Milyen munkaszüneti napok voltak az alábbi országokban, az alábbi korokban?
A munkaszüneti napok általában nagyon egyszerűen és hétköznapian belátást tudnak mutatni az adott ország társadalmi és politikai berendezkedésébe, illetve az akkori szellemiségbe, a hétköznapi emberek életébe. A magyarországi munkaszüneti napok története is remekül bemutatja, hogy mikor mi volt az uralkodó világnézet, például a Horthy-rendszer alatt a sok vallással és nemzettel kapcsolatos ünnep miatt láthatjuk, hogy a korban ezek az eszmék voltak az uralkodók, míg a sztálinizmus alatt a nagyon kevés, főleg világi vagy antiteista köntösbe felöltöztetett vallási eredetű ünnepek, illetve akár a személyi kultuszhoz (is) kapcsolódó szünnapok arra engednek következtetni, hogy az akkori hatalom megpróbált mindent megtenni, a még csak nem is politikai ellenfelei ellen és próbálta a világnézetét az emberek életmódjába is beágyazni.
Milyen munkaszüneti napok voltak a nagyobb monarchiákban (pl.: Német Császárság/Német Birodalom, Osztrák-Magyar Monarchia, Cári Oroszország/Orosz Birodalom stb.), a Szovjetunióban, a 2. Német Birodalomban (nemzetiszocializmus), az Olasz Birodalomban (olasz fasizmus), a Japán Birodalomban (Sóva császár), a Kínai Császárságban, majd a Kínai Népköztársaságban (Mao Ce-tung) vagy épp a falangista-francoista Spanyol Királyságban?
A 2. Német Birodalom és az Olasz Birodalom azért is lenne érdekes, mivel a kereszténység fontos szerepet kapott a politikában, de ugyanakkor az újpogányságot is támogatták, illetve a nemzeti hagyományőrzés is fontos volt. Melyekhez kötődő ünnepek voltak államilag is elismerve?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!