Miért pont január 1. az év kezdete?
Pontosabban, azt tudom, hogy az ókori Rómában eredetileg március elseje volt az év kezdete, innen számoltak 10 hónapot, aztán a maradék két hónapnyi idő csak úgy volt, nem tartották számon, nem tekintették hónapnak. Egy idő után aztán ez az időszakot kettévették, és nevet adtak ennek a két hónapnak is, és még később áttették januárra az év kezdetét.
Na de, a kérdésem: miért?
Már eleve is, mitől találták ki, hogy pont március 1.-én kezdődjön az év? Ne, mondjuk, öt nappal később legyen 1.-e? Utána meg miért tették át januárra, amikor - logikusan - addig a tavasz kezdetétől számolták az évet, nem a tél közepétől? Mert még ha a napéjegyenlőség idejére tették volna, az is érthető lenne, de másfél héttel később?
Roppant egyszerű. ha meg akarsz számolni egy marék rizsszemet, úgy kezded, hogy háromezer négyszáz huszonhat? na ugye úgy, hogy egy. Így voltak ezzel a rómaiak is. Csak náluk ezt március 1-nek hívták.
Telt múlt az idő, rájöttek, hogy tizenkettesével nehezebb számolni, mint tízesével, közben kitaláltak becsületes neveket a hónapoknak. Azóta így hívjuk.
3
Ez szépen leírja az év hosszának kialakulását, de a két kérdésemre nem ad választ. Mármint, hogy hogyan határozták meg az évkezdő március 1. napját (talán valamelyik istennek az ünnepe lehetett?), valamint hogy miért tették át az évkezdést január 1.-re.
Amikor az i. e. 2. században a római birodalom területe gyors ütemben nőni kezdett, egyre nagyobb problémává vált, hogy a köztársaság hadseregeit vezető consulok március 15-én foglalták el hivatalukat, mert mire eljutottak a csapatokkal mondjuk Hispániába, már nyár volt és a hadakozásra alkalmas idő fele eltelt. Ezért i. e. 153-ban a hivatalba lépést áttették január 1-re, és innentől kezdve kezdődik az év január 1-én.
"Caesar naptárreformja
Iulius Caesar Kr. e. 46-ban vezette be a róla elnevezett júlián-naptárat. Erre nagy szükség volt: a korábbi római naptárban, mivel az csak közelítette a csillagászati évet, olyan otromba eltérések voltak már, hogy egy eredetileg tavaszi ünnepet már nyáron tartottak meg. A bevezetett naptárban a mi naptárunkhoz képest szinte semmi különbség nincs: tizenkét hónap, váltakozó hónap-hosszok, minden negyedik évben egy szökőnap. A szökőév szökőnapja február 24-e, nem 29-e (a 2020-as naptárban ezt le is lehet ellenőrizni!), és ez még Caesarra megy vissza, ő rendelkezett úgy, hogy a március előtti hatodik nap kettőztessék meg.
De milyen volt a régi római naptár? Csak tíz holdhónapból állt, öt 29 napos és öt 30 naposból (így összesen 295 nap volt egy évben), a két téli hónapnak egységesen nem volt neve. Mivel mezőgazdasági értelemben feleslegesek voltak, egyszerűen nem tartották számon őket. Az év a mai márciussal kezdődött, ez volt a consulok beiktatási hónapja is (március közepén, azaz idusán) egészen Kr. e. 154-ig (ekkor hozták előre azt január 1-re, amikorra már volt január és február is a naptárban), azaz, a római újév nem a mai január 1-jén vette kezdetét.
Mivel az év márciusban kezdődött, emiatt az egykori hetedik hónap ma már kilencedik, a mi tizedik hónapunk az egykori nyolcadik, a tizenegyedik hónap az egykori kilencedik, és lett később tizenkettedik hónappá az eredetileg tizedik hónap, a december. A történet szerint Numa Pompilius (vagy Romulus), a második (vagy első) római király vezette be a tizenegyedik és tizenkettedik hónapot az év végére, azaz, így született meg január és február hónap. Numa a január hónap nevét Janus isten nevéből vette, aki a kezdetek és a vég, az átváltozások, a kapuk és a színészet kétarcú istene volt, ő volt az, aki az isten kultuszát is bevezette.
