Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Sok vagy kevés az a szabadidő...

Sok vagy kevés az a szabadidő amit a kapitalista rendszer felajánl (20 nap)?

Figyelt kérdés
2020. máj. 17. 16:42
1 2 3 4
 31/39 anonim ***** válasza:

Mondanám, hogy jehe, ez itt a nagy igazság (amit 30-asként Wadmalac ír), de sajnos, annyiban nem, hogy a kapitalizmusban is megvan az urambátyámrendszer az unokaöccsök, szeretők akármilyen ostoba véglények is, szabadon rongálhatnak.

És a másik, hogy egy tohonya nagyvállalatnál, mint aminél én dolgoztam 20 évet, külföldi vezetéssel, ott az átlag három év vezetői megbízás alatt szintén végtelen sok ostobaságot lehet elkövetni, mert ezek nem rázzák meg anyagilag a mamutot, és legtöbb esetben a következmények sem jelentkeznek előbb, csak akkor, miután dicsősége fényében már más országba ment rendet csinálni.

De azért ezek nem érintik a Wadmalac által megfogalmazott lényeget. Az NDK és az NSZK jó példa volt erre, hová is fejlődött az NSZK autóipara a háború óta? És a Wartburgban meg 25 év után az ablaktörlő fokozatkapcsoló-ablakmosó egységet megújították olyanná, amelyik spricc után kis idő elteltével lapátolt még egyet. :D

2020. máj. 21. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/39 Wadmalac ***** válasza:
100%

"annyiban nem, hogy a kapitalizmusban is megvan az urambátyámrendszer"

Peeersze hogy megvaaan. Hát ugyanolyan gyarló emberek élnek benne. :)

Sehol sem állítottam ,hogy a kapitalizmussal minden rossz megszűnt.

Csak ez működik és javítja saját magát. Rossz, de nincs jobb és azért folyamatosan javul. És ami hibája van, az inkább az emberiség jellemhibái miatt van.

Teljesen önzetlen működtetőkel a kapitalizmus is maga lenne a paradicsom.

Csak teljesen önzetlen embernek nem kell jobb, mint a mostani, ugyebár, hiszen belátja, hogy ami neki rossz, az a társadalom érdekében elviselhető.



Ergo: aki sír, hogy ez most milyen rossz, az pont annyira a saját érdekét nézi, mint amennyire önérdekű emberekre építkező rendszerként nincs jobb jelenleg a kapitalizmusnál.

2020. máj. 21. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/39 A kérdező kommentje:

32


Szerinted nem fordul elő olyan, hogy a kapitalista rendszer, a folyamatos versengés és nyereségért való küzdelem esetleg rontana az emberek jellemén? És nagy általánossággal kijelenthető, hogy a kapitalizmus javítja az emberek jellemét?


Ez esetben nem értünk egyet :)

2020. máj. 21. 14:16
 34/39 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Szerinted nem fordul elő olyan, hogy a kapitalista rendszer, a folyamatos versengés és nyereségért való küzdelem esetleg rontana az emberek jellemén?"

De. De csak mert alapból jellemhibásak. Mert aki nem az, az nem verseng, nem könyököl.


"És nagy általánossággal kijelenthető, hogy a kapitalizmus javítja az emberek jellemét?"

Nem.

Mint ahogy a kommunizmus, szocializmus is rontotta.

Mert az emberekből megalkuvó vagy éppen sunyi, hátba támadó, munka értékét semmibe vevő, lopással fizetést kiegészítő "ügyeskedőket" termelt ki.


Nem a gazdasági rendszeren múlik.

Amin múlik, az az, hogy a történelem folyamán egyre laposodott, mára gyakorlatilag kihalt a morális nevelés, példakép-állítás, jellemi irányt adó oktatás.

Nem a kapitalizmus miatt. Simán csak korról korra, generációról generációra romlik a helyzet.


Ma csak "életre nevelés" van.

Emberré nevelés nincs.


