Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit lehetne tenni Magyarország...

Mit lehetne tenni Magyarország történelmi kincseinek a feltárásáért?

Figyelt kérdés

Nem látom, hogy az állam vagy akár a történész szakma összetörné magát, hogy megtalálják a rég elveszett romokat. Miért nincs presztízse Magyarországon az ilyennek?

Pedig van egy rakat geofizikai eszköz erre, de inkább porosodjanak valahol egy raktárban ahelyett, hogy használják őket.


2020. aug. 1. 22:02
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Nem ismerem a felhozott példákban szereplő kutatások mindegyikét, de azt tudom, hogy a budai vár területén jelenleg folyik a Hauszmann terv, ami több régi épület visszaépítését szolgálja. A feltárások gondolom ezeknek köszönhetők, nem pedig a régészek odaadó munkájának. Abban teljesen igazad van, hogy az egyháznak a keze is benne van a dologban. Van egy olyan érzésem, hogy bármelyik templom alatt is akarnak kutakodni, ahhoz az egyház jóváhagyása szükséges. Vannak azonban a már nem létező templomok, amikhez nem kell az egyház hozzájárulása és többnek a helyét pontosan lehet tudni. Ezekben milyen kincsek lehetnek? Hány olyan ország van Európában, ahol 500 év királyság után csak egyetlen király van, akinek a hollétéről tudunk valamit?
2020. aug. 2. 15:46
 12/14 anonim ***** válasza:

Egész évben mennek az ásatások az ország egész területén. Olyan brutálisan sok mindent tárnak fel a régészek, hogy alig van ember és idő, hogy győzzék is feldolgozni a kiásott dolgokat. Minden jelentősebb földmunka során van régészeti szakfelügyelet, ismert lelőhely területén pedig csak ásatást követően lehet bármilyen munkát elvégezni. Éppen ezért a szigorúan tudományos célú kutatásokra nincs sok idő, ember és pénz.


Azt szokták mondani, hogy a lelőhelynek és a leleteknek a legjobb dolga a földben van, amíg senki se kezdi el piszkálni. Akkor van csak értelme feltárni őket, ha veszélybe kerülnek vagy pedig, ha van kapacitás a tudományos elemzésekre.

2020. aug. 2. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:

"Azt szokták mondani, hogy a lelőhelynek és a leleteknek a legjobb dolga a földben van"


Ez a mondat jól mutatja, hogyan gondolkodik a reakciós régész szakma a világról.

2020. aug. 2. 17:55
 14/14 anonim ***** válasza:

Neked meg az egész kérdésed jól mutatja, hogy olyan szakmai kérdésekben akarsz okoskodni, amihez egyszerűen nem értesz. Még azt se sikerült eltalálnod elsőre, hogy milyen szakemberek foglalkoznak a témával...

A régészet egy roncsolással és pusztítással járó munka, amit soha nem lehet megismételni többet. A tudományos igényesség érdekében a lehető legtovább kell kitolni a munkákat, hogy lehető legmodernebb módszerekkel és eszközökkel történjen a munka. Ki lehet kapni rövid idő alatt sok mindent a földből, de senki se járna jól vele, ha nem tudjuk feldolgozni. A régészet nem kincskeresés, önmagában egy leletnek ritkán van tudományos értéke kontextus nélkül.

Arról pedig szemmel láthatólag fogalmad sincs, hogy milyen nagy kapacitással dolgoznak már most is az ezzel foglalkozó múzeumok, kutatóhelyek és cégek. Rengeteg ásatás folyik az országban most is, konkrétan olyan sok, hogy sok régésznek nincs is ideje a kedvenc témáit kutatni csupán tudományos kíváncsiságból, hiába szeretnék. A veszélyben lévő lelőhelyek megmentése az első mindig.

2020. aug. 2. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!