Mai szemmel nézve hogyan lett volna elkerülhető a római birodalom bukása?
Alapvetően sehogy, a germán népek így is, úgy is jöttek volna, de le lehet futtatni egy gondolatkísérletet, még ha nagyobb sci-fi is, mint az időutazás.
- A római elit kitalál egy olyan államrendet, ami biztosítja a hatalom zökkenőmentes öröklését, és a minimumra csökkenti a polgárháborúk lehetőségét. Megoldják azt, hogy a légiók ne kiálthassanak ki senkit önkényesen császárrá
- A Birodalom bevételeit nem látványos templom, és amfiteátrum-építkezésekbe ölik, hanem végrehajtanak helyette egy korai ipari forradalmat
- Ezzel együtt természetesen kitalálnak egy hatékonyabb gazdasági szisztémát, mint a rabszolgatartás
- Ezek együtt talán létre tudtak volna egy olyanfajta stabilitást és prosperitást, ami egyrészt anélkül fedezte volna a védelmi költségeket, hogy magas adókkal kiszipolyozták volna a lakosságot; másrészt mind a rómaiakat, mind a római kultúrát átvevő barbárokat érdekeltté tette volna a Birodalom fenntartásában.
Ha megnézed az uralkodók a legtöbb idejüket azzal vesztegették hogy erővel visszahódítsák a lázadó provinciákat (Gallia stb.), odahaza eközben a politikai vetélytársak nyugodtan szervezkedhettek ellene.
Olyan rendszer kellett volna amely ösztönzi a tartományokat hogy elszakadás helyett önként maradjanak. Olyan rendszer amely nem igényli a császár személyes közbenjárását minden nézeteltérésnél, így az szabadon foglalkozhat azokkal a problémákkal amiket a 4-es felvetett.
Számos ok járult hozzá a Római Birodalom bukásához, de ha jobban belegondolunk, bizonyára el lehetett volna kerülni a bukását, ha egy kis szerencséjük lett volna, hiszen a keleti fele még majdnem egy évezredig állta a sarat és nyilván azokat az intézkedéseket kellett volna a nyugati felében is időben és hatékonyan meghozni, amit a keleti felében, bár ugye nem egyforma kihívásokkal néztek szembe, de a folyamatok nagyjából hasonlóak voltak.
Igazából már a hunok elleni harc annyira meggyengítette a nyugati felét, hogy már akkor megbukott a birodalom, csak még nem tudták akkor.
A gazdasági csőd a túlnépesedés miatt alakult ki, amelyet csak úgy lehetett egy darabig elkerülni, hogy mindenhol nagybirtokok jöttek létre, ez egy darabig működött, de ezzel a kisgazdaságok már nem tudtak versenyezni, így zömmel meg is szűntek, de a népszaporulattal a nagy gazdaságok sem tudtak lépést tartani, mivel a rabszolgamunka hatékonyságának megvannak a korlátai - és a gazdaság helyzete minden további lehetőséget megszab.
Ha nem ebben a válságos időpontban zajlanak a történelmi események, akkor megerősödhetett volna a birodalom, esetleg a gótok megkísérelhették volna tovább működtetni, de nem volt hozzá kedvük.
Egyszerűen pechjük volt.
A természet törvényei az emberi társadalomra is érvényesek és mindig az az erősebb tök mindegy ki milyen felsőbbrendűnek hiszi magát.
Nem csak Róma bukott, nemrég a kommunizmus is ami le akarta győzni a természetet és épp kopogtat a következő nagy pofon.
A 70-es évek elején volt egy nagyon bátor történelem tanárom. Ő azt tanitotta nekünk, hogy egyszer, előbb vagy utóbb, de minden birodalom szétesik. És sorolni kezdte: gondoljatok a római birodalomra, az oszmán birodalomra, a gyarmatositásokkal birodalommá vált Brit Birodalomra, és ez vár a jelenlegi birodalmakra is (akkor még bőven a Syovjetunió alatti uralom alatt voltunk).
Mostanában - a Brexit miatt is - gondolkodom a fennálló "birodalmak"-on. És az EU mellett ugye ott van az USA is, mint "birodalom".
N9
Ez csak a technikai és kulturális fejlettség, vagy fejletlenség miatt van így. Az emberiség történelmében a szervezettség a kisebbtől a nagyobb felé tart, kezdetben volt a család, aztán a horda, vagy törzs, majd a falu, utána létrejöttek a városok, az országok, a birodalmak, most tartunk ott, hogy a közös földrészek jönnek létre,végül óhatatlan, hogy kialakuljon a közös emberiségnek a szervezett, egységes vezetése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!