisztsége vagy külsősége nem volt, sőt, vigyázott is erre, hogy őt úgy kezeljék, mint akármelyik polgárt, vagyis nem kellett hajlongani előtte, nem egy trónon ült, ahogy azt a "császár" szóból következtethetnénk. Még a háza is teljesen olyan volt, mint akármelyik más arisztokrata háza, persze fényűző volt, de nem különbözött más gazdag emberétől. Egyszerűen csak arról volt szó, hogy katonai diktatúrát vezetett be (mai kifejezéssel), formailag viszont az állam továbbra is köztársaság volt. A hatalma nem valamiféle pozícióból származott, hanem abból, hogy a hadsereg neki engedelmeskedett és nem a köztársasági államrend ellenőrizte, mint régen. Igazából ez volt az egyetlen különbség a régi időkhöz képest.
Caesar is katonai diktatúrát hozott létre, csak az volt a különbség, hogy Caesar fütyült a köztársasági hagyományokra, éppen ezért ölték meg. Augustus meg pont azért propagálta azt, hogy helyreállította a köztársaságot.
Az Augustust követő uralkodóknál is az imperator jelleg a legfontosabb, vagyis hogy ők a legfőbb katonai parancsnokként bárkit félelemben tartottak, a hatalmat a katonai erő legitimizálta. De ez mellett a régi köztársasági forma ugyanúgy működött, létezett senatus, voltak consulok stb., de ezeknek inkább csak formai jelentőségük volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!