Ha Mátyás király magas adókkal sújtotta a népet, miért szerették?
#6
"Nyugdíj reál értéke ugyan ennyi volt, fizetések reál értéke kb ugyan ennyi volt."
Akkor ezt szépen támaszd alá valamivel.
"Lehet több pénzt kapsz, de azt elviszi az infláció és a folyamatosan növekvő bolti árak."
Mediánbér 2010-ben br 153 ezer Ft volt, manapság br 332 ezer Ft. Ez majdnem 120%-os növekedés. Tudsz mondani olyan élelmiszereket, aminek az ára 2,2x-esére növekedett ez idő alatt?
Tudod mennyi volt az infláció az elmúlt 11 évben? 2020-szal bezárólag volt 32%. Ha csak az élelmiszerekre nézzük, akkor 46% volt a drágulás.
"Meg már ugye lett említve a benzin, euró ár is."
Mennyi volt a 95-ös benzin ára 2010-ben? Kb. 300 Ft. Manapság 500 Ft.
Ha a mediánbért vesszük alapul, 2010-ben tudtál venni 342 litert a fizudból, ma tudsz venni 444 litert.
Euro-val dettó. De amúgy kit érdekel, hogy mennyi az Euro addig amíg nem mész külföldre és nem váltod át? Idehaza Forinttal fizetsz. Az odáig oké, hogy a bolti árakat is befolyásolja a gyengülő forint, de a bolti árakat már egyszer felhoztad.
Ismét a mediánbérrel számolva: 2010-ben az akkori árfolyamon (280 Ft/Euro) volt netto 366 Eurod, ma van 626 Eurod, és 2010-től csak 14,2%-ot inflálódott az Euro.
"Mi is volt rosszabb akkor??"
Mindenben. Nézd meg az akkori munkanélküliséget és a mostanit. Nézd meg, hogy az MSZP 8 éve alatt mennyit növekedett a magyar real GDP (regionálisan messze leggyengébben), és nézd meg a Fidesz alatt mennyit (úgy, ahogy tartottuk magunkat). Nézd meg a GDP arányos államadósságot, hogy mennyit növekedett a két kormányzás alatt. Lehet itt a Fidesz miatt háborogni, ők is olyan, amilyenek, de Fletótól fényévekkel jobbak.
"Mint pl most mikor Gyurcsány egyes dolgaira tekintenek vissza az emberek. Hogy hát... Rossz volt mert az volt. De nem 400ft volt az euró, nem fenyegetett a 600forintos benzin ár és 500forintért se lehetett látni kenyeret a boltban. Azért nem volt az se olyan rossz. Csak mihez képest. Rossz volt akkor is, csak nem annyira rossz, mint ma."
Láthatóan mindkettőben dominál a hamis nosztalgia esete is.
Kár aktuálpolitikán vitázni, mert szemellenzős mindkét oldal. Ami tény, hogy az ország átlagos életszínvonala Gyurcsány alatt és ma is emelkedett. Változó mértékben, de töretlenül.
Az más kérdés, hogy a Gyurcsány alatti politika folytatásával valószínűleg nálunk is meglett volna a spanyol és görög államcsőd megfelelője.
Ami viszont EU tagként valószínűleg nem jelentett volna éleszínvonal-esést, legfeljebb ideiglenes stagnálást.
Mai is gaz, Mátyásnál is igaz volt: nincs tökéletes államirányítás, ami mindenkinek jó.
ÉS mindig ott van a pakliban a valamit valamiért. Egy szempontból javulás korlátozza a másik szempontot.
A Mátyás korabeli erős adók voltak az alapja az erős államnak, hadseregnek, nemzetközi biztonságnak.
Az utána jött "lazaság", szinte interregnum meg a belviszálynak, bizonytalanságnak ,eső közbiztonságnak, más államoktól való függőségnek.
Alapvetően a társadalomnak mindig az a xar, ami éppen van. Ez akkor sem volt máshogy.
Mátyás uralkodását a történelem szépítette meg: ő volt az utolsó olyan uralkodó, amikor Magyarország még elég erősnek számított ahhoz, hogy meghatározza Közép-Európa történelmét. Az alattvalói valószínűleg nem kedvelték, ha kedvelték volna, akkor nem egy bégető kecskét választottak volna meg Mátyás fia helyett. Sajnos az akkori nemesek olyan ostobák voltak, és annyira rettegtek egy keménykezű uralkodótól, hogy Mátyás talpraesett fia helyett egy idegen kecskét választottak. Aztán persze jött a szopás ezerrel, amikor már szívesen trónra ültették volna Mátyás fiát, de az már akkor réges-régen halott volt.
Az egyik korábbi hozzászóló Gyurcsánnyal példálózott, de én nem mennék el olyan messzire, hogy egy erőskezű, bölcs uralkodót, akinek idejében virágzott az ország, egy félnótás böszméhez hasonlítsam. Sajnos jelenleg egyik politikus sem ér fel Mátyás királyhoz.
"Sajnos jelenleg egyik politikus sem ér fel Mátyás királyhoz."
Ez elég régen így van.
Kicsit mások a a hajtórugők is, amik politikai karrier irányába mozgatnak embereket.
Kicsit.
:)
Amúgy a mai világban Mátyás gondolkodásmódja, stratégiája a "diktatorikus, népsanyargató, soviniszta, önfejű harácsoló, egoista, európaellenes kókler" kritikát kapná.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!