Hogyan fogunk vélekedni 150-300 év múlva a mai Amerikai Egyesült Államokról?

Figyelt kérdés

Hogyan fogunk vélekedni 150 év múlva a mai Amerikai Egyesült Államokról?


Nem kívánok részletes történelmi elbeszélésekbe bonyolódni, mert erről a témáról nemhogy éjszakákat, de heteket lehetne folyamatosan beszélni és moralizálni.


Tények, gyakran emlegetett rémtettek a világból:


- a németek szánt szándékkal irtottak népcsoportokat

- Pol Pot (Kambodzsa) emberek milliót öleti és kínoztatja meg (majdnem pepitában a náci módszerek)

- a szerbek szánt szándékkal irtottak népcsoportokat

- Afrikában a mai napig mindennapos az etnikai alapon való kegyetlen öldöklés, népírtás (Rohingya népírtás)

- Örményírtás

- sok más kegyetlenkedés a történelemben


Kevésbé ismert, de tények Amerikáról:


- Amerika fejlett technológiával, nagy öléserejű fegyverekkel bombázza a Japán városokat a II. világháborúban.

A Tokio bombázás különösen kegyetlen. Nem számít, hogy civil, vagy katonai célpont, mindennek pusztulnia kell az erődemonstráció miatt. Százezernél is több áldozat, csak itt.


- Amerika mérnöki csapatával, gondos tervezés mellett megalkot egy fegyvert, aminek a fejlesztésének végén még a tudós, kutatómérnökök is olyan véleménnyel vannak, hogy bár ne is született volna meg ez az eszköz. Megszületik az atombomba.


- Amerika kiválaszt pár várost, majd ezek bombázását felfüggesztik, hogy később az atombomba rombolása jobban látszódjon, tehát kiválasztanak pár várost a "tesztre". Kiszámolják az időjárást, a biztos siker érdekében, mérnöki precizitással kiszámolják, hogy milyen magasan robbanjon a bomba a föld fölött, hogy a lehető legeslegtöbb ember pusztuljon el a robbanásban. Szigorúan CSAK civil célpontokat választanak az "erődemonstrációra".


- Ledobják a bombát Hiroshimára, feldolgozzák a pusztítás információit (!), tehát már tisztában vannak a pusztítás mértékével, de ez még nem volt elég, ezért dobnak egy bombát Nagasakira is. Munkába induló civilek, gyerekek, anyukák, családok, öregek. Mindegy, csak pusztuljon.


- Amerika már felkészült futószalagon gyártani az atomfegyvereket, és Japán kapitulációja után megjelenik egy lista azokkal a Szovjet városokkal, amikre le szeretnék dobni a következő bombáikat. Tehát itt már minden mindegy: bármennyi áldozat, bármennyi civil élet, csak az ő akaratuk érvényesüljön.


- Amerika úgy kommunikálja Hiroshimát és Nagasakit a saját népének, hogy "katonai bázisok" lettek elpusztítva pár tízezres veszteséggel Japánban. A valódi veszteség figyelmeztetés nélkül, 95%-ban civil több százezer áldozat volt a bombázásokat és a két atombombát egybeszámolva.


- Amerika ekkor már gyakorlatilag képes lett volna bárhol a világon, naponta legalább egy atombombát dobni a városokra, amit meg is tettek volna, ha nem szakad vége a háborúnak.


- Amerika fejlesztette tökélyre a rabszolgatartást és annak infrastruktúráját


- Amerika kiírtja az indián őslakosságot


- Amerika a mai napig mindenhová "elviszi a demokráciát" ahová az érdekei kívánják (Vietnám, Közelkelet sokszor).


Véleményem szerint teljesen mindegy, hogy valaki puszta kézzel, vagy egy gomb megnyomásával veszi el, szervezetten, "futószalagon", előre megfontoltan mások életét, életeit. Ugyan olyan mocsok lesz, mint bármilyen másik ember. Főleg, hogy ez az egész szervezetten, ország szinten működik.


Kérdem én, hogy létezik, hogy manapság Amerika az elfogadás és a "szeretet" mekkája, de legalább annyi mocskos, gusztustalan disznóságot csinált mint azt első pár pontban említett nemzetek? Sőt, Amerika a mai napig ugyan olyan elvek alapján működik, mint akkor. Az elvek, a hazudozás, az erőszak ugyan az. Az eszközöt fejlődnek, de az elvek ugyan azok maradtak: odamenni, és "megteremteni a békét" (aztán meg mindent elvenni, megölni és ellopni).


Vajon 150 év múlva mélyebb elítélést kap Amerika mint anno a náci Németország, vagy legalább egy szintre kerülnek?


