Miért nem Március 1-én van Január 1-e?
Az ólkori római naptár módosítása a mitikus papkirálynak, Numa Pompiliusnak köszönhető, aki új istenek tiszteletét vezette be, mint például Ianus.
Igazából egyik megoldás sem hülyébb a másiknál.
A tavasz már mindenképpen az új év része, nyilván a nyár és az ősz is. A tél holt időszak, nem véletlenül nem is nagyon tartották számon ezt az időszakot, az év a tavasz kezdetétől az ősz végéig tartott, aztán szünet. Nyilván később praktikus volt ezt a holt időszakot is számon tartani. Mivel sem ide, sem oda nem tartozik tulajdonképpen, ezért lehet az év elejéhez is, az évégéhez is számítani. Ennek eldöntése tulajdonképpen önkényes lehetne. Viszont van misztikus, spirituális oka, ami miatt Jézus születésének időpontját a téli napfordulóra helyezték, de más vallásban is megjelenik ez. A „fény születése” ekkor kezdődik meg, nem a tavaszi napéjegyenlőség idején.
Az óra is érdekes kérdés. A nap reggel, az ébredéssel kezdődik, a természettől jobban függő ember esetén ez nagyjából a napfelkeltével esik egybe. Viszont az ember nem annyira nappali, inkább esti lény, így hajlamos naplemente után is több órán keresztül aktív lenni, tehát a nap nem este, inkább éjszaka ér véget. Közte meg ott van az az időszak, ami egyik „aktív naphoz” sem tartozik, szünet két „aktív nap” között. Hogy ezt aztán a nap elejére vagy a végéhez csapjuk, megint önkényes kérdés, egyik sem logikusabb a másiknál. A jelenlegi rendszerhez képest nem jobb és nem helyesebb lenne, ha a napot reggeltől reggelig osztanánk fel órákra, és nem éjféltől éjfélig.
"Bámulatos hol tart már a tudomány." Látom, a Gyaloggaloppot ismered.
Egy kör "kezdőpontja" az, amit önkényesen annak nevezünk ki.
Én arról beszélek, hogy mindkettőt csillagászatilag kéne számolni. Mint a téli időszámítás, miszerint délben van dél, nem 13 órakor. Nem arra gondoltam, hogy 6-kor legyen éjfél, de az sem hülyeség. De míg az óránál legalább a nappal közepén van a nap közepe 12 óra, ami körül történnének a dolgok, mert nem értek egyet az éjszakai életmóddal. Most is sokan azt csinálják, ma is meg vannak az okai, és ma sem természetes okai vannak, régen is lehettek mesterséges okai az éjszakázásnak. De a naptárban nem a nyár közepe az év közepe. Aztán sosem értettem azt sem, hogy miért kezdődik a hét Vasárnappal az angoloknál.
éjfél0 reggel6 dél12 este18
hajnal3 délelőtt9 délután15 éjjel21
"sosem értettem azt sem, hogy miért kezdődik a hét Vasárnappal az angoloknál."
az megvan, hogy a magyarok kisbetuvel irjak a het napjait is meg a honapokat is?
egyebkent bibliai alapjai vannak a vasarnapi hetkezdesnek, ugyhogy egyaltalan nem csak az angoloknal van ugy
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!