Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség a vallástudomán...

Mi a különbség a vallástudomány és a teológia között?

Figyelt kérdés

2021. máj. 18. 22:55
 1/7 anonim ***** válasza:
84%
Az első magyar szó, a második görög. Amire még gondolni tudok, hogy a vallástudomány talán több vallással foglalkozik, míg a teológusok egy adott vallás szakértői.
2021. máj. 18. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A teológia konkrétan az isteni hittel foglalkozik, a vallástudomány pedig a valláshoz kapcsolódó dolgokkal, tehát a teológia a vallástudomány része.
2021. máj. 19. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Phoney ***** válasza:
100%

A teológia egy-egy valláshoz kötődik, és annak a hittételeiből indul ki, magyarul "belülről" vizsgál egy-egy vallást, eleve abból kiindulva, hogy az a vallás igaz. A teológus így normális esetben vallásos ember és főleg a saját vallásával foglalkozik, a többivel pedig maximum a saját vállásának a szemszögéből.


A vallástudomány ellenben olyan bölcsészet- és kultúratudomány, ami a vallásokat és a társadalmi hatásaikat kívülről vizsgálja.


Bővebben:

[link]

[link]

2021. máj. 19. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 2*Sü ***** válasza:
92%

Mindkettő a logika és a filozófia módszertanával dolgozik. Viszont a teológia a hit általánosan elfogadott igazságaiból, kinyilatkoztatásaiból kiindulva próbálja vizsgálni a hitet, és következtetéseket levonni, addig a vallástudomány a vallást, mint társadalmi jelenséget a teológiai megfontolásokat és előfeltevéseket mellőzve tanulmányozza a vallást.


Pl. az egy teológiai gondolat, hogy mivel nem a Biblia Isten egyetlen kinyilatkoztatása az ember számára, hanem maga a teremtett világ is annak tekinthető, így a teremtett világ tanulmányozása ugyanúgy útja lehet Isten megismerésének, mint a Biblia olvasása, a jól végzett munka ugyanúgy közelebb tudja hozni Istent az emberhez, mint az ima. Ez teológiai gondolat, mivel a hit alapigazságaiból indul ki, pl. abból, hogy a teremtett világ Isten kinyilatkoztatásának tekinthető.


Az meg vallástudományi gondolat, hogy a reformáció mozgalmának megerősödése, a reformáció mozgalmainak a katolikus egyháztól való elszakadása, illetve az általános világkép szükségszerűvé tette, hogy magán a katolikus egyházon belül is végbemenjen egyfajta megújulás, belső reformáció. Ez nem a hit alapigazságaira építve tanulmányozza a vallást, hanem történelmi, társadalmi jelenségként.

2021. máj. 19. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Azért azt megemlíteném, hogy a hitnek nem csak igaz, hanem téves kijelentései is vannak - és a teológiának az is feladata, hogy ezeket megpróbálja valahogy igazolni... illetve, ha ez nem működik, akkor igazságként feltüntetni.
2021. máj. 19. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 2*Sü ***** válasza:
#5: Hmm… Erre tudnál példát felhozni?
2021. máj. 19. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Hittudományi, illetve hitvédelmi oldalakon is olvastam ezt.

Ne haragudj, ha most nem keresek utána.

2021. máj. 19. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!