Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit lehetne tenni Magyarország...

Mit lehetne tenni Magyarország történelmi kincseinek a feltárásáért?

Figyelt kérdés

Nem látom, hogy az állam vagy akár a történész szakma összetörné magát, hogy megtalálják a rég elveszett romokat. Miért nincs presztízse Magyarországon az ilyennek?

Pedig van egy rakat geofizikai eszköz erre, de inkább porosodjanak valahol egy raktárban ahelyett, hogy használják őket.


2020. aug. 1. 22:02
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
54%

Alapvetően tájékozatlan vagy.

Döbbenetes.

2020. aug. 1. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Az embereknek nem érdekük, hogy találjanak valamit a birtokukon. Ha egy építkezésen találnak valamit, akkor a régészeké a terep. Amíg ők dolgoznak, addig az építkezés áll. Sok nehézséggel jár, és esetleg kap a tulajdonos egy kis jutalmat, de lehet, hogy csak annyit, hogy köszönjük szépen.
2020. aug. 2. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Teljesen értem az ingatlanbefektetők szempontjából, hogy miért nem akarnak az építkezésen semmit találni. De hogy van az, hogy régészet Magyarországon csak akkor létezik, amikor építési területeken találnak valamit vagy amikor a szántóföldön az ekevas megakad valamiben? Jó, nem mindig, például Szigetváron valóban önálló kutatómunkával találtak valamit, de nagyon kevés az ilyen eset.
2020. aug. 2. 00:21
 4/14 anonim ***** válasza:
9%
Mert túl sok minden derülne ki ami nem illene bele a tanultakba .
2020. aug. 2. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A nagy Levin ***** válasza:

Mellesleg a történészeknek nem is az a feladatuk, hogy romokat találjanak meg. Az a régész. A történész legfeljebb levéltárakban, feljegyzések közt stb. kutat, és ott találhat olyat, hogy itt és itt mondjuk egy kolostor lehetett a XII. században. Vagy ha a régész talál valamit, akkor a történész utánna néz, hogy van-e róla valami feljegyzés, mint pl. a tavalyelőtt megtalàlt fehêrvári limoges-i kegytárgy esetében.

Amúgy zajlanak mostanában is feltárások, főleg út-és gyárépítések helyszínén, de azokon kívül is.

Egyébként nem tudom, Te hogy gondolod ezt, esetleg Hegyeshalomtól Csapig, a Zempléntől a Dráváig minden négyzetmétert kutassanak át geofizikai stb. eszközökkel?

Persze ez jó lenne, de irdatlan mennyiségű pénzbe, időbe, munkába kerülne.

2020. aug. 2. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A nagy Levin ***** válasza:
De, hogy a kérdésedre is válaszoljak, amit Te tehetsz az az, hogy ha találsz valamit egy erdőben, szántóföldön, vagy akár otthon (és most nem pár rozsdás töltényhüvelyre vagy ilyesmire gondolok), akkor szólsz a helyileg illetékes múzeumnak (mellesleg ez állampolgári kötelességed is). A másik,amit tehetsz, hogy gyűjtesz sok pénzt és finanszírozol régészeti feltárásokat.
2020. aug. 2. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

De én mit találhatnék egy erdőben? Ha 5 cm-t felszedek a talajból, már rám küldik a rendőrséget.


És nem kell az ország minden egyes négyzetméterét átkutatni, van egy tucat lerombolt/lebontott templom Magyarországon, aminek egészen pontosan ismert a helye. Vagy a már meglévő nagy templomok mellett is lehetne találni sok érdekes dolgot, mint például az általad említett kegytárgyat. De ott is csak akkor hajlandók ásatást végezni, ha kell a felújítás miatt.

2020. aug. 2. 12:13
 8/14 A nagy Levin ***** válasza:

Nem mondom, hogy gyakori, de ott van pl az az arany lábvért, amit egy Szeged melletti erdőben találtak gombászás közben.

A fehérvári kegytárgyat pedig nem a templom mellett, hanem annak padlója alatt -mélyen- találták. Ilyen ásatást viszont csak felújítással egybekötve lehet csinálni.

2020. aug. 2. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

"Nem mondom, hogy gyakori, de ott van pl az az arany lábvért, amit egy Szeged melletti erdőben találtak gombászás közben."


Ez megint az bizonyítja, hogy csak véletlenül kerülnek elő a tárgyak, nem pedig célzott kereséssel.

2020. aug. 2. 14:51
 10/14 A nagy Levin ***** válasza:

Templom- és várromok mellett folynak ásatások, pl a zalavári monostor, vagy a regéci, vagy éppen a budai vár területén.

A mai templomok zöme a XVIII- XIX- ik században épűlt, és - ha csak nem egy régebbi templom mellett épültek- nem nagyon szolgálhatak jelentős leletekkel. Mellesleg ilyenkor az egyház is odatehetnê magát,-akár anyagilag is- de pl konkrétan tudom, hogy a fehérvári romkert is feltárható lenne tovább, de ott van a püspöki palota kertje, amit nem engednek felásni.

2020. aug. 2. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!