Érdekesség, hogy a juliusi naptárreform évében az év 445 napból állt, ugyanis 90 napot hozzáadtak az évhez, hogy a kezdő nap változatlan maradhasson, ez lett az „összezavart év” (annus confusus). Ekkor lett hivatalosan is január 1-e az év kezdő napja, Caesar ekkor hozta szinkronba az évkezdetet a consulok évével, ami szintén egy okos elgondolás volt, ugyanis a rómaiak az éveket a két consul évével nevezték meg (pl. Lepidus harmadik és Brutus első consuli éve). Az ötödik, Quintilis elnevezésű hónapot, Caesar halála után, az ő tiszteletére az államférfi nemzetségi/családi nevéről (nomen gentile) Iuliusnak nevezték át.
Újév a középkorban
Róma bukásával a január 1-jei évkezdet is feledésbe merült. A korai keresztény államok joggal gondolták úgy, hogy a lerészegedő mulatozással, falatozással, orgiákkal tűzdelt római Saturnalia-ünnep nem méltó arra, hogy megemlékezzenek róla. Ekkor az államok különböző napokon kezdték el ünnepelni az újévet. Több ország március 25-öt vette az új év kezdetének, Mária feltételezett teherbe esésének napját (erre kilenc hónappal van ugyanis karácsony).
Van, ahol pont a karácsony, december 25-e lett az évkezdő nap, míg máshol a húsvét napjától számították az újévet (noha a húsvét első napja változó napokra esett). A Kelet-római Birodalomban, azaz Bizáncban szeptember 1. lett az évkezdő nap, a későbbi francia királyságon belül pedig április elseje. Ezek az évkezdetek ellenben szinte csak a kormányzatokban és az egyházban jelentettek hivatalos évkezdetet, az egyszerű ember továbbra is január elsejétől számította az újévet.
A Gergely-naptár
Bár az ortodox egyházban vallási célokra még ma is a julián naptárat használják, azt a középkorban ki kellett igazítani. A napévet ugyanis 11 perccel elszámolták, pontosabban, Caesar nem tartotta azt az eltérést jelentősnek. Emiatt a számolási hiba miatt azonban 128 évenként 1 napot tévedett, ebből kifolyólag aztán a húsvét, amelyik egy mozgó ünnep (a tavaszi napéjegyelőséget követő első holdtöltét követő első vasárnap), egyre távolabb került március végétől, azaz, ugyanaz történt, mint a naptárreform előtt: elkezdett vándorolni az ünnepnap.
XIII. Gergely pápa a nevét viselő naptárreformot 1582-ben rendelte el, ekkor a fent említett 11 percet úgy igazították ki, hogy amíg a julián naptárhoz hasonlóan minden negyedik év szökőév, amikor február nem 28, hanem 29 napos, addig minden 100-ik év viszont nem szökőév (viszont minden négyszázadik év mégis szökőév). Így a gregoriánként is ismert naptárban minden négyszáz évben 97 szökőév található. XIII. Gergely 10 napot még ki is vett októberből, hogy kiigazítsa az addigra már elcsúszott julián naptárat.
Ezt a katolikus országok azonnal érvényesítették is (Magyarországon 1587-ben, amikor is 1587. október 21-e után november 1-e vasárnap következett), ám több protestáns ország és az ortodoxok nem. Mint ismert, az ortodox hagyományú országok egészen a XX. század elejéig továbbra is a júlián naptárat alkalmazták, az oroszok híres módon csak az 1917-es forradalom után váltottak át (ezért volt novemberben a Nagy Októberi Szocialista Forradalom ünnepe). A világon legkésőbb a törökök tértek át a gregorián naptárra, 1927. január 1-ével."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!