Mit lehetne tenni Magyarország történelmi kincseinek a feltárásáért?
Nem látom, hogy az állam vagy akár a történész szakma összetörné magát, hogy megtalálják a rég elveszett romokat. Miért nincs presztízse Magyarországon az ilyennek?
Pedig van egy rakat geofizikai eszköz erre, de inkább porosodjanak valahol egy raktárban ahelyett, hogy használják őket.
Alapvetően tájékozatlan vagy.
Döbbenetes.
Mellesleg a történészeknek nem is az a feladatuk, hogy romokat találjanak meg. Az a régész. A történész legfeljebb levéltárakban, feljegyzések közt stb. kutat, és ott találhat olyat, hogy itt és itt mondjuk egy kolostor lehetett a XII. században. Vagy ha a régész talál valamit, akkor a történész utánna néz, hogy van-e róla valami feljegyzés, mint pl. a tavalyelőtt megtalàlt fehêrvári limoges-i kegytárgy esetében.
Amúgy zajlanak mostanában is feltárások, főleg út-és gyárépítések helyszínén, de azokon kívül is.
Egyébként nem tudom, Te hogy gondolod ezt, esetleg Hegyeshalomtól Csapig, a Zempléntől a Dráváig minden négyzetmétert kutassanak át geofizikai stb. eszközökkel?
Persze ez jó lenne, de irdatlan mennyiségű pénzbe, időbe, munkába kerülne.
De én mit találhatnék egy erdőben? Ha 5 cm-t felszedek a talajból, már rám küldik a rendőrséget.
És nem kell az ország minden egyes négyzetméterét átkutatni, van egy tucat lerombolt/lebontott templom Magyarországon, aminek egészen pontosan ismert a helye. Vagy a már meglévő nagy templomok mellett is lehetne találni sok érdekes dolgot, mint például az általad említett kegytárgyat. De ott is csak akkor hajlandók ásatást végezni, ha kell a felújítás miatt.
Nem mondom, hogy gyakori, de ott van pl az az arany lábvért, amit egy Szeged melletti erdőben találtak gombászás közben.
A fehérvári kegytárgyat pedig nem a templom mellett, hanem annak padlója alatt -mélyen- találták. Ilyen ásatást viszont csak felújítással egybekötve lehet csinálni.
"Nem mondom, hogy gyakori, de ott van pl az az arany lábvért, amit egy Szeged melletti erdőben találtak gombászás közben."
Ez megint az bizonyítja, hogy csak véletlenül kerülnek elő a tárgyak, nem pedig célzott kereséssel.
Templom- és várromok mellett folynak ásatások, pl a zalavári monostor, vagy a regéci, vagy éppen a budai vár területén.
A mai templomok zöme a XVIII- XIX- ik században épűlt, és - ha csak nem egy régebbi templom mellett épültek- nem nagyon szolgálhatak jelentős leletekkel. Mellesleg ilyenkor az egyház is odatehetnê magát,-akár anyagilag is- de pl konkrétan tudom, hogy a fehérvári romkert is feltárható lenne tovább, de ott van a püspöki palota kertje, amit nem engednek felásni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!