A Vittorio Venetó-i csatában az antant(olasz, francia, angol, amerikai... stb.) csapatok vetettek be mérgesgázt vagy sem? És ha nem, valaki tud bármi olyan ütközetet, amiben a Monarchia ELLEN vetettek be mérgesgázt?
Nem volt rá szükség, ekkorra a Monarchia hadereje a szétesés küszöbén volt.
Általában a vegyi fegyverek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, erről egy egészen jó írás:
és igen, az Antant is vetett be számos alkalommal mérges gázt, talán többet is, mint a németek. Általában negyvenperces gáztámadással kezdődtek a rohamaik, majd rövid tüzérségi zárótűz következett a szögesdrótzónára és ezt követte a gyalogos roham.
Robert Graves két sikertelen brit támadást is leír az 'Isten hozzád Anglia' című könyvében, az elsőben megfordult a szél és visszafújta a mérges gázt a britekre, a második alkalmával Cambrin falu mellett a németek a lövészárkok mellvédjére szénabálákat tettek felgyújtva és tűzfallal védekeztek a gáz ellen, meg persze gázálarcokkal és lövegekkel tűz alá vették azt a vonalat, ahol a brit gáztartályok voltak, így a gáz java a brit lövészárkokba szivárgott. A sikertelen gáztámadás után a zavarodott skót parancsnok elindította a rohamot és kint a terepen érte a saját tüzérségük zárótüze, letarolva azokat is, akiket a németek visszavertek előtte mert meg kellett torpanniuk a szögesdrótoknál, és megmaradtak, hiszen nem várták meg azok szétlövését, így bőven kaptak a saját ágyúik gránátjaitól is, hogy csupán néhány hírmondó maradt életben belőlük, mert elhullottak a saját gáz és tüzérségi fegyvereiktől, meg persze a németek sortüzétől és géppuska sorozataitól.
Különféle harci gázokat vetettek be a háborúban, mustárgázt például az Antant a Hindenburg vonal áttörése alkalmával, de korábban többfajta vegyi fegyvert kipróbált mind a két fél.
Köszönöm a részletes választ, akkor Vitto Venetó kilőve. Az a baj, hogy nekem az nem jó, ami a nyugati fronton történt, hiszen ott a Monarchia csapatai nem harcoltak. Esetleg nem tudsz olyan konkrét csatát, ahol a Monarchia csapatai ellen vetettek be mérgesgázt? Bármilyet, és nem kell, hogy sikeres legyen a támadás az ellenfél részéről.
(De am nagyon tetszik a sztori, amit leírtál, csak sajna nem tudom felhasználni, mert az a Monarchia katonáit nem érintette.)
Az isonzói csaták során biztosan vetettek be az olaszok mérges gázt, de nem tudom pontosan melyikekben, mert egy csomó volt belőlük. A tizenegyedikben biztosan, de valószínűleg korábban is.
Az első világháborúban szokássá vált, hogy amikor a szövetséges ország hadserege komoly válságba került, akkor átcsoportosítottak komoly haderőket, mind a franciák, akik segítették az olaszok frontját fenntartani, mind a németek, akik meg az OMM frontjait stabilizálták és elsősorban ők használtak harci gázokat, mivel a nyugati frontokon abban nagy gyakorlatot szereztek.
Ferenc József és az OMM hadvezetése a háború első két évében elutasította a harci gázok bevetését, ám 1916 tól már alkalmazták és mind az oroszok, mind az olaszok szintén rendszeresen fordultak a hadviselés ezen formájához.
Itt egy elég jó cikk ebben a témában
Amiből kiderül, hogy mindennaposak voltak a gáztámadások, az olaszok foszgén és cianid, továbbá mustárgáz tartalmú lőszerrel rendszeresen lőtték az OMM állásait, mi inkább vetőcsövekből fújtuk rájuk, de mindenféle módszer előfordult sajnos és megdöbbentő, hogy nagyobb légköri magasságban azóta is komoly mennyiségű foszgén van a levegőben, ami az ipari méretű harci gáz bevetése miatt nem is csoda.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!