Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mennyire volt valóban szovjet...

Mennyire volt valóban szovjet párti az Ideiglenes Nemzeti Kormány ?

Figyelt kérdés

Valószínűleg nem lenne ( legalábbis nagy ) túlzás azt állítani hogy szovjet hátszél nélkül nem jöhetett volna létre az Ideiglenes Nemzeti Kormány , viszont attól még lehet találkozni olyan állításokkal hogy egyes tagjai ( pl a Kisgazdák ) tulajdonképpen bizalmatlanok voltak

a szovjetekkel szemben és/vagy minimum abszolút ellenezték azt a gondolatot hogy Magyarországból egy diktatorikus bábállam legyen ...


Tehát kíváncsi lennék az itteniek véleményére ami ezt a témát illeti .



2021. aug. 31. 22:13
 1/2 anonim válasza:
100%
Igen,így van ahogyan írtad.A háború végén Magyarországon mindenki abban reménykedett,hogy az újraalakuló politikai pártok koalíciós kormányt fognak alakítani, ahhoz,hogy működjön az ország,országgyűlési választásokra volt szükség,mivel reménykedtek abban,hogy Magyarországon demokratikus és szabad választást lehet tartani,ezért koalíciós egyeztetéseket kezdtek,ami akkor nagyon nehéz volt. 1945-1946-1947 az újjáépítésről szólt,ehhez össze kellett fogni,mindenki abban reménykedett,hogy a régi problémákat,pl. a birtokszerkezeti reformokat,nagybirtokok átalakítását, földosztást gyorsan le tudják bonyolítani. Nagyon féltek a kommunista illetve szovjet befolyástól,attól,hogy a kiosztott termőföldeket újra visszaveszik,ami később megvalósult. Valóban,ahogyan írtad,a KisgazdaPárt(aminek sok tagja nagyobb birtokkal rendelkezett)bizalmatlan volt,a párt vezetőjét Kovács Bélát 1947ben letartóztatták,ma az a nap a kommunizmus áldozatainak emléknapja (febr24-25).Az 1945-47-ig tartó időszak nagyon bonyolult a magyar politikában,még mindig nagyon sok kérdés van,amit nem válaszoltak meg a történészek.
2021. szept. 1. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az Ideiglenes Nemzeti Kormány 1944 decemberében jött létre Magyarország keleti területein, ott, ahol a szovjetek már megvetették a lábukat. Az ország nyugati területein ekkor még a németeket kiszolgáló Szálasi vezette nyilaskeresztesek voltak hatalmon, egyre csökkenő befolyással.


A lényeg az, hogy ott, ahol a front átvonult, teljesen megszűnt a magyar államiság minden intézménye, a tisztségviselők elmenekültek, a hagyományos állami szervek megbénultak, megszűntek. Gyakorlatilag a nulláról kellett újjászervezni az államot, ugyanakkor a szövetségesekkel keresni kellett a kapcsolatokat, amennyire lehetett, az ő oldalukon befelyezni a háborút, de legalábbis fegyverszünetet kötni velük. Ezen túlmenően választásokat is ki kellett írni, hogy egy legitim hatalom jöhessen létre, valamint ellensúlyozni kellett a Szálasi-rezsimet, aminek inkább politikai jelentősége volt, mint gyakorlati. Mindenesetre a gyors földosztásnak volt egy olyan célzata is, hogy a Szálasi oldalán harcoló magyar katonákat átcsábítsák a maguk oldalára, ezt Molotov is nagyon erélyesen szorgalmazta.


Ezért alakultak meg (újra) a régebbi demokrata pártok, illetve jelentek meg a kommunisták, és hozták létre az Ideiglenes Nemzetgyűlést, és a Kormányt.


A kommunisták szemszögéből egyébként ez az egész kicsit másképp festett. A kommunisták a hatalom megragadására törekedtek, és ha csak rajtuk múlt volna, akkor nem is vacakoltak volna a többi demokratikus párttal (az Ideiglenes Kormány lényegében egy sokpárti koalíciós kormány volt), viszont Sztálin és Molotov rájuk parancsolt, hogy ne ragadják meg közvetlenül a hatalmat, hanem játsszák el azt, hogy itt minden demokratikusan történik, népakaratból (hogy erre miért volt szükség, az nem ennek a kérdésnek a tárgya, úgyhogy nem térnék rá ki). A lényeg, hogy a sokpárti koalíciós jelleg egy színjáték volt, valójában a Vörös Hadsereg, illetve a SZEB irányította a magyar politikát, és az Ideiglenes Kormánynak a szovjetek adta lehetőségeken belül volt csak mozgásterük. És azt is hozzá kell tenni, hogy a kormányon belül a fontosabb pozíciók a kommunisták kezében voltak, valamint az újonnan megalakuló államrendőrség is az ő irányításuk alatt állt. A nyugati hatalmakat viszont kielégítette, hogy látszólag demokratizálódás történt a Vörös Hadsereg által megszállt (náciatlanított) területeken.

2021. okt. 27. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!