A történelem valóban ismétli önmagát?
Vannak benne ismétlődő mintázatok...
De persze nem minden ismétlődik.
Igen, ismétli.
A Nyugatrómai Birodalom például pontosan azok az okok miatt dőlt meg (főok: a szövetségesek szembefordulása), mint a Szovjetúnió 1991-ben.
Amennyiben az "ismétli" azt jelenti, hogy a különböző eseményekben találunk egy darab azonosat, akkor igen. Ha azonban azt jelenti, hogy csak nagyon fontos, meghatározó jegyek azonosak, akkor az "ismétli önmagát" helyett kifejezőbb a "természettörvényeknek megfelelően viselkedik". Ha viszont úgy kellene elképzelni, hogy minden tulajdonságában azonos, akkor idézem az ókori görög filozófust: kétszer nem lehet ugyanabba a folyóba lépni. A történelem minden eseménye más.
Máshogy is meg lehet közelíteni. A történelem emberi cselekvések összessége. Két különböző időpontban még ugyanazon ember is másképp viselkedik, hát még sok más ember. Azaz nem ismétli.
Van további megközelítés is. Ha egy erdőt kellő távolságból nézünk, minden fa egyforma. Amint közeledünk, feltűnnek a különbségek. Közvetlenül szemlélve pedig minden fa más, még ha azonos fajtájúakban van is sok hasonlóság. Ugyanez helyzet a történelemmel is.
Teljesen ugyanazok az események nem ismétlődnek meg, viszont bizonyos törvényszerűségeket fel lehet fedezni.
Pl. rendszeresen ismétlődő összefüggés, hogy ha egy civilizáció jólétbe kerül, immunissá válik a veszélyekre és a belső meghasonlás is hozzájárul a romlásához. El lehet ezt mondani a klasszikus ókori Athéntól kezdve a Római Birodalmon át a saját civilizációnkig sok mindenre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!