Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen összefüggés van a...

A nagy Levin kérdése:

Milyen összefüggés van a szóda (Nátrium-karbonát, mosószóda) és a szóda (szikvíz, szódavíz) között?

Figyelt kérdés
Nem kémiai, hanem nyelvészeti szempontból érdekel a kérdés. Két jól elkülöníthető anyagról van szó, a felhasználási területük sem megegyező, mégis mindkettőt szódának hívja a köznyelv.
2021. dec. 5. 23:25
 1/4 anonim ***** válasza:
73%

Ha jól gondolom, a szódabikarbóna után kapta a nevét. Bár a wikipédiás cikk azt mondja, hogy a vele készült szénsavas vizet még akkor nem szódavíznek hívták, a későbbiekben előfordulhatott, hogy azzal azonosították (szódabikarbónás víz, röviden szódavíz).


Vagy esetleg az lehet, hogy az angol „soda” szót vettük át, de gondolom az angolok hasonló elv mentén hívták így.

2021. dec. 5. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
96%

A szóda-előtag a nátrium tartalmú vegyületek neve, maga a nátrium egyébként angolul sodium, és ez a név arra utal, hogy régen fejfájás csillapítására használtak egyes nátrium vegyületeket (a sodanum egy fejfájás elleni középkori szer neve volt, ami talán (nagyon híg) nátrium-hidroxidból állhatott).


A magyar nyelvben a szóda viszonylag régiesen ható, valószínűleg németből átvett és mindenféle nátrium-vegyületben szerepelt:


Marószóda: nátrium hidroxid (lúg)

Mosószóda: nátrium karbonát

Szódabikarbóna: nátrium hidrogénkarbonát.


A szódavízhez egy kicsit átvittebb úton került, az eredeti szódavizet ugyanis szódabikarbóna és borkősav reakciójából felszabadult CO2-vel készítették, tehát a szódavíz neve nem a szénsavra utal, hanem arra, hogy nátriumvegyületből csinálták. (A nép ugye csak annyit látott mindebből, hogy a szódabikarbónát valamivel meglocsolták, és pezsegni kezdett, tehát nyilván a szóda és a víz összekapcsolódott az elnevezésben.)


A szódavíz másik neve szikvíz, ami szintén a nátriumra utal, ugyanis a szik (sziksó) a nátriumkarbonát sokkal régebbi magyar neve, és a szikes talajt a mai napig így hívják.

2021. dec. 6. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így érthető!
2021. dec. 6. 02:07
 4/4 anonim válasza:

"...az angol „soda” szót vettük át,..." - nem.

Amerikában, (lehet hogy mindenütt ahol angolulu beszélnek) a "soda" mesterséges üditőitalt jelent. Mesterséges, tehát nem gyümölcslé.

Nálunk rég elfeledett szavak, "kabezó", "klakker".

A tudatlan fordítók ezt "szénsavas ital"-nak fordítják, innen az a a hiedelem hogy a "szénsavas italok károsak".

2022. okt. 31. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!