Az emberi evolúció következő lépcsőfokain elképzelhető, hogy megjelenik a folytonos éberség?
Nem ébrenlét hanem éberség 3-as!!
Személy szerint nem tartom lehetetlennek. De hogy az emberiség hány százaléka jutna erre a szintre az más kérdés. Az, hogy az egész emberiség, hááát...
Nem hiszem, viszont az agy egyértelműen változik.
Például még 100 éve az embereknek sokkal jobb volt a rövidtávú memóriájuk, mint manapság. Ugyanakkor a mai fiatalok már kevesebb idő alatt tudnak feldolgozni információkat (nem tudom kinek ismerős az,a mikora tv csatornákat kapcsolgatja gyorsan, hogy találja meg az adott csatornát, vagy éppen a képeket görgeti végig, hogy találjon rá egy képre, és az édesanyja rászól, hogy lassabban vigye, mert nem érti, mit láthat abból. Azt hittem, hogy ez csak az én anyum, de nemrég hallottam egy podcastben hasonlót)
Amúgy nekem úgy tűnik, hogy a fent említett példákban inkább funkciócsre történt, mármint mostmár inkább van prioritásban az, hogy sok infót dolgozzunk fel rövid idő alatt, minthogy több infót tartsunk észben (gondolom ez a technológia fejlődésének is köszöhető, hiszen ma már szinte mindent azonnal le tudunk jegyezni a telfonunkba, stb.)
A tudatos álmodás során ehhez lépünk eggyel közelebb, nem? Kérdés, hogy az éber tudatállapot kiterjeszthető-e a nem-REM alvási fázisokra is, esetleg oly módon, hogy az emlékezést gátló hormonok ne termelődjenek?
(Aki a "tudatos álmodás" tudományosságában kételkedik - mint ahogy én is tettem korábban -, csekkolja pl. a google tudósban a "lucid dreaming" kulcsszavakat.)
Nem valószínű, mert nem okoz evolúciós előnyt.
Ami -jelenlegi tudásunk szerint- előnyt okozna:
-a kémiai (pl. mikroműanyag, vegyszermaradék) stressz és terhelés tűrése,
-pszich. stressz tűrése,
-fiz. (pl. uv a és b) sztessz tűrése,
-alacsonyabb energiaigény (kevesebb kaja per fő),
-és még sok más is, amin nem most fogok törpölni.
Szép napot!
"A tudatos álmodás során ehhez lépünk eggyel közelebb, nem?"
Nem. Ha valakinek alvás közben tovább működnek a magasabb agyi funkciói, az megterheli az agyat, kevéssé lesz pihentető az alvás. Normál esetben ezek a funkciók ciklikusan fentről lefelé sorban kikapcsolnak, utána lentről felfelé bekapcsolnak, alvási mélységtől függően. Nem véletlenül van ez így.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!