Melyik a helyes? "és/vagy" vagy "ésvagy"
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
A magyar helyesírás szabályainak a 12. – aktuális – kiadásában ( [link] ) a 275. pontban példaként hozza fel a / jelnél az „és/vagy” alakot, mint példát. De kimondottan nem tesz említést ennek a szónak a helyesírásáról.
A probléma az, hogy eleve a / jel vagylagosságot fejez ki. Az a kijelentés, hogy „meghívlak egy sörre/borra”, az leírható úgy is, hogy „meghívlak egy sörre vagy egy borra”. Tehát a / jel a vagy „szinonimája” lenne? Mert akkor elég hülyén hangzik ha az „és/vagy” kijelentést úgy fordítjuk le, hogy „és vagy vagy”. Pont emiatt használják néhányan az ésvagy írásmódot is. A helyesírási szabályokból nem olvasható ki, hogy ez helytelen lenne. Maximum az mondható el, hogy ritkább ez a fajta írásmód. Nota bene, ha jobban belegondolunk, akkor az „és vagy vagy” kifejezéssel sincs gond, mert valójában tényleg ezt akarjuk kifejezni, hogy itt van egy kötőszó, amit olvashatsz úgy is, hogy „és”, meg úgy is, hogy „vagy”, bármelyiket válaszhatod. Szóval az „ésvagy” alak melletti érv nem biztos, hogy kellően erős érv.
Ugye a probléma gyökerét az képezi, hogy a hétköznapi szóhasználatban az „vagy”, de az „és” szót is kétféle értelemben használjuk. A vagy jelent:
- Egyik oldalról a logikai – megengedő – vagy kifejezését, ahol az A vagy B az azt jelenti, hogy három eset lehetséges: lehetséges, hogy csak A, lehetséges, hogy csak B és lehetséges, hogy A is meg B is. Például: „Ha esik az eső,, vagy öntöznek, akkor vizes az aszfalt.”. Nyilván úgy értjük ezt, hogy hogy akkor is vizes az aszfalt, ha esik és önöznek is.
- Másik oldalról jelenti a logikai xor műveletét is, a vagy-vagy viszonyt, az egymást kizáró vagylagosságot, ahol A és B úgy kerül vagylagos kapcsolatba, hogy a kettő együtt nem teljesülhet. Ezt néha szóban úgy jelezzük, hogy két helyre is kitesszük a vagy szót: „Vagy az A ajtón mehetsz be, vagy a B ajtón”. Értelemszerűen ez azt jelenti, hogy nem lehet egyszerre mindkét ajtón bemenni. De nem feltétlenül írjuk mindig így: „Az A vagy a B ajtón tudsz bemenni.”.
A problémát tetézi, hogy az „és” szót néha vagylagos értelemben is használjuk. Tehát ennek is két jelentése van:
- Egyik oldalról a logikai és értelmében használjuk: „Ha hideg van és kimegyek az utcára, akkor sapkát veszek fel.” Nyilván ez azt jelenti, hogy csak akkor veszek sapkát, ha mindkét feltétel teljesül, ha hideg van, de nem akarok kimenni, akkor nem veszek sapkát. Ha ki akarok menni, de nincs hideg, akkor sem veszek sapkát. Csak akkor veszek fel sapkát, ha mindkettő feltétel egyszerre teljesül.
- Viszont adott esetben az és szó vagylagos értelmet kap: „Cselekvőképtelennek számítanak a 14 évet be nem töltött emberek és azok, akiket a bírósági ítélet cselekvőképtelennek nyilvánított.”. Itt bár az „és” szó szerepel a szövegben, azért mi tudjuk, hogy itt nem és kapcsolat, hanem vagy kapcsolat van a két feltétel között, azaz „Aki nem töltötte be a 14. életévét, vagy az, akit – bár elmúlt 14 éves – bírósági ítélet cselekvőképtelennek nyilvánított, az cselekvőképtelennek számít.”. Egyébként a jogszabályok szövegezésénél ez problémát is jelent, mert ha rosszul van kifejezve valami, akkor nagyon könnyen lehet teljesen máshogy értelmezni a jogszabályt, mint ami a jogalkotó szándéka volt.
Nyilván az és/vagy tulajdonképpen egy megengedő vagy kapcsolatot fejez ki. Elég lenne azt írni, hogy „vagy”, de mivel a vagy szónak van egy kizáró vagy értelmezése is, ezért hangsúlyozandó azt, hogy itt nem a kizáró, hanem a megengedő vagylagosságot akarjuk kifejezni, az „és/vagy” kifejezést használjuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!