Mennyi volt Jeruzsálem városának a lélekszáma Jézus idejében?
A Római kor című weboldalon azt találtam, hogy "Jeruzsálem lakossága Jézus idejében kb. 70 000 lélek lehetett."
Ez a szám számomra teljesen elfogadhatatlan, mert térképek szerint észak-déli irányban volt a leghosszabb kiterjedése akkoriban Jeruzsálemnek, ami kb. 1,2 km-t jelent. Széltében ennél a mértéknél csak rövidebb távolságok mérhetőek.
Egy ilyen kis, maréknyi területen hogy férhet el 70 ezer ember??? - amikor pl. Békásmegyer egy kisvárosnak tekinthető Budapest 3. kerületén belül, és ennek a területe ránézésre olyan 3-4-szerese lehet az akkori Jeruzsálem méretének; namármost 2006-ban (a Wikipédia szerint) 35-40 ezer fő volt az össznépessége Békásmegyernek: méghozzá úgy, hogy főleg lakótelepi panelházakban laknak az emberek, és mint tudjuk egy panelház az átlaghoz képest jóval több embert képes összetömöríteni!
Így a kettőt összevetve... sehogy se stimmel a szám.
Tud valaki erre egy elfogadható választ adni? Azaz egy valós lélekszám adat kellene (nagyságrendileg).
Hányan lakhattak Jézus idejében Jeruzsálemben?
Ezer köszönet!
Mert a térképek szerinti 0.84 km²-nyi területen 70.000 ember; ezt én sokkal inkább nevezném összezsúfolásnak, mintsem kényelmes, lakható életkörülményeknek.
Emellett tényleg nagyon hihetetlenül hangzik ez a szám, majdnemhogy emlékeztetve a későbbi, vagonokba zárt belső állapotokra...
És az akkori "tágabb város" meddig terjedt?
Összesen akkor hány km²-ről beszélünk?
Vizuálisan hogyan képzeljem ezt el, egy korabeli állapotokat mutató térkép segítségével?
Mik voltak a 70.000 főt magába foglaló terület határai?
Az ókori városok nagyon zsúfoltak voltak, egy szobányi területen is lakott 5 ember akár, nem úgy mint manapság. Nyilván az előkelőségeknek tágasabb lakóterük volt, kertrésszel és akármikkel együtt. Továbbá ott van az is, hogy a városfalak időben is változtak, ahogy nőtt a lakosság, néha a falat kijjebb építették, de ebben is volt eltérés a városok között. Volt ahol a régi falat meghagyták és volt ahol elbontották és felhasználták az építőanyagát, vagy megerősítették a régit. Aztán még voltak vesztes csaták amikor a győztesek bontották le a falakat, amit később megint megépítettek, vagy ugyanott vagy kicsit másképpen. Megint további árnyalat a témában, hogy a békeidőkben a falak többé-kevésbé elvesztették a jelentőségüket, és a falon kívül is laktak, méghozzá nagyon zsúfoltan. Illetve a népesség amikor nem fért a falon belül, akkor a szegényebbek a falakon kívül laktak. Ilyenek lehettek például a mezőgazdasági dolgozók, napszámosok, és mások. A népesség növekedésével amúgy sem lehetett a városfalat mindig kijjebb építeni, így valamennyien folyamatosan laktak a falon kívüli területeken is. Na :) ennyi variáció befolyásolta ezt. És bizonyos közös létesítményeket is a falon kívülre tettek, pl színházat, piacot, ilyeneket.
Szóval az a régi városfal nem az ami kiadta a város akkori lakosságát, azon túl is laktak, így a létszám valahogy kijön. Ha nagyjából kiszámolod Róma alapján, akkor már saccolva is kijön. Róma kb 4 km-nyi volt és elérte a több mint 1 milliót a lakossága, de nagyon zsúfoltan! Itt van róla régi térkép:
Itt csináltam egy útvonaltervet Rómában az ókor méretét jelölve:
És nézd össze - ma Róma népessége 2 800 000 fő, és azon a kis területen élt anno 1 milliónál több ember. Tehát a zsúfoltság tényleg nagy volt, mert ma egy jóval nagyobb területen laknak alig 3-szorosan, emeletes házakban.
Az ókori Jeruzsálem népességét változóan becsülik meg, a 60-70-80 ezer és van még nagyobb is. Összevethetőek más városok népességi becsléseivel és láthatón nem sok így sem az a 70 000.
Mindegyik város i.e. 1-ben:
Autun - Franciaország - 40 000 - 100 000 fő
Chang'an - Kína - 246 000 - 500 000 fő
Luoyang - Kína - 200 000 fő
Philippi - Görögország - 100 000 fő
Seleucia - Irak - 250 000 fő
Korábban:
i.e.500 Argos - Görögország - 30 000 - 60 000 fő
i.e.500 Capua - Olaszország - 100 000 fő
i.e.650 Linzi - Kína - 80 000 - 100 000 fő
i.e.430 Memphis - Egyiptom - 100 000 fő
i.e.430 Xiadu - Kína - 320 000 fő
Még korábban:
i.e. 3100 Uruk - Sumer - 40 000 - 50 000 fő
Szóval jó az a 70 ezer. :)
---------
Sajnos nincs pontos adat az ókori Római Birodalom népességéról, annyit tudunk biztosan, hogy Augustus császár idejében ötmillió római polgár volt számon tartva, ez a síremlékének a feliratán áll, majd Tacitus írja, hogy Claudius korában hatmillió római polgár volt.
Ez nem jelent feltétlenül népszaporulatot, ugyanis főleg Néró terjesztette ki nagy mértékben a római polgárjogot, mert a fenti számok nem tartalmazzák azokat, akik nem voltak jogilag polgárok.
Tekintélyes részük magában Rómában élt, amely több százezres lakosságával messze kiemelkedett a nagyvárosok közül is.
Metropolisnak számított Alexandria, amely százezernél több lakossal rendelkezett ekkor.
Az átlag római városok lélekszáma 3-5000 fő között lehetett és Jeruzsálem ezek közé tartozott.
Nagy Heródesről tudjuk, hogy komoly építkezéseket folytatott, kibővítette többek között a templom előterét és egész Jeruzsálemnek egy új arculatot szabott, ezért az építőmunkásokkal is többen lakhattak ott, de attól fogva a város már alkalmas lehetett akár tízezer ember ott lakására is, előtte ez nem volt lehetséges.
Jeruzsálemben nem volt egész római légió, csak egy cohors, amit esetenként kiegészítettek, például ünnepek alkalmával egy szíriai lovassági alával, nem volt többre szükség, egyrészt a térség jelentéktelensége miatt, másrészt a határvidékeken éppen azért hagyták meg néhol a helyi közigazgatást az uralkodóval és a helyi elit hierarchiájával, hogy ne kelljen erőforrásokat fordítani a fenntartására, hogy a provincia rentábilis legyen, így tulajdonképpen szövetségesi viszonyban álltak a zsidókkal a rómaiak és a zsidóknak engedélyeztek, sőt el is várak tőlük egy bizonyos létszámú hadsereget, fegyveres erőt, amely Tiberius korában nyolcezer fő volt, de Heródes kegyvesztetté vált, mivel ötvenezer mellvértet is összegyűjtött, így túlfegyverkezett.
Vagyis ebben a korban Jeruzsálem lakossága folyamatosan gyarapodott ugyan de nyolcezer főnél aligha volt több, a tízezret biztosan nem haladta meg.
Mellesleg Jeruzsálem lakossága a XIX, század vége felé érte el a harmincezer főt és soha nem volt igazi nagyváros, csak napjainkban jelentős a lélekszáma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!