Vajon meddig fog csökkeni Magyarország népessége?
Évek óta csak csökken a népeeség,még ha mondjuk csak 0,20%-kal is,de csökken.
Itt is van egy nagyon jó statisztika: [link]
illetve az ENSZ jelentései szerint is 2050-re kb. 5 millióan élhetünk az országba,ha nem törénik semmi változás. Tényleg így lehet?
Az ENSZ 2100-ra jelezte az 5 milliót.
Nem hiszem, hogy meg fog fordulni a tendencia, egyszerűen nem olyan világot élünk. Az eddigi tapasztalat szerint a fejlett jóléti országok családbarát intézkedésekkel is inkább csak mérsékelni tudják a csökkenést, feltornászni a termékenységi rátát 1,8-1,9 környékére. (családbarát intézkedések alatt nem a CSOK-ra gondolok, hanem pl. munka melletti, tanulás melletti gyereknevelés megkönnyítése)
Azaz 5 millió 2100-as becslés akar szerintem lenni, bár még annak is valószínűtlen, de biztos nem 2050-es. Gyorsan fogyunk, de annyira azért nem.
Egyébként 20-30 évnél előrébb nem lehet reálisan becsülni. Bármilyen változás történhet annál nagyobb távlaton. Nem csak a helyi belpolitikában és gyerekvállalási kedvben, de a globális politikában is. Persze most sokkal könnyebb elképzelni, hogy a belpolitikai és gazdasági helyzet elüldözzön itthonról még 1-2 millió embert, mintsem azt, hogy komoly bevándorlás és hazatérés legyen, de 50 éves időtávon bármi elképzelhető, és annak az ellenkezője is.
Mivel ez egy nagyon soktényezős dolog, ezért lehetetlen megmondani, 2100-ra mekkora lesz a népesség. Becsléseket lehet adni, de kissé bonyolultabbak a folyamatok annál, minthogy fogom az eddigi statisztikai adatokat, és azok alapján tovább rajzolom a görbét... A társadalomtudomány nem annyira egzakt, mint a fizika, nem tudsz konkrét jóslatot adni. Ennyi idő alatt nagyon sok változás történhet a világban, és olyan dolgok is jöhetnek, amiket ma még megjósolni se tudsz. A népességfogyásnak nagyon sok szempontból inkább kulturális okai vannak, és nem anyagiak. Ez, hogy az anyagi problémák okozzák a népesség fogyását, elég közkeletű tévedés, de igen könnyű megcáfolni. Nézd meg, hogy melyik országokban mekkora a népességfogyás vagy gyarapodás üteme, majd nézd meg, hogy melyik országokban mekkora az egy főre eső GDP, és végezz el egy korrelációszámítást. Elárulom, hogy a két adat között nem fogsz korrelációt találni. Ennek sokkal inkább kulturális okai vannak. A nők számára ma a karrierépítés az elsődleges, a klasszikus családmodell egyre inkább felbomlóban van. A gyerekvállalás ideje kitolódik. Ez a fejlett országokra jellemző. A kérdés az, hogy történik-e olyan kulturális átalakulás az elkövetkezendő évtizedekben, ami ezt az egész folyamatot sikeresen visszafordítja. Na, ez az, amit megjósolni szó szerint lehetetlen. A társadalmakban végbemenő kulturális átalakulások ugyanis nem egy logikusan leírható séma szerint mennek végbe. Megjelennek újfajta ideológiak, amik teret hódítanak maguknak, felbukkanhatnak olyan karizmatikus véleményvezérek, akik segítik elterjeszteni az újfajta ideológiákat. Változik az emberek értékrendje, értékpreferenciája (más dolgokat tartanak fontosnak). Ezek annyira sok tényezős folyamatok, és annyira sok múlik az emberek szabad akaratán, hogy előre megjósolni őket lehetetlen. Az ilyen kimutatások inkább csak arra jók, hogy azt mondják meg, hogyha minden úgy folytatódik, mint eddig, és a jelenlegi trendek maradnak érvényben, akkor erre lehet számítani. De amint bekövetkezik valami változás, már más fog történni. Természettudományos nyelvezeten azt mondanám, hogy ha megváltoztatok egy bemenő paramétert, az eredmény is más lesz. A társadalomtudományokban pont ezért nehéz ilyen jóslatokat tenni.
Ez a fajta bizonytalanság mindig is jellemezte a társadalomtudományokat, vagy pontosabban nehezítette azt, hogy a társadalomtudományok minél pontosabban tárják fel a társadalmak működését. Ha össze akarom hasonlítani a természettudományokkal, akkor talán azt a példát tudnám hozni, hogy egy mozgó test viselkedése pontosan modellezhető, leírható. Például egy kilőtt ágyúgolyó. Megadható a röppálya, a sebesség, megfelelő paraméterek birtokában meg tudod adni a becsapódás helyét (nyilván rengeteg tényező függvénye), és akkor pontosan megmondod, hova fog becsapódni. Emberek esetén ez egészen más. Hiába van egy sétáló embered, lehetetlen megjósolni, hogy hová is fog érkezni, mivel útközben lehet gondol egyet, és befordul balra. Ez történik akkor, ha a vizsgálat alanya történetesen szabad akarattal rendelkezik. Lehetetlen pontosan megjósolni, mi lesz a végeredmény. Szóval az ilyen kimutatásokat sosem szabad készpénznek venni.
"Ez, hogy az anyagi problémák okozzák a népesség fogyását, elég közkeletű tévedés, de igen könnyű megcáfolni. Nézd meg, hogy melyik országokban mekkora a népességfogyás vagy gyarapodás üteme, majd nézd meg, hogy melyik országokban mekkora az egy főre eső GDP, és végezz el egy korrelációszámítást."
Ez nem echte tévedés, az iparosodott országokra nagy vonalakban igaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!