Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mátyás király idejében mennyit...

Mátyás király idejében mennyit tudtak az egykori római birodalomról?

Figyelt kérdés
Tudták akkoriban azt amit mi is tudunk a rómaiakról vagy csak a babér koszorút és ilyesmiket ismertek az egykori római birodalomból?

2021. márc. 27. 10:13
 1/5 anonim ***** válasza:
90%
A képzett emberek ismertek mindrnt, a képzetlenek semmit.
2021. márc. 27. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Pápai vagy egyéb levéltárakban biztos voltak iratok, ami alapján ismerték a kort, a római épületek jó része is állt még. Az más kérdés, hogy aránylag kevesekhez jutott el a részletes tudás, például az egyházi iskolákban valószínűleg csak egy sötét pogány korként írták le a kereszténység előtti Európát.
2021. márc. 27. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Valamikor olvastam egy nagyon régi magyar nyelvű levél átiratát, abban meglepett, és elgondolkodtatott, hogy a levélíró mindenféle magyarázás nélkül célzott az ókori görög történelem valamely olyan eseményére, amit ma lábjegyzetben kellett a szerkesztőnek érthetővé tennie a mai olvasó számára.

Ez számomra egyértelműen bizonyította, a középkorban sem volt általános a tudatlanság, talán a fontossági sorrend változott az évszázadok alatt.

2021. márc. 27. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az #1 írja, a képzett emberek tudtak róla, a képzetlenek nem. Nagyon durván megfogalmazva tényleg nagyjából így volt. Pl. egy csomó római szerző ismerete az alapműveltség része volt, emellett ismerték a görög-római költészetet, mitológiát is, sokkal jobban, mint akár mi. De fontos tudni, hogy ez a művelt emberekre vonatkozott, és a 15. században ez a tudás kizárólag latin nyelven volt elérhető, vagyis egyházi emberek és humanisták ismerték ezeket az antik műveket. Sőt, éppen Mátyás idejében, a 15. században kezdték el az egyházi szemlélet kizárólagosságának háttérbe szorításával filológiailag is értelmezni ezeket a műveket, magát a szöveget nézni, és a latin nyelvi műveltséget is ebben a korban kezdték el ismét csiszolni, hogy jobban megértsék, amit olvasnak, ami által ezek a humanisták is minőségibb műveket tudjanak alkotni (de nem csak a szövegeket, hanem az antik szobrokat, épületeket, egyéb maradványokat is újra tanulmányozni kezdték). Ebből következik, hogy ezek a tudósok ismerték pl. Livius munkáit, vagy Plutharkoszét és más antik történetírók műveit is. Nem véletlen, hogy utánozták is ezeket a műveket, pl. Bonfini Mátyás királyról írt életrajzi műve is antik műfaj, tele antik toposzokkal, kifejezésekkel. Még a földrajzi neveket is a régi szerzők alapján használták, Magyarországot pl. Pannóniának hívták, Franciaországot Galliának stb. (Janus Pannonius neve sem véletlen, illetve a verseiben ő is Pannoniának hívja Magyarországot. "S most Pannónia is ontja a szép dalokat"). Ami egyébként nem egészen pontos, mert a régi római Pannonia provincia és a középkori Magyarország nem egészen ugyanaz a terület...


A szövegekkel, tudományokkal foglalkozó humanisták tehát elég komoly antik műveltséggel rendelkeztek, így ismerték a Római Birodalmat. Azt viszont fontos megemlíteni, hogy ez a tudás nem volt professzionális, tehát olyan mértékű tudós rendszerezése és értő forráskritika nem jellemezte őket, mint a modern történettudományt (habár ebben a korszakban megjelent erre az igény). Így ez inkább irodalmi műveltség volt. Tehát azt nem igazán tudták volna megmondani, hogy milyen társadalmi-gazdasági folyamatok zajlottak a Római Birodalomban pl. a 2-3. század fordulóján, de pl. Caesar életrajzát el tudták mondani Suetonius és Plutharkhosz alapján is... :) Illetve rengeteg antik mű erősen hiányos, ezeket a lyukakat pedig csak a modern történettudomány tudja betömködni a modern tudományos eszközeivel, az akkori humanisták számára ezek egyszerűen fehér foltok voltak.


Az átlagember viszont, aki nem tudott latinul, annak fogalma nem volt az egészről. Magyarországon sokan a paraszti sorban a szomszéd falut sem ismerték, nem hogy a Római Birodalmat.

2021. márc. 29. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Valójában az a kérdés, hogy mi mennyire ismerjük Mátyás korát... :)
2021. ápr. 16. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!