Dühít a képmutatás és a kettős mérce.



2021. aug. 2. 16:17
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Hosszúra sikerült, ezért bocs. Ennél rövidebben nem ment.
2021. aug. 2. 16:17
 2/14 MDaniel98 ***** válasza:
100%

A németek szánt szándékkal írtottak népcsoportokat: Szerintem ezt Németországban sem nagyon vitatja senki, és elég rendesen próbálják beléjük nevelni, hogy ezt elcseszték nem kicsit, nagyon. Nem hiszem, hogy ennek a megítélése 150-200 év múlva bármit is változna.

Pol-Pot nemzetközi megítélése sem fog javulni, de miért is tenné.

A szerb népírtást se tagadja senki, és el is ítélik, bár nem tettek eleget a megakadályozásáért, szerintem 200 éven belül a szerbek is beletörődnek abba mit tettek.

Afrikában mindig ez volt, van és lesz, gyakorlatilag nincs hírértéke innen Európából.

Ugyanaz mint a szerbeknél.

Ha az USA nem veszít el egy világháborút, illetve nem szűnik meg világhatalomnak lenni, kizárt, hogy olyan elítélésben lenne részük mint a Náci Németországnak, azért az USA nem zárt táborokba embereket... - ja, de. Az indiánok pedig már nincsenek olyan helyzetben, hogy reklamáljanak az őket ért teljesen jogos sérelmekért, valamint mindenki tudja, hogy mit tett velük az USA, és már senkit se érdekel. Akkoriban még mások voltak az európai és világnormák, amikor ezt csinálták, mint akkor amikor a Nácik.

2021. aug. 2. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 MDaniel98 ***** válasza:
100%
A demokráciaelvitel pedig egy totális kudarc és szégyenfolt az USA-ra nézve katonai szempontból mindenképpen, de szerintem anyagi szempontból is, függetlenül attól, hogy szereztek ezt-azt tőlük.
2021. aug. 2. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Pont ugyanúgy, ahogy ma gondolkodunk a 150-300-500 évvel ez előtt megtörtént dolgokról.
2021. aug. 2. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Aha, nyilván az egész úgy kezdődött, hogy a másik visszaütött.


A valóság az, hogy az USA semleges volt egészen addig, amíg Japán meg nem támadta hadüzenet nélkül sunyiban Pearl Harbort.

Tehát a japánok elkezdtek g-cizni az usa-val, és ők húzták a rövidebbet, ennyi történt, nem pedig magától, jókedvéből kezdett el az USA atomot dobálni a japánokra.


Egyébként meg megérdemelték a japók, annak fényében, amit Mandzsúriában műveltek a civil lakossággal - Siro Ishii nevére keress rá, azt javaslom.


Egyébként én nagyjából aszerint ítélem meg az országokat, hogy végiggondolom, hogy hol élnék szívesebben.

És hát az jön ki, hogy az USA-ban valahogy szívesebben élnék, mint a náci németországban. Mert ott nem kell attól tartanom, hogy esetleg kiderül, hogy valamelyik felmenőm zsidó, és akkor megyek a gázba.

2021. aug. 2. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
70%

Hűha, vannak itt bajok. No nézzük sorjában.


Németországot és a többi népirtást amiatt itéli el mindenki, mert nem harcok közben haltak meg az emberek, hanem ártatlanokat kezdtek el gyilkolni módszeresen.


Indiánok:

Akkor még más volt az értékrendje az embereknek. Nem csak az indiánokkal történt ez, hanem az összes gyarmatosító ország leigázta a gyarmatokon az embereket. Lásd Dél-Amerikában maják, inkák, aztékok, afrikában meg Délkelet-Ázsiában is. Akkor úgy gondolkodtak, hogy aki az erősebb, azé minden. Persze, most már mondhatjuk, hogy szörnyű volt amit tettek, de ők nem így gondoltak erre, hanem természetesként.


Rabszolgatartás:

Szintén az akkori értékrend szerint teljesen elfogadott dolog volt ez. Lásd magyarországon a jobbágytartás.


Bombázások:

háború ezzel jár. Addig ütöd az ellenfelet, amíg az fel nem adja, vagy el nem foglalod. Persze hogy városokat bombáztak, hiszen ha a mezőt bombáznák, az senkit sem érdekelne. Ugyanúgy bombázták a németek az angol városokat, és az angolok a német városokat, lásd Drezda.


