Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek a történelem...

Szerintetek a történelem ismétli önmagát?

Figyelt kérdés

2017. febr. 20. 18:26
 1/4 dq ***** válasza:

Igen és nem.

Gyakran van hogy ugyanazok a folyamatok ugyanahhoz az eredményhez vezetnek. Gyakran meg nem vezetnek.


Érdemes résen lenni, és emlékezni, és sokat tudni. ((Nem mintha számítana, csak...))

2017. febr. 20. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
Nem hinném. Egy az egyben biztosan nem. Az emberek tanulnak a hibáikból, de a pénz elveheti bárkinek a józan eszét. Ha nagyon rá akarjuk húzni, akkor igen, lehetne ezt mondani, de nem hinném, hogy ez erős hatást gyakorolna az életünkre. A történelem egyébként is egy megbízhatatlan tudomány, függ a politikától.
2017. febr. 20. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Tislerics Máté ***** válasza:

Bizonyos szempontból igen!


Ha egy eszme ki akar teljesedni, akkor mindig előjönnek a hibái is, és egy idő után az embereknek elegük lesz belőle. Ha egy ország túl liberális lesz a közvélemény szerint, akkor megnő az igény a konzervatívabb eszmék népszerűsítésére. Ezek a végletek, folyamatosan "próbálják kiegyenlíteni" egymást, mert a társadalom, mindig azt hiszi, hogy egy másik ideológia majd megoldja a problémákat. Persze ez sosem ilyen egyszerű. Ezért ez egy örök körforgás marad.


A másik ilyen ciklikusan ismétlődő jelenség a háború és béke váltakozása. Érdekek, eszmék, vallások mindig fognak ütközni egymással. Ha túl nagy a béke, akkor megnő az igény a terjeszkedésre, ha túl sok a viszály, akkor megnő az igény a békére. Régen husángokkal és kardokkal ma hackerekkel és drónokkal, egyre megy. Az alapvető mozgató rugó ugyan az.


A nép akarata, befolyása is hasonló körfolyamatot indít. Ha egy vezető túlságosan is nagy befolyást szerez, megnő az igény a nép akaratának beteljesítésére. Ha pedig a nép akarata túl nagy befolyással bír és az inkompetens személyeknek is túlzottan megnő a befolyása a rendszer működésére, akkor ugyancsak növekedni fog az elvárás egy erős, jónak gondolt vezető vagy kormány jelenlétére, aki "rendbe rakja" a dolgokat, mert bizonyára jobban érthet hozzá, mint az emberek közös csoportja. tulajdonképpen Belátja a nép, hogy együtt nem képesek jó döntéseket hozni és másra akarja bízni a vezetést. Aztán kezdődik előröl minden...


Nincsen tökéletes államforma és tökéletes harmónia. Az összes embernek sosem lehet jó egy rendszer. Ezért ide-oda ugrálunk ideológiák között. Ez szerintem örökké így lesz. Legalábbis amíg mi magunkat embernek nevezzük. Ha istenekké fejlődünk, akkor már más a helyzet, de az még nagyon sokára lesz, ha lesz...


(Én személy szerint nagyon félek attól, hogy a távoli jövőben a tudomány veszít népszerűségéből és eljön egy újabb sötét középkor. Ez már nem ideológiai kérdés lenne, hanem egyszerűen egy visszalépés a fejlődésben a tudatlan, tanulatlan nép akaratának túl nagy befolyása miatt.)

2017. febr. 21. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Bizonyos törvényszerűségeket meg lehet figyelni különböző korokban, ok-okozati összefüggéseket, amik hasonló eredményekhez vezettek.


De ugyanakkor minden kor más és más, és alapvetően más feltételrendszerei vannak, ezért minden kort csak a saját maga határain belül szabad vizsgálni.


A kettő egyszerre van jelen.

2017. febr. 21. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!