A nem etikus, az azt jelenti, hogy erkölcstelen?
Az erkölcs a társadalom által helyesnek, jónak, vagy akár kötelességnek ítélt tettek, viselkedések, viszonyulások összessége. Az etika meg a filozófia egyik ága, ami az erkölccsel foglalkozik, az etikát szokták erkölcsfilozófiának hívni.
Az etikátlan ugyanazt jelenti, mint az erkölcstelen.
Nem feltétlenül jelenti a kettő egy és ugyanazt.
Hozhatok egy döntést, ami következtében etikátlan cselekedet hajtok végre. Ez a cselekedet azonban nem biztos, hogy erkölcstelen.
Pl: Adott egy alkalmazottam, aki a többi munkavállalóm számára valami oknál fogva oly mértékben unszimpatikus, hogy képtelenek vele együtt dolgozni, ezért felmondok neki, eltávolítom a munkahelyről. Ez egy etikátlan cselekedet, de nem erkölcstelen. Ebben az esetben morálisan a még megengedhető, a többiek számára "legjobb" döntést hoztam.
Vagy: megtámadnak, védekeznem kell, és a védekezés során, saját magam megóvása miatt a támadót súlyosan megsebesítem. Ez elfogadható cselekedet az etika szerint.
Azonban, ha ugyanebben a szituációban, tudatosan már olyan mértékű a fizikai bántalmazás részemről, amely indokolatlan, mert már nem vagyok veszélyben, az már erkölcstelen cselekedet.
Vannak fogalmak, amiknek a hétköznapokban némileg torzul, módosul a jelentése, vagy kap valamilyen sajátos mellékízt. De az etikátlan ettől még alapvetően mégiscsak erkölcstelent jelent.
„Az erkölcsi parancsok érvényességének filozófiai megalapozásával az etika foglalkozik.”
„Az etika (másként erkölcsfilozófia, morálfilozófia) a gyakorlati filozófiának az az ága, amely az erkölcsi parancsok érvényességének filozófiai megalapozásával foglalkozik.”
„etika [ë] főnév etikát, etikája [ë, ë]
1. (filozófia) Erkölcstan (1).
2. (választékos) Erkölcs (1, 2). Az etika szabályai. […]
3. (választékos) Vmely hivatás körében érvényesülő erkölcsi elvek összessége.”
„etika (a gör. éthosz, 'szokás' szóból): erkölcsbölcselet, a filozófiának egyik ága, mely az értelem fényénél keresi az erkölcsi elvek és törvények alapjait.”
„etika
‘erkölcstan’. – etikus: ‘erkölcsös’.
Bölcseleti szakszó, a latin disciplina ethica (‘etikai tan’) önállósult második eleme, forrása a görög éthikosz (‘erkölcsi, szokásszerű’) az éthosz (‘szokás, erkölcs’) alapján.”
„etika (főnév)
[…]
4. Filozófiai: Filozófiai szakterület, amely az erkölcs törvényszerűségeivel foglalkozik, az erkölcs tárgyának szaktudományaként.
[…]
Eredet [etika < újmagyar: etika < latin: ethica < görög: ethike (erkölcs, etika) < ethos (jellem, viselkedés < szokás, életmód)]”
„"etikus" szinonimái:
morális, erkölcsös”
~ ~ ~
Az etika más megfogalmazásban az erkölcsi szabályok rendszere. Ami etikátlan az megszeg valamilyen erkölcsi szabályt, így erkölcstelen.
~ ~ ~
#4 > Ez egy etikátlan cselekedet, de nem erkölcstelen.
A lényeg hiányzik. Mi akkor az etika, amihez képest a példabeli cselekedet etikus és miért? Mit jelent az erkölcs, amihez képest a cselekedet erkölcstelen és miért?
Némi különbséget én is érzek a fentiek dacára.
Vegyünk például egy keresztény orvost, akinek az egyik betege egy feslett, erkölcstelen ember. Az erkölcsei miatt megvetheti, utálhatja, sőt el is ítélheti, hiszen ez a saját erkölcskódexéből fakad, más körülmények között teljesen jogos lenne, ha messze elkerülné, de mint orvosnak kötelessége ugyanolyan gondosan ápolni, gyógyítani, mint a legerkölcsösebb betegeit, mert az orvosi etika nem engedi meg a különbségtételt a páciensek között.
„Az ETIKA általános jelentése:
Észszerű, a józan ész alapján meghozott optimális (Az adott lehetőségek közül a legjobbnak ítélt megoldás) és helyes döntés.”
„Az etika tehát nem szabályokat ad, mint az erkölcs, hanem morális érték meghatározóként használható.”
„Az ERKÖLCCSEL kapcsolatos felfogások a történelem folyamán gyakran változtak és ma is különböző erkölcsi nézetek élnek egyidőben. A közösségi szinten elfogadott úgynevezett közerkölcs szabályai társadalmi csoportonként, országonként, kultúránként, régiónként változnak.”
Ezt írod Te:
„etika (a gör. éthosz, 'szokás' szóból): erkölcsbölcselet, a filozófiának egyik ága, mely az értelem fényénél keresi az erkölcsi elvek és törvények alapjait.”
Én meg azt mondom, hogy igen, azon törvények és elvek alapjait keresi, esetleg vitatja az ETIKA, amelyet az ERKÖLCS szabályai alapján hoztak meg. Tehát az etika olyan, mintha őt tekintenénk a „Köztársasági elnöknek”, aki megvétózhatja, vitathatja a kormány által hozott törvények jogszerűségét, alkalmazásának módját.
Másrészről pedig szerintem a bogár és a rovar esete. Minden cselekedet, ami erkölcstelen, egyben etikátlan is. Ami etikátlan, az viszont nem törvényszerűen erkölcstelen.
Az etika és az erkölcs valóban nem ugyanazt jelenti. Az erkölcs helyesnek ítélt viselkedési szabályok összessége. Az etika meg leginkább azzal foglalkozik, hogy az különböző viselkedéseket milyen szempont, értékrend alapján kell helyesnek vagy nem helyesnek megítélni.
Így aztán ha valami egy adott etikai szempontot sért, az egyben valamilyen ebből az etikai szempontból következő erkölcsi szabályt is sért. Ha valamilyen erkölcsi szabályt sért, akkor egyben az etikai alapvetést is sérti. Ezért vált szinonimává az etikus és az erkölcsös, az etikátlan és az erkölcstelen, az etikai kérdés és az erkölcsi kérdés. Lehet, hogy a szóhasználat nem teljesen precíz, de az általános szóhasználatban ezek szinonimák.
Lásd még: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!