Atombomba:

Ment a versengés a nagyhatalmak között, hogy ki találja fel az új fegyvert. No ez éppen Amerikának sikerült. A japánok pedig nem akarták megadni magukat, és egy szárazföldi invázió sokkal több életet követelt volna mindkét térfélen, emiatt erődemonstrációként, és a kisebb veszteségek miatt sokkal jobb alternatíva volt az atombomba. Ezzel megmutatta a világnak, hogy nekem van egy ekkora fegyverem, féljetek tőlem. Mivel ideológiai ellentét volt közte, és Oroszország között, emiatt neki is ment az üzenet, hogy én erősebb vagyok nálad. A Japán lakosságot az atombomba ledobása előtt röpcéludákat szórtak a városokra, hogy ezeken a helyeken nagy bum lehet, emiatt menjenek el onnan, ha élni akarnak.


Demokrácia export hideg háborúban:

Itt igazából nem demokrácia export folyt, hanem USA és a USSR hatalmi játszmája. Vagy churchill vagy valamelyik amerikai elnök mondta, hogy a kommunizmust kordában kell tartani minden áron, és ez volt az egésznek a célja. Ha valamelyik országban a kommunisták hatalomra akartak törni, akkor amerikaiak megpróbálták visszaszerezni az országot a kommunizmus kezei közül. Mivel a két nagyhatalom egyikének sem érte volna meg a nyílt háború, emiatt csak proxy-háborúkat folytattak egymás ellen.


Demokrácia export mostanában:

Na igen, itt az egyetlen jogos pont. Hogy amerika a saját ideológiáját próbálja exportálni, ami hiába jobb, mint egy diktatúra, mégis olyan országokban nem életképes, és nem fegyverrel kéne ezt tenni.

2021. aug. 2. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Én egy dolgot tudok. Hogy fognak Magyarországra és Oroszországra tekinteni 300 év múlva: Az oroszok (szovjetek) a II. VH után bábkormányokat hoztak létre Közép Európában, amik többé-kevésbé fenn is maradtak a 21. század folyamán. Az oroszok minden erejükkel azon voltak, hogy ezeket az országokat félreinformálással, lehallgatással, fenyegetéssel és időnként nyíltszíni terrorral maguk mellett tartsák. Ez a törekvésük sikeres volt, annak ellenére, hogy maga az ország folyamatos gazdasági és társadalmi válságban vergődött. A kis államok befolyásolása annyira sikeres volt, hogy lakói fel sem ismerték, hogy saját vezetőik az oroszokat szolgálják.
2021. aug. 2. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

5


"A valóság az, hogy az USA semleges volt egészen addig, amíg Japán meg nem támadta hadüzenet nélkül sunyiban Pearl Harbort."


Igen. És leegyszerűsítve mi történt? Amerika válaszul városokat kezdett bombázni megállás nélkül, majd csak erre a célra kifejlesztett, és atombombát dobott két olyan városra, ahol tutira sok civil fog meghalni. A haramdik bomba csőre volt már töltve, de okafogyott lett a bevetése, hiszen közben Japán kapitulált. Ezt is leírtam, hogy Amerika ekkor már futószalagon legyártott kitudja hány bombát, és a szovjetúnió "szőnyegbombázását" tervezte atombokbákkal. Ez hol egyenértékű válaszcsapás egy "kis" katonai támaszpont bombázására?


"..nem pedig magától, jókedvéből kezdett el az USA atomot dobálni a japánokra."


"Egyébként meg megérdemelték a japók..."


Ki dönti ezt el? Te? Teljesen más kultúra, a világ másik vége.

Jelenleg az a kérdés tárgya, hogy aktuálisan, most, Amerika mindennek a teteje, információs középpontja, és onnan osztják az észt a világon. Ez tény. Amit ott kifosnak, azt eszi mindenki, mert az lesz a sztenderd. Ehhez képest csináltak legalább akkora rémtetteket mint amit a Japánok Mandzsúriában, vagy a náci németország vagy bármelyik más hasonló eset.


"És hát az jön ki, hogy az USA-ban valahogy szívesebben élnék, mint a náci németországban"


Nem, ott csak attól kell tartani, hogy nehogy megkérdőjelezd az aktuális vezérelvet. Ha megkérdőjelezed, akkor népellenségként leszel beállítva, ha olyan pozícióban vagy, hogy számít mit mondasz. Mit gondolsz miért a németekkel példálózok? Ők a sátánok a történelemkönyvben, az amcsi rémtettekről meg csak pár sort írnak a könyvek.


6


Szerintem rendkívül leegyszerűsíted a mai, 2021-es felfogással ezt az egészet. Ezzel az erővel azt is írhattad volna, hogy a németeket által elökövetett háborús bűnök, a zsidók elgázosítása / szisztematikus pusztítása csak egy dolog a sok közül, hiszen akkor ez így működött, ez van, nem kell vele foglalkozni. Minden pontomra ilyen nyerstermészetességgel reagáltál (de szerintem el se olvastad az írásomat), a németes részre miért nem reagáltál ilyen nyers közönnyel?


