Miért gondolták az emberek, hogy új fegyverekkel az első világháború hamar véget ér?
Szerintem ez abszurd,hogy lehet ilyet gondolni? Ezt írja a negyedikes törikönyvem:
Európában már nemzedékek óta nem pusztított jelentős háború. A vezérkarok és az utca embere mindkét oldalon gyors győzelmet vártak. Az utcákon lelkesen ünnepelték a háborút. Ám mindenki rosszul számított, s az emberek hangulata lassan megváltozott, amikor befutottak az első sebesültekkel zsúfolt vonatok, majd rövidesen érzékelhetővé váltak az ellátási nehézségek.
A katonáknak is csalódniuk kellett. Úgy gondolták, az új fegyverekkel a háború hamar véget ér, de éppen az ellenkezője történt. A megnövelt tűzerő a védelem esélyeit növelte, így gyors támadások helyett a hadseregek lövészárkokba ásták be magukat, állóháború alakult ki.
Az I. világháború kitörésekor tényleg azt hitték az emberek, hogy ez lesz az utolsó és hogy rövid lesz. A "Great War" (Nagy háború) vagy "The war to end all wars" (a minden háborút befejező háború) szavakkal jellemezték általában, és a frontra úgy mentek ki az első katonák, hogy a gyors győzelem után egyszer és mindenkorra vége lesz az ilyenfajta konfliktusoknak, hiszen a győztes annyira megerősödik, hogy ellenfeleit utána könnyen kordában tarthatja.
Azért gondolták mindezt, mert a technika jelentős fejlődésen ment keresztül:
Megjelentek az autók. A távot amit eddig lovakkal kellett napok alatt megtenni, az autóval/teherautóval órák alatt elérhetővé vált. A vasút is ekkorra kezdett el tisztességesen kiépülni, és a hajók is jóval gyorsabbak lettek. Így mind csapatokat, mind utánpótlást az eddiginél sokkal gyorsabban lehetett szállítani. Ebből azt gyanítaná az ember, hogy gyorsabban eldőlnek majd a csaták.
A távközlés is fejlődött: nem kellett futárokat vagy galambokat küldeni, a távíróval néhány pillanat alatt lehetett információt közölni, ez megintcsak gyorsított volna a harcok menetén az akkori elképzelések szerint.
Harmadrészt a fegyverek is rohamosan fejlődtek. Nagyobb tűzgyorsaság, hatótáv, tűzerő.
Negyedrészt pedig, az európai nagyhatalmak szinte várták a háborút. Hatalmas hajóflották és rengeteg felszerelés állt a raktárakban, csak arra várva, hogy bevessék.
Egy magát erősnek képzelő támadó fél ezek után joggal hihette azt, hogy ilyen feltételek mellett az ellenfél egy gyors háborúval legyőzhető:
A motorizált vagy vasúton szállított csapatok és utánpótlás villámgyors előrenyomulást tesz lehetővé, a korszerű fegyverekkel jól ellátott és naprakészen informált csapatok pedig könnyen áttörhetik az ellenfél védelmét.
Aztán mégsem lett hamar és könnyen vége a háborúnak, de ha megnyugtat: azóta is bukott már bele több nagyhatalom abba, hogy gyors győzelmet vízionált, és elhúzódó háború lett belőle.
ez tök egyértelmű... ezen én nem gondolkodnék.
Van 10 ősember, ebből 5-5 csapatba vergődik, és elkezdenek verekedni. Az egyik ősember elbújuk egy bokorba, és talál egy mamutcsontot. Erre ő kiugrik a bokorból és menni harc. Szerinted ki melyik csapat nyer?
Ha a mamut csontjával fejbever (vagy akárhol eltalál) egy ember, az tuti kifekszik. És akkor 5-4 az állás. És ugye az 5 még tovább ütheti őket.
Az, hogy az elején 1.el kevesebben voltak az nem számít, mert minimális károkat szenvedett el az a csapat, amelyik a végén győzött.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!