Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerinted mennyi hamisítás...

Szerinted mennyi hamisítás van a történelemben?

Figyelt kérdés

2021. aug. 9. 20:41
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
87%

Az aktuális kor és a közelmúlt eseményeit mindenkor egyfajta szemüvegen, vagy színszűrőn keresztül látták, vagy láttatták az emberek.

Természetesen mindig az aktív társadalom igyekezett másképpen értékelni a valóságot és ez már a kezdetektől így lehetett, tudomásunk van olyan fáraóról, akinek a veresége után a nevét és a tetteit kifaragták a piramisokból, vagy az azt díszítő kőtáblákból.

Nemegyszer a történetírók szubjektív véleményalkotása, vagy szándékos torzítása okoz zavart, pl.: Néró császár esetén, aki egy jóérzésű fiatalként kezdte uralkodását, betiltva a véres gladiátorjátékokat, helyette sport és kulturális szórakozást propagálva kivívta az 'őrült citerás' gúnyos megnevezést a kortársakból. A nép ugyan szerette, mert később a nevével élve több lázadás is volt a birodalomban, amikor még légiók is elpártoltak, de a közvetlen környezetében élő patríciusok utálták, mert a tűzvész után olyannyira szüksége volt pénzre, hogy a gazdagokat is keményen megadóztatta, ezért több összeesküvést szőttek ellene, pedig államférfiként is jelentős szerepe volt, ő volt az első császár, aki igazi birodalmi politikát folytatott, csakhogy a történetírók is meg lettek fizetve, hogy rossz hírét költsék.

Példát tudok hozni a történelmet elferdítő véletlen aránytalanságra is, ami előfordul ha kevés forrás áll rendelkezésre, a tatárjárás magyarországi pusztítását leíró egyik fő forrás Rogerius mester, váradi kanonok műve, a Siralmas ének, amely regionálisan bizonyára igaz és valóban hatalmas pusztítás történhetett, ahol ő járt, de az egész országra ez aligha lehetett igaz, hiszen akkor a mongolok kivonulása után IV. Béla nem folytathatott volna nagyhatalmi politikát.

Számos rejtély, vagy titkos szövetség nehezíti az utókor dolgát, de történelmi távlatból, amikor már az aktuális politika nem, vagy kevésbé befolyásol, többnyire helyére kerülnek a dolgok, manapság a Nagy Francia forradalomról már mindent meg lehet mondani, hogy a szabadság, egyenlőség és testvériség jelszava mellett őrült módon nyakazták az embereket és be lehet mutatni magát a folyamatot is és szerte a világon azon munkálkodnak a történészek, hogy a gyakran eltorzított, vagy elferdíteni szándékolt történelmet igaz mederbe tereljék és ez bizonyára sikerül is a történések előzményeit és utóéletét is figyelembe véve, bár időnként van szenzáció, valamely részlet megváltoztatásával, ha hiteles anyag előkerülése ezt indokolja.

A történészek ugyanis lelkesen és szakavatottan dolgoznak, keresnek, kutatnak, tudományos alapossággal, de sajnos vannak korok, amikről kevés hiteles emlékünk maradt, ilyenkor is eljutnak egy legvalószínűbb koncepció elfogadására, de azt pontosan tudják, hogy ez min alapul és ennek fényében tartják igaznak a kialakított álláspontot, amit viszonylag könnyen megingathat egy új hiteles lelet, felfedezés, ilyen például hazai vonatkozásban az Árpád kor, amely a köztudatban jól dokumentáltként van jelen, pedig nem egészen így van, mert kevés hiteles forrás áll rendelkezésre a kortársaktól, főleg több évszázaddal későbbi írásokból merítjük a részleteket, ezért hallatlanul fontosak az ásatások, a tárgyi emlékek feltárása és elemzése, hogy korrigálhassuk az esetleges hibákat, tévedéseket, félreértéseket ha azok meggyökeresedtek a gondolkodásunkban, mert a köztudat nemegyszer alátámasztatlan legendáktól hemzseg, de amennyire lehetséges, a távolabbi korok igazsága feltárható, az igazi veszély az aktuális politika ferdítései önös érdekből, amelynek változásait tapasztalhatjuk. A szocializmus éveiben a szovjet szemszögből tanított történelem egészen átalakult a rendszerváltás óta, bár be kell vallani, a mostani, kevésbé torzított történelemtanításban is vannak megdöbbentő túlzások, például a második világháborúban a négerek betöltött szerepével kapcsolatban, ám ez főleg a médiára vonatkozik csupán, amely azt a képet próbálja sulykolni, hogy a négerek is aktívan harcoltak, mert manapság a BLM mozgalom ezt igényli, holott négernek még az amerikai hadseregben sem adtak volna fegyvert a kezébe, tekintve, hogy éppen eléggé apartheid rendszer volt ekkor érvényben az USA-ban, de a szórakoztató filmek történelmi hűsége ritkán fontos, azok a mai kor emberének szólnak és nem a történelem tanítása a céljuk.

2021. aug. 11. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Például megfigyelhető volt a rendszerváltáskor, hogy az addig megvetett 1956-os felkelőket 1990-ben emelt nyugdíjjal, kitüntetésekkel, oklevelekkel ismerték el. 1989 előtt ők voltak a rossz, rakoncátlan alakok, utána pedig a hősök. Attól függ ki, van hatalmon, és mit gondol a különböző elemekről, csoportosulásokról.


És amint leírták, senki sem tudja pontosan, hogy Vasco da Gama, Julianus barát, Marco Polo mit honnan hallott, mivel színezhette a kalandjait. Az akkori arabok is állítólag okos, gazdag, szép ruhájú emberek voltak, de aztán a XXI. században meg mindegyik egy kecskeb@szó lett.

2022. jan. 3. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!