Direkt kihangsúlyoztam, hogy CIVIL áldozatokat követeltek a bombázások és az atombomba ledobása is. Leírtam azt is, hogy attól, hogy valaki puszta kézzel, vagy gombnyomásra öl, attól még ugyan az a kettő. Amerika a technikát részesíti előnyben, és gombnyomásra öl, mert ez a módszere. Sztálin a halálba küldött annyi embert amennyit nem sajnált, mert ő így ért célt.


Nem értek egyet veled, mivel nem 'outside of the box' gondolkodsz, hanem a mai szemmel nézed az eseményeket.


Én csak annyit mondok, hogy ezeknek a nagyhatalmaknak legalább annyi vér tapad a kezéhez, mint bármelyik másiknak, manapság pedig mégis Amerika a megtestesült példakép, és a megértés / elfogadás hazája. Az összes ilyen PC dolog onnan indul.


7


én kicsit távolabbról nézem ezt a dolgot.

2021. aug. 2. 20:02
 9/14 anonim ***** válasza:
Még ettől is távolabbról? Az már az űrből van. Gondolom, hogy Putyin pénzel, mert azok szoktak ennyire közel menni az USA-hoz és eltávolodni a diktátor fatertől. De lehet hogy önszorgalmúlag árulod a hazát. Az egy igen elterjed szokás mifelénk.
2021. aug. 2. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"Ez hol egyenértékű válaszcsapás egy "kis" katonai támaszpont bombázására?"


Háborúban nincsenek szabályok, csak papíron léteznek mindenféle nevetséges nemzetközi egyezmények, amiket amúgy egyrészt senki se tart be, másrészt pedig nincs benne előírva, hogy egy agresszióra adott válaszcsapásnak arányosnak és egyenértékűnek kell lennie.


"Ki dönti ezt el? Te? Teljesen más kultúra, a világ másik vége."

Ezt senki nem dönti el, ebben a kérdésben nincs általános igazság - ez az én véleményem. A tied meg más.

Habitus, hozzáállás kérdése.

Én olyan ember vagyok, hogy nem b-szakszok senkivel, de valaki ennek ellenére mégis b-szakszik velem, akkor nem fogok azon elmélkedni, hogy hogyan adjak arányos választ, hanem minden lehetséges eszközzel visszab-szakszok.


"Nem, ott csak attól kell tartani, hogy nehogy megkérdőjelezd az aktuális vezérelvet. Ha megkérdőjelezed, akkor népellenségként leszel beállítva, ha olyan pozícióban vagy, hogy számít mit mondasz."


Ezt meg honnan veszed? :D

Az USA-ban ugye vagy a demokraták, vagy a republikánusok kormányoznak, a két párt tábora között pedig mindössze néhány milliós különbség van, tehát gyakorlatilag kb. társadalom fele az USA-ban folyamatosan megkérdőjelezi az aktuális vezérelvet.

És mikor volt olyan, hogy a republikánusok hatalomra kerültek, és haláltáborba küldték a demokratákat, vagy fordítva?

Soha nem volt ilyen.

Szóval az a helyzet, hogy hülyeséget írtál.


"Jelenleg az a kérdés tárgya, hogy aktuálisan, most, Amerika mindennek a teteje, információs középpontja, és onnan osztják az észt a világon."


Hát nézd, nem kényszerítenek senkit puskával arra, hogy az amerikai kultúrát fogyasszák - valószínűleg jó okkal vonzóbb ez a kultúra és életfelfogás az emberek számára, mint mondjuk a kínai.


"Ehhez képest csináltak legalább akkora rémtetteket mint amit a Japánok Mandzsúriában, vagy a náci németország vagy bármelyik más hasonló eset."

Nagy l-faszt.

Guantanamó az egyetlen olyan sötét ügyük, ami a fentiekhez fogható, de egyrészt sokkal kisebb lépték volt, néhány tucat terroristát tartottak ott fogva, másrészt amint kiderült, a közvélemény nyomására befejezték a kínzásokat, mostanában pedig már a teljes felszámolása is terítéken van.


A németeknél vagy a szovjeteknél pedig mindenki tudta, hogy írtják a zsidókat, a politikai ellenfeleiket, a kulákokat, stb., de ott nem volt beleszólása az embereknek, se következménye nem volt az ilyen ügyeknek.

Ez a nagy különbség.

2021. aug. 2. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!