"A folyó 15km hosszú" vagy "A folyó 15 km hosszú"?
Továbbá: "Van 10ezer Forintom!" vagy "Van 10 ezer forintom!"?
Melyik a helyes írásmód?
Van köztük szünet. Úgy a helyes.
Amúgy a forint kisbetűs szó, csak rövidítés során kap nagy F kezdőbetűt.
A második. A mértékegységet alapból külön írjuk(km) illetve, ha egy mondatban szám szerepel, akkor azt szintén külön írjuk, mint egy külön szót, attól függetlenül, hogy betűvel kiírva pl. a tízezer egyben lenne.
Legalábbis amennyire én tudom, de idő kérdése, és beesik valaki, aki beidézi majd a megfelelő helyesírási szabályt is.
Én is előfordul, hogy egybeírom...
Annak ellenére, hogy jól tudom, helyesírási hiba; mégis sokszor a mondanivaló alapján számomra így tűnik logikusabbnak. Kvázi az élő beszés ritmusának az írott megfelelőjeként...
"A második mondatban valamiért kicsire konvertálta a "forintot", de remélem érthető, hogy nem az a lényeg!"
LOL, talán azért, mert a forint kisbetű :D
Egyeseknek hihetetlen érzéke van ahhoz, hogy mindig a szavak helytelen formájáról gondolják azt, hogy az a helyes.
A mértékegységet – tulajdonképpen a pénznemet is annak tekinthetjük ilyen szempontból – mindig szóközzel kell elválasztani. Kivéve a fokot – ha nem hőmérsékletről van szó –, percet, másodpercet, százalékot, ezreléket.
8,3 km
120 Ft
3,5 kg
60 s
27 ℃
9,81 m/s²
De:
90°
47° 13′ 5″
25%
6,3‰
~ ~ ~
A 10 ezer esetén is szóközt kell hagyni. De akkor más sokkal elegánsabb a tízezer (egy karaktert megspórolni nem érdemes), vagy a 10 000.
> Különírva zavaró lehet egy mérnöknek.
zavaró ≠ helytelen
nem zavaró ≠ helyes
Nyilván ha valaki olyan környezetben kommunikál, ahol a muszáj szót helytelenül „muszály”-nak írják, akkor számára az amúgy helyes „muszáj” lesz a zavaró. Pedig ez a helyes.
> Pl. ha a szövegszerkesztő külön tördeli a mértékegységet.
Egy analóg nyomdánál a tördelő feladata, hogy ilyen ne forduljon elő. Digitális nyomdászatban – de akár egy HTML létrehozásánál – meg erre való a nem törhető szóköz. Az, hogy megspórolják az ezzel való foglalkozást, az egy dolog, de ettől még nem válik helyessé az egybeírás.
> Én mindig egybeírom
Az egy dolog, ettől még nem válik helyessé.
> Angliában, USÁban is egybeírják
Nem írják egybe. Most úgy találomra:
Legalábbis az ottani normák szerint is úgy helyes, ha nem írják egybe. Egyedül a pénznem az, ami speciális, mert a dollár és a font jele megelőzi az értéket. Pl.: $69 £37.
> pont hogy szarok bele?
Na ez már egy vállalható és választható döntés. (Persze a maga esetleges következményeivel.) Csak ugye itt nem az volt a kérdés, hogy szerinted hogyan lenne érdemes írni, vagy hogy ha te alkotnád meg a helyesírási szabályokat, milyen szabályokat fogalmaznál meg, hanem az volt a kérdés, hogy a – már kész, már adott – helyesírási szabályok szerint melyik írásmód a helyes. Ez meg független attól, hogy mire és milyen magasról teszel. A kérdező nem tesz rá magasról, pont ezért tette fel a kérdést…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!