A távol-keleti országok (Japán, Kína, Dél-Korea, stb) gazdasági és kereskedelmi sikerei eredeztethetőek abból, miszerint az ezen országokban élő emberek munkamorálja és a munkához való hozzáállása jelentősen eltér egy európaiétól/amerikaiétól?
Nehéz ezt összehúzni sommásan "ázsiai" címszó alá.
Rengeteg jelentős hagyományi, kulturális különbség is van köztük, gazdasági felfutásuk okai is sokban eltérnek, illetve éppen hogy összefüggnek, tehát egymást generálták.
Amit alapvetően az ázsiai emberről el lehet mondani, az a jobb monotonitás-tűrés, az erősebb ragaszkodás a hagyományokhoz, a csoportos eredmények priorizálása az egyéniek felett illetve egy erősebb lojalitás, szabálybetartás.
És még ez sem mindre igaz.
Hoztál példának 3 távol-keleti országot, amik sikeresek.
Viszont itt van csípőből 6 másik, amik viszont nagyon nem azok:
Kambodzsa, Észak-Korea, Vietnám, Mianmar, Laosz, Thaiföld.
Pedig munkamorálban nem nagyon különböznek a sikeres országoktól.
Plusz, a közel-keleten van jónéhány ország, ami sikeres, pedig az arabok munkamorálja úgy általában enyhén szólva nem túl acélos.
Szóval ezek alapján úgy gondolom, hogy nem, a gazdasági, kereskedelmi siker nem eredeztethető a fanatikus munkamorálból.
A földrajzi adottságokból, a történelemből, a világra való nyitottságból sokkal inkább.
A legutolsó talán a legfontosabb; a bezárkózó, fejlődni, tanulni, alkalmazkodni nem akaró országok általában gazdaságilag is elmaradottak.
Japán és Kína is a világ felé nyitásnak köszönhette a fellendülését.
A fenti linkről:
"...Konfuciusz hatása a mai napig erősen jelen van sok távol-keleti kultúrában...A Konfuciusz tanait követő ember igyekszik a ren tulajdonságcsoporthoz közelebb kerülni, szem előtt tartva néhány fontos erényt: ilyen az önfegyelem, a lojalitás, a bátorság, az alázat és a megbízhatóság..."
Ahogy följebb nagyon helyesen írták, a gazdasági sikerek nagyon soktényezős dolgok, de igen, a munkamoráljuk és szorgalmuk össze sem hasonlítható a miénkkel, és állítólag a kelet-ázsiai csoportoknak az IQ-ja is magasabb mint a kaukázusi csoportoknak. Éveket éltem Kínában, tényleg elképesztő keményen dolgoznak.
Elég csak a 996 Working System-et ismerni, ami azt jelenti, hogy reggel 9-től este 9-ig dolgoznak 6 napon át. Aki azt hiszi hogy ez csak a múlt, vagy nem jellemző, téved, még a budapesti Huaweiben is így dolgoznak.
A 4-es válaszoló fölhozott olyan országokat mint Kambodzsa, Észak-Korea, Vietnám, Mianmar.
Ezen országok közül Kambodzsa, Mianmar, Laosz és Thaiföld nem Kelet-Ázsia, tehát nem lehet egy kalap alá venni, az utána említett, szerintem teljesen reális okok miatt. Kelet-Ázsia nem csak egy földrajzi jelző, hanem egy kulturálisan és genetikailag jól körbehatárolható csoport, aminek tagjai a Kínai civilizáció (Kína, Tajvan, talán Szingapúr és egy darabig Hong Kong), Korea, akik vagy tagjai a Kínai civilizációnak, vagy nagyon közel állnak hozzá, Vietnám, akik kínai civilizációs alapokra épülnek és Japán. Vietnámot, mint negatív példát emlegetni szintén nem tartom szerencsésnek, mivel 1-2 évtizeden belül elképesztő gazdasági fejlődés fog történni, meg már történik, tehát csak igazolják a "sikeres kelet-ázsiai csoportok" mintát.
Nyilván nem csak ezért sikeresek, de ez egy igaz sztereotípia, és biztosan nem hátrány rövidtávú gazdasági szempontból.
Nem. A sikert a pénz hozza, a pénz viszont nem abban van, hogy ki mennyit dolgozik egy marék rizsért, hanem abban, hogy ki tud eladható terméket fejleszteni, és el is adja azt. A fejlődés alapját valóban az indította, hogy olcsók voltak munkaerőben, és nyitottak a világ felé, de a valódi áttörés már abból érkezett, hogy ezekből kiindulva leuraltak egy-egy szektort. Pl japán a gépiparral, elektronikával. Az, hogy állat módjára dolgoznak, nem teszi őket gazdagabbá. Az, hogy a cégek hatékonyak, sok szabvánnyal rendelkeznek, eladható termékeket fejlesztenek, jól marketingelnek, már igen. Aztán hogy a gyártás most a világ túloldalán van, az már nagyon kis része a dolognak, az a legkisebb hozzáadott érték egy termék útjában az alapanyagtól a végfelhasználíig.
#6 hatékonyság?? Mii? A mai gyártóüzemi szemléletet gyakorlatilag a japánok írták, és máig ők az éllovasok
Nincsenek innovatív megoldásaik??
Patent applications per million population
1 South Korea 3,148
2 Japan 2,005
3 Switzerland 1,081
4 China 1,001
...
Lehet nézegetni: [link]
A leginnovatívabb országok
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!