Milyen kapcsolatba volt egymással a Habsburg Birodalom és a Német-római császárság?

Figyelt kérdés

valaki aki nagyon ért a történelemhez elmagyarázná nekem ?

hogy lehet hogy egy csomó király a történelem során pl II. József, I, Ferdinánd, és sokan mások amellett hogy a Habsburg Birodalom császárai voltak, amellett a Német-római birodalomé is ? ha egy uralkodó volt mért nem egyesítették 1 közös birodalommá,talán perszonálunió volt ?

Meg például Wikipédián életrajzoknál van hogy Német Római császár és Német király, ez 2 különböző rang volt ? Egyáltalán nem értem.



2015. ápr. 23. 17:31
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez tényleg bonyolult kérdés.


Először is arra válaszolok, hogy a német király és a német-római császár az külön tisztség. A Birodalom császára úgy lehetett valaki, hogy először a 7 választófejedelem német királlyá választotta, majd ezután különféle feltételeknek kellett eleget tennie és a pápa császárrá koronázta (de az idők során változott ez a dolog, a végén már nem is a pápa koronázta meg, de a középkorban még igen, de ott se mindig).


Német-Római Birodalom és Habsburg Birodalom... Itt azt kell tudni, hogy 1452-től Habsburg-ház adta a császárokat a Birodalomban, vagyis gyakorlatilag választott monarchia maradt (mert megmaradtak a választófejedelmek), de mégis a Habsburgok örökölték a trónt...


Mivel a Birodalomban tilos volt a császárnak birtokokat szerezni (ha kihalt egy nemesi/grófi/hercegi/fejedelmi stb. család, akkor a császárnak a földeket kötelessége volt más családnak újra kiosztani, magának nem tarthatta meg, ezért ez arra ösztönözte a német-római császárokat, hogy a Birodalmon kívül szerezzenek maguknak további címeket. Ez az egyik... A másik meg az, hogy a Birodalomban a császárnak eléggé kevés volt a hatalma, de erről már tanultál középiskolában is. Ezért a német-római császár arra törekedett, hogy a Birodalmon kívül is fejedelmi címeket szerezzen magának, és ez a Habsburgoknak mindenféle házassági szerződésekkel nagyon jól ment.


V. Károly német-római császár így rengeteg európai trónt megszerzett, Németalföld ura volt, Spanyolország ura (aminek révén Dél-Itália ura is), majd az öccse, I. Ferdinánd pedig Magyarország és Csehország királya lett (bár az igaz, hogy Csehország a Német-római Birodalom része volt).


V. Károly ezt a rengeteg területet nem tudta igazgatni, ezért az 1550-es években felosztotta a birodalmat az öccse és a fia között. A fia, I. Fülöp kapta a spanyol trónt (és mindent, ami ehhez tartozott, az amerikai spanyol gyarmatokat is), és az öccse, I. Ferdinánd a német-római császári címet.


Így előállt az a helyzet, hogy I. Ferdinánd egyszerre volt a német-római császár, cseh király és magyar király.


Mivel a német-római császárban névleges volt a hatalma a Habsburgoknak, ezért gyakorlatilag szépen fokozatosan elkezdtek kiszorulni a német területekről és a Duna-medencébe szorult vissza a tényleges hatalmuk. Vagyis azt kell látni, hogy volt egy névleges birodalom, a Német-római Birodalom, aminek betöltötték a császári címét, de ott az igazi urak a különféle fejedelmek (szász, bajor, brandenburgi, pflatzi stb. stb.) voltak.


Mivel Ausztria, Magyarország, Csehország viszont ténylegesen az uralmuk alatt állt, ezekben a területekben ténylegesen gyakorolták az uralkodói jogaikat, így megpróbálták ezeket a területet centralizálni, egyközpontú birodalommá tenni, hol Bécs, hol Prága központtal. De igazából közjogilag ilyen, hogy Habsburg Birodalom nem igazán volt, ez inkább egy spontán szerveződés volt, a kortársak is német császárnak hívták a magyar forrásokban is a Habsburgokat. Habsburg Örökös tartományok viszont voltak, ahol sikerült letörni a helyi rendiség hatalmát, és egy központi császári bürokratikus igazgatást létrehozni (az ausztriai tartományokban és 1620-tól Csehországban).


De ez tényleg bonyolult kérdés, a kortársak a Habsburg Birodalmat úgy tekintették, mint több állam halmazát, ahol a Habsburgok ilyen-olyan fejedelmi címeket töltenek be, és egy központból próbálják irányítani ezt a sok országot.


Ami mérföldkő volt, az az 1648-as westfáliai béke, amikor a Német-római Birodalom ténylegesen több száz önálló államalakulat halmaza lett, a Habsburgok pedig ténylegesen visszaszorultak a Duna medencéjébe. Névleg továbbra is német-római császárok voltak, de tényleges császári hatalmuk a saját tarotmányaikban voltak, ahol uralkodói jogokat töltöttek be.


A császári cím egyébként a német-római császári cím volt, nem létezett külön habsburg birodalmi császári cím. Huh, nem tudom, hogy ezt érted-e :D


Ez akkor változott meg, amikor Napóleon 1806-ban eltörölte a Német-római Birodalmat, és megszűnt a császárság. Ezután alakult ki igazából a Habsburg Birodalom, mint olyan állam, aminek Bécs a központja és saját császára van, aki már nem a német-római császár.

2015. ápr. 23. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A német király az csak egy cím volt, még 962 előttről, a keleti frank királyi cím öröksége. Aki császár akart lenni, annak előtte német királlyá kellett választatnia magát.

Ausztriának pedig csak 1806-tól van császára, mikor megszűnik a NRB. Igazából előtte nem létezett olyan ország, hogy Ausztria, két hercegség volt, Alsó- és Felső-Ausztria. Szóval a Habsburg uralkodók osztrák főhercegek voltak, 1806-tól 1918-ig pedig osztrák császárok.

2015. ápr. 24. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindkettőtöknek.Lényegében mind a ketten ugyanazt írtátok így eléggé meggyoztetek. És még szerencse hogy jó vagyok történelemből így mindent értettem csak ezt ilyen részletesen nem tanítják az iskolában és még kellett tudnom egyrészt mert emelt érettségit csinálok idén másrészt mert érdekel is. 1#-es látom te nagyon otthon vagy ebben nagyon jól és érthetően elmagyaraztad. Sokat segitettel. Talán történelem tanár vagy?
2015. ápr. 25. 00:03
 4/5 anonim ***** válasza:

1804-től létezett az Osztrák császárság, tehát két évig I. Ferenc magyar király osztrák és német-római császár is volt. De ez már az a korszak, amikor többféle császári cím válik elfogadottá.

Egyébként jól leírta a többi válaszoló a dolgot.

2015. ápr. 25. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Kérdező, ráhibáztál, töritanárnak tanulok egyetemen :P
2015. ápr. 25. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!