Minek viseltek a lovagok nehéz páncélt, ha úgy is meg lehetett ölni őket?
Ez nem igaz, itt van egy rövid videó a középkori harcról, amit a filmek és játékok rosszul mutatnak be..most nincs sok kedvem leírni az egészet.
mert viszonylag nagy védelmet nyújtott. Ráadásul nem volt annyira nehéz, mint sokan képzelik. Gyakorlatilag szabadon mozgott benne a harcos, ha földre került, akkor simán talpraállhatot. Csak arra kellett figyelnie, hogy a páncéllemezek illesztései közé ne szúrjon senki.
Az általad emlegetett keresztes hadjáratok idején még távolról sem azt a páncélzatot viselték, ami a filmekben megjelenik, akkoriban a lovagok zárt sisakot és láncvértet viseltek. Az egybefüggő lemezvért a 14. század terméke
Mert jelentősen csökkentette bármilyen szúrt, vágott sebesülés esélyét.
Nyilván nem tett sérthetetlenné, ha olyan erővel és olyan szögben talált el pl egy nyílvessző, az átüthette a páncélt. De emellett meg kevésbé pontos találatok (és ugye ezekből volt sokkal több) még bőven lepattanhattak a páncélról, amik anélkül még bőven kinyírták volna a viselőjét.
Azért hordták (és azért fizettek érte egész vagyonokat!), mert működött.
Ha millió történelmi ismeretterjesztő műsorból, könyvből, cikkből azt tanultad, hogy "alig védett", akkor igen gyatra anyagokat láttál/olvastál. Sajnos nagyon sok "találgatós" jellegű "ismeretterjesztő" anyag van a témában.
Minőségi lemezpáncélt nem lehetett csak úgy nyíllal keresztüllőni, mellesleg nem is volt nehezebb, mint a mai katonák menetfelszerelése, ami 30 kg körül mozog. A lovagi páncélt csak a tűzfegyverek tették elavulttá, amikor azok már TÉNYLEG keresztül tudták lőni.
Hogy "be lehet szúrni a réseken", hát először is a réseknél sodrony volt, amit gyalog, emberi erővel igen nehéz átszúrni, meg amúgy sok szerencsét hozzá, hogy betalálj valakinek, aki gyerekkorától tanul páncélban küzdeni. A 15. századi lovagi páncélok meg már annyira zártak voltak, hogy eleve csak bizonyos pózokban voltak rések, ráadásul könnyebbek is voltak (20 kg körül), mert azok alatt már nem hordtak teljes sodronyinget, mint korábban.
Ezek a páncélok olyan jól védtek vágás és szúrás ellen, hogy kb. csak agyonverni lehetett benne az embert. Az ellen nincs igazán jó védelem, de azért a párnázással együtt kalapácsok/buzogányok ellen is sokkal jobban védtek, mint a semmi.
Mert buták voltak, nem voltál ott a mai kor okos embere,hogy elmondhasd, figyelj lovag megsűlsz és könnyen ölhető vagy.
Bárcsak szólhattál volna a butuska lovagoknak. Csodálatos éleslátásoddal,inteligenciáddal, mások ledegradálásával.
"Ennek ellenére a számszeríjak, és hosszúíjak nyilai simán átütötték a lemezvérteket,"
Ez csak abban az esetben volt igaz, ha pont merőlegesen csapódott bele a számszeríj lövedéke, és akkor is csak úgy, ha kb. 10 méternél nem volt távolabb. Ha nem pont merőlegesen találta el, hanem egy kicsit ferdén, akkor a lövedék hegyét letörte a becsapódás ereje, és a két darab két különböző irányba pattant le a páncélzatról. A vértek pedig nem simák voltak, hanem görbült felületűek (követték ugye a test alakját), tehát nem is volt olyan könnyű jól, pont derékszögben eltalálni a célpontot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!