Ne fogjuk a kapitalizmusra.

A tendencia nincs vele szinkronban.


Valahol a II. VH magasságában kezdett igazán randulni a dolog és ez láncreakció.

2020. máj. 21. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/39 A kérdező kommentje:

34


"Ne fogjuk a kapitalizmusra."


A kapitalizmus, demokratikus és a liberális elvek nagyjából egyszerre érték el az embereket. A tradícióktól, hagyományoktól, régi elvektől (akár morális) való elszakadás indította be a morális romlását az embereknek, így részben szerintem a jelenlegi rendszer is felelős ezért. Az tény, hogy jelenleg még működik, de jó kérdés ez a morális hanyatlás (amikor már tényleg csak a tövénytől való félelem fogja vissza az embert) meddig mehet el súlyos következmények nélkül. A jövő erre is választ fog adni. Egyelőre nem túl jók a jelek. Mindenki hadban áll mindenkivel, mindenki győzni akar minden téren, vitában, anyagiakban, népszerűségben stb. A folyamatos és minden területre kiható verseny, nem elképzelhetetlen, sok konfliktus forrása. Minél jobban elfelejtjük előző nemzedékek több évezredes tapasztalatokra épülő tanításait annál nagyobb veszélynek tesszük majd ki magunkat, mert a győzelem érdekében (nyerni kell mindeképp) egyre több mindent bevállalunk majd.

2020. máj. 21. 14:37
 36/39 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A tradícióktól, hagyományoktól, régi elvektől (akár morális) való elszakadás indította be a morális romlását az embereknek"


A magyar iskolákban a szocializmus hozta el az illemtan oktatásának megszűnését.

Ahol kapitalizmus volt, ott az.

Szóval em, nem rendszerfüggő.

Társadalom- és korfüggő.

És az ok nem a kapitalizmus, a szocializmus.

Hanem a demokrácia, a liberalizmus.

Ami szabadságot, döntési jogot adományozott az emberi hülyeségnek is.

Ez a hátulütője a szabadságnak. Hogy a hülyének is szabad, nincs szelekció, fék, filter, cenzúra, nevezd, aminek akarod.



"Mindenki hadban áll mindenkivel, mindenki győzni akar minden téren, vitában, anyagiakban, népszerűségben stb."

Ezt a hatást egyetlen dolog tudja csak mérsékelni, tompítani: az általános jólét. Attól az emberek lustábbak lesznek könyökölni a többért, jobbért. Szóval az sem morálisan épít.


"Minél jobban elfelejtjük előző nemzedékek több évezredes tapasztalatokra épülő tanításait"

És elfelejtettük. Mert nem kötelező megtanulni, betartani többé.


Mondhatnám, hogy ez egy ilyen átmeneti korszak, de fenéket, a harmincas évek újságjai pont ugyanerről sírtak.

Csökkenő emberközi kapcsolatok, versengés, udvariatlan fiatalok, polgárpukkasztás, divatforradalom stb.


De azért nem kell ám annyira túllihegni a régi nagy morális normákat sem.


Az igazi, politikai, emberközi harc nélküli, valódi békés egyenrangú demokrácia, a nemes lélek fontosságának tanítása a görög demokráciában volt körülbelül a csúcson.

Az maga volt a jóléti, tiszta, demokratikus optimum, ahová egy kapitalizmus is fejlődhet.

De várjunk csak, mi is tartotta fenn ezt a majdnem-szocialista-demokrata ideális jóléti államot?

Jaaa, a rabszolgamunka, a hódítás, gyarmatosítás. :D


Na ennyit a morális csimborasszóról. :D


De amúgy pont ezt hozhatja el a robotizálás.

2020. máj. 21. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/39 A kérdező kommentje:

36


Egyébként azt nem értem, hogy miért kellene várni a megfelelő pillanatra, amikor lelkileg, morálisan bármikor fejlődésnek indulhatnánk.


A régi morális normákról csak annyit, hogy ha állami vezetések szintjén vizsgáljuk a dolgot, akkor valóban több gazság volt elkövetve mint napjainkban (bár a vérontás, leigázást átvették a gátlástalan, de ugyanolyan kíméletlen gazdasági, információs, befolyási háborúk). Jelenleg nem a morális túlfejlettség tartja fenn a viszonylagos a világbékét, hanem, igen, az atomfegyverek: senki nem nyerne azzal, hogy erőltetne bizonyos dolgokat. Egyelőre az a néhány nagyhatalom dönti el, melyik országnak hol a helye, mekkora a befolyása és a nagy játszmákat egymás között lejátsszák, amelyek egyelőre vérontásmentesek, de nem tudható meddig lesznek azok.


Viszont ha az átlag polgárok szintjét tekintjük akkor azok egyértelműen butulnak, erkölcsi, lelkiismereti, érzelmi szinten hanyatlanak, kevésbé műveltek, kevésbé mélyek mint előző generációk. Előző generációk ugyanis sokat olvastak. Nem azt ami a mai generációk, amelyek bár az internet által hozzáférhetnének töméntelen mennyiségű művelő anyaghoz, de mégis csak az érzékeikre jobban ható anyagokat fogyasztják. Előző generációk valóban művelő, szellemet, lelket, morális értékeket fejlesztő könyveket és más alkotásokat olvastak, míg a jelenlegiek csak az ösztöneikre hatókat. Persze tisztelet a kivétel. A szociális média és nagyban elősegíti az emberi lélek minőségének romlását, napjainkban domináló materialista értékek dettó. Erre csak rátesz egy lapáttal a folyamatos verseny, túlhajtszoltság, és az ember máris elképesztően magának valóvá válik. Semmi altruizmus. Semmi közösségi szellem. Az indivídum az egyetlen ami számít.

2020. máj. 22. 14:23
 38/39 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Egyébként azt nem értem, hogy miért kellene várni a megfelelő pillanatra, amikor lelkileg, morálisan bármikor fejlődésnek indulhatnánk."

Aztán mitől?


Az általad elvárt, az idealizált rendszeredhez elvárható önzetlenség és moralitás létezik ma is.

A hangyabolyokban, méhkaptárokban.

Genetikailag bevésve, akadályozó önálló tudat nélkül.


"ha az átlag polgárok szintjét tekintjük akkor azok egyértelműen butulnak, erkölcsi, lelkiismereti, érzelmi szinten hanyatlanak, kevésbé műveltek, kevésbé mélyek mint előző generációk."


Mert joguk van hozzá. Pont ezt írtam le előzőleg.


Azokba az előző generációkba, ha nem is szó szoros értelmében, de bele volt verve az erkölcsi norma, ma még csak nem is tanítják.

Konkrétan a tanárnak semmiféle regulázó joga nincs.


Mondom, mindez nem a kapitalizmus miatt van.

Hanem a demokrácia miatt, a liberalizmus miatt. Ami bizonyos szempontból, sok szempontból jó, de ez a hátulütője.

Az embereknek joguk van hülyének lenni, erkölcsi normák, illendőség, morális szabályok nélkül élni.

És élnek a jogukkal.


Nem vagyunk eléggé értelmes lények ahhoz, hogy önmagunkat megregulázzuk.

És mire azok lehetnénk, nem leszünk azok emiatt.

2020. máj. 22. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/39 anonim ***** válasza:
54%
Ez személyfüggő, mert aki szereti a munkáját és nem olyan fáradalmas neki vagy nem fárad el úgy benne, az lehet hogy évekig ki sem vesz egy nap szabadságot sem. De a lusta dolgozónak meg a havi 20 nap is kevés lenne. Szóval ezt így megmondani lehetetlen, de amúgy az évek során lassan de növekszik a napok száma amit ki lehet venni szabadságnak majd.
2020. jún. 11. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!