A kommunizmusnak köszönhető hogy minden ember egyenlő jogilag?
Ha te nem fogod fel, hogy mitől lett volna valaki kommunista, az elég baj.
Csak akkor ne hirdesd!
"Az tudod, mit jelent? Hogy nem volt kombájnja."
Nem csak kombájnja szó szerint semmije! Az állam adna mindent elvileg a lakhatást a használati eszközöket mindent! Ne akard megtudni milyen az ha semmid sincs csak kapod és még hálásnak is kellene érte lenned hogy egy kicsit használhatod a munkádért cserébe.
Kínában pl mai napig nincs magán lakóház vagy magán birtok! Ha valaki építeni szeretne egy 2 milliárdos villát magának akkor az államtól kéri/bérli a telket hozzá és a kész villa is az államé lesz ám kiszámolják hogy a felépítés értéke után hány évig lakhat benne ő és leszármazottai/örökösei. Tehát azt beszámítják bérleti díjnak! Mondjuk kiszámolnak 200 évet. Ha egyszer majd lejár az idő akkor az állam majd mondhatja hogy ennyi meg annyi lesz a bérleti díj vagy fel is út le is út.
"vagy fel is út le is út"
Jó, de az mitől kommunizmus?
Ott bérleti díj sincs.
Véleményem szerint ez egy hosszabb folyamat, hiszen valóban foglalkozik ezzel már a római jog is (de csak a szabad emberek körében), és az őskereszténység (Kr. u. I-IV. sz.) is hasonló dolgot akart megvalósítani (Pál apostol: "Nincs többé zsidó vagy görög, rabszolga vagy szabad, férfi vagy nő, mert mindannyian eggyé lettetek Krisztus Jézusban"). A középkori Európa elméletileg ezekre a keresztény nézetekre építette fel a világát – a gyakorlatban azonban nem. Talán egyes szerzetesrendek, remetetelepek, eretnekmozgalmak próbálták átvenni a gyakorlatba. A XVI. századi reformáció egy kissé ismét az őskereszténység felé lépett, de:
- a) erőszakosan alakította át a társadalmat (Luther, Kálvin)
- b) a lutheri, későbbi a kálvini vonal is átmentett sok társadalmi "kaszt"ot a korábbi időkből
Ahogy fentebb valaki írta, talán a XVIII. századi felvilágosodás hirdette meg nyíltan, de a gyakorlatban csak XIX. század végére terjedt el úgy-ahogy ez a nézet (Magyarországon csak 1945 után). Hiába hirdette Petőfi az eszméit, az úri világ a második világháború végéig fennmaradt.
A szocialista / kommunista irányzatok inkább csak a XIX. században jelent meg, és ennek egyik formáját próbálta (erőszakosan) megvalósítani 1917 után a Szovjet Únió, majd Kína, 1950-es évektől egyéb kommunista országok Afrikában, Ázsiában. (Illetve köztudott, hogy a kommunizmusban is csak névleg volt meg az egyenlőség, valójában itt is voltak "egyenlőbbek".
Néhány könyv:
- Karl Kautsky, A szocializmus előfutárai, 1950
- Dános Árpád-Kovács Gábor: A szociális eszmék fejlődése a modern szocializmusig, 1920-as évek
- Wolfner Pál: A szociálizmus története és tanításai, 1906
- Beer M.: Szocializmus és a Társadalmi Harcok Története, 1922
- Edmund Hamer Broadbent: Zarándok gyülekezet